Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. apr. 2021Dana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Exminister vnútra Daniel Lipšic
Exminister vnútra Daniel Lipšic
16.10.2017 16:50 Domov
Daniel Lipšic trestný rozkaz akceptoval, odpor voči nemu nepodal
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.10.2017 16:50 Domov

Daniel Lipšic trestný rozkaz akceptoval, odpor voči nemu nepodalBRATISLAVA – Trestný rozkaz Okresného súdu Bratislava III vo veci dopravnej nehody bývalý poslanec NR SR a exminister vnútra Daniel Lipšic akceptoval a nepodal voči nemu odpor v zákonnej lehote. Uviedla dnes jeho právna zástupkyňa Eva Mišíková.


"Ako jeho právna zástupkyňa musím konštatovať, že vymeraný trest (tri roky odňatia slobody s päťročným podmienečným odkladom, šesť rokov zákaz činnosti) patrí k najprísnejším v porovnaní s obdobnými prípadmi a nezohľadňuje viaceré okolnosti," povedala pre TASR Mišíková.

 

Podľa jej slov ide o nasledujúce okolnosti - uznanie viny v priebehu vyšetrovania, deklarované aj verejným vzdaním sa poslaneckého mandátu. Ďalej spolupráca obvineného s orgánmi činnými v trestnom konaní, minimálne prekročenie povolenej rýchlosti, výrazné spoluzavinenie chodca, čo konštatoval aj znalec pribratý do konania vyšetrovateľom. Napokon ospravedlnenie sa pozostalým a dohoda s pozostalými o odškodnení, bezprostredne po skutku.

 

"S poľutovaním tiež konštatujem, že priebeh vyšetrovania sprevádzali okolnosti nasvedčujúce tomu, že bude vyvíjaná snaha o poškodenie môjho mandanta na úkor objektívneho uzavretia jeho prípadu. Za všetky spomeniem len jednu z týchto okolností: únik dôkazového materiálu, videozáznamu o priebehu dopravnej nehody z bezpečnostnej kamery inštalovanej na budove Krajského súdu v Bratislave na Vajnorskej ulici," uviedla Mišíková vo svojom stanovisku.

 

"Dôveru v objektívne uzavretie vyšetrovania naštrbil aj pokyn Generálnej prokuratúry na zastavenie konania o uzavretí Dohody o vine a treste v zmysle príslušných ustanovení Trestného poriadku a následná výmena dozorujúceho prokurátora," zdôraznila Lipšicova právna zástupkyňa.

 

"Napriek týmto okolnostiam som ako právna zástupkyňa rešpektovala rozhodnutie svojho mandanta nepodať voči Trestnému rozkazu odpor," dodala Mišíková.

 

Trestný rozkaz v prípade dopravnej nehody bývalého poslanca Národnej rady SR a exministra vnútra Daniela Lipšica nadobudol právoplatnosť. Povedal hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

 

„Trestný rozkaz zo dňa 19. 9. 2017 sa stal právoplatný dňa 10. 10. 2017. V zákonnej lehote nebol proti nemu podaný odpor,“ povedal Adamčiak .

 

Okresný súd Bratislava III odsúdil v polovici septembra Daniela Lipšica za prečin usmrtenia na podmienečný trest tri roky, zároveň mu určil skúšobnú dobu v trvaní päť rokov.

 

Súd zároveň obvinenému uložil probačný dohľad nad jeho správaním v skúšobnej dobe, trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá všetkého druhu na dobu šesť rokov a povinnosť podrobiť sa v súčinnosti s probačným a mediačným úradníkom výchovnému programu zameranému na bezpečnosť v cestnej doprave a predchádzanie dopravným nehodám. Obvineného taktiež zaviazal k náhrade škody voči poškodeným.

 

Prokurátor v júli tohto roka podal vo veci obžalobu pre trestný čin usmrtenia. Trestná sadzba pri tomto prečine je dva až päť rokov.

 

Daniel Lipšic zrazil 72-ročného muža 19. septembra 2016 vo večerných hodinách na križovatke bratislavských ulíc Kutuzovova a Vajnorská. Po nehode sa vzdal poslaneckého mandátu.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok