Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. aug. 2022Milica
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Cover Egovho albumu Egotron.
Cover Egovho albumu Egotron.
14.10.2020 20:06 Kultúra
Egotron: Album, ktorý priniesol nové prvky na slovenskú rapovú scénu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.10.2020 20:06 Kultúra

Egotron: Album, ktorý priniesol nové prvky na slovenskú rapovú scénuJe to nejaký čas, čo raper Ego vydal v poradí už svoj druhý sólo album Egotron. Nachádza sa na ňom až 20 skladieb a hosťovačky sú zo staršej aj novej školy československého rapu. Dokonca sa tu objavila spolupráca, ktorá mnohých z vás určite prekvapí.


Album je po celkovej stránke podľa nás prelomový. Ego sa sám už niekoľkokrát vyjadril, že niektoré skladby majú okolo 2 minúty. Snažil sa aj na Slovensko preniesť trend z USA, kde sú takéto tracky už bežnou vecou. Cover Egotrona, aj celý buklet, nám pripadá na prvý pohľad až futuristicky. Má to svoju symboliku, o ktorej sa Ego vyjadril v našej reportáži nižšie.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa JUDr. Michal Straka (@egoemo),

 

No poďme už na samotné tracky. Prvým na albume je "Môj band". Ego tu rapuje najprv o svojej skupine, o svojich fellaz, to budú hlavne parťaci zo skupiny Kontrafat (Rytmus a Yannis), s ktorými je na scéne odvtedy, ako sa začal vôbec profilovať slovenský rap. V refréne potom spomína, že jedincovi sa môže dariť, no skupina je vždy väčšia a silnejšia. V druhej slohe hovorí aj o druhej skupine vo svojom živote. Je to jeho rodina (manželka Petra a dcéry Nina a Sofia). Pokiaľ máte album, na konci skladby vás prekvapí mini skit amerického rapera 6ix9ine, ktorého začiatky kariéry sú späté so Slovenskom, a opisuje práve túto dobu.

 

 

Nasleduje "Doug Demuro", kde Ego predviedol svoje majstrovstvo. Lyrika je tvorená z jednoduchých slov, ktoré skladajú príbeh o tom, ako Ego teraz žije. Názov skladby je vlastne meno amerického automobilového youtubera, spisovateľa a obchodníka zo San Diega Douglasa DeMura. V klipe Ego jazdí na Ferrari a počas skladby si kúpi aj nové BMW.

 

 

Nás zaujala najmä sloha "Serus, respect, checkuj wrist game. Čo je wrist? Zápästie, nie fist – päsť." Veľký človek je ten, ktorý si za svoju robotu môže kúpiť čo chce, a nie bitkár, ktorého sa všetci boja.

 

Prvá hosťovačka na albume je v podaní českého rapera Paulieho Garanda. Track "Niečo nové" popisuje, že pokiaľ chceš, aby sa na teba nezabudlo, musíš ísť s dobou a vytvárať stále nové veci. Ego žije naplno a snaží sa spoznávať nové miesta a nových ľudí.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Paulie Garand (@pauliegarand),

 

Nasleduje prvá zo 6 skladieb, v ktorých Ego rapuje o ženách. "Žmurk, Zatmenie, Tok, Milenky, Bodak je*ov" (ft. @Fifop3k a Domino) a "Ex" (ft. Pil C) sú skladby, ktoré predstavujú rôzne obdobie vzťahu dvoch ľudí. Za nás je najväčšou bombou "Zatmenie", ktorá je ako stvorená pre kluby, a je možné, že časom vybuchne ako "Žijeme len raz".

 

Na ďalšej hosťovačke je aj zástupca Bratislavy Momo (skladba "Fajn"). S Egom spoločne rapujú o tom, že pokiaľ chceš v živote robiť to, čo ťa napĺňa, nie si od nikoho závislí a od nikoho si nemusíš pýtať povolenie. Rob to čo chceš, a čo ťa baví, minimálne vo svojom voľnom čase.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ᎷᎧᎷᎧ (@momo_wlk),

 

Skladbu "Trollin" nám Ego opísal v reportáži, takže k tomu povieme len toľko, že je to podobný námet ako Instagram. Slová trolovať a Instagram definujú dnešnú generáciu mladých ľudí. Pri pozornejšom pozretí zbadáte v klipe scénku podobnú tej z amerického filmu "Joker".

 

 

Predstavíme si ešte dva featuringy. Tým prvým je track "Pumpa". Téma je zrejmá už z názvu a Ego sa rozhodol zvoliť si práve toto prostredie, pretože je to súčasťou turné každého rapera. Hosťujú tu Sima a Ben Cristovao. Hudba je chytľavá a núti vás sa poriadne rozhýbať. Pripomína tak trochu typické veci, ktoré sa hrajú na oslavách alebo svadbách. Na Egovom albume by takúto vec čakal len málokto. 

 

 

Najpočetnejšou spoluprácou na albume v rámci jednej skladby je "Chief rocka". O beat sa postaral Special Beatz. Z raperov sa tu stretli Gleb, Haha Crew (Dalyb, Samey, Zayo) a Egov parťák z Kontrafaktu Rytmus. Ego tu doslova zabil, pretože vo svojej pasáži rýmuje citoslovcia. Zayo zase použije legendárnu Rytmusovu vetu a Dalyb so Sameyom dali asi jeden z ich najlepších rapov vôbec. Dalyb za nás zadelil najmä týmto rýmom: "...pre mojich fans iba poklonu, pre mojich friends domy s výhľadom ku moru." Skladbu zakončuje Rytmus ako Chief rocka.

 

 

Rytmus aj Samey sa okrem tohto featu objavujú aj na ďalších dvoch skladbách s Egom. Rytmus na veci "Doručím"Samey "Ži!". Mladú generáciu slovenských raperov zastupje na albume aj Dokkeytino ("Drzyy") so svojím typickým prejavom, ktorú sám Ego predstavuje v rozhovore s Osťom, že začína ako western. V rozhovore sa okrem iného dozviete, v ktorej veci sa objavila aj Egova manželka Peťka.

 

"Hola" je od Petra Panna, producenta rapera Kaliho. Je to netradičná maďarská spolupráca, z ktorej vznikla latino skladba. Pri tejto veci tiež očakávame, že to bude rádiový hit. Samozrejme, ak to Ego povolí niekomu hrať.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Pann (@djpeterpann),

 

"Ideš svoj" sme si nechali schválne nakoniec, pretože sa pri nej stretávame s rôznymi názormi. Pre niekoho môže byť táto skladba úplne primitívna vec, pretože sa tam opakujú slová, lenže striedajú sa tu flowy a Ego jednoduchou lyrikou poukázal práve na ne. Vzniklo potom niečo, čo ešte asi nikto na scéne takto nespravil.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, Instagram/egoemo/pauliegarand/djpeterpann, YouTube/Podzemie, Ruka HoreNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok