Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. nov. 2021Ondrej
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
13.01.2018 20:51 Zahraničie
Čo nám naznačuje Rothschild obálkou Economistu o udalostiach tohto roka?
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.01.2018 20:51 Zahraničie

Čo nám naznačuje Rothschild obálkou Economistu o udalostiach tohto roka?LONDÝN/BRATISLAVA – Vplyvný britský týždenník The Economist opäť prekvapil obálkou svojej ročenky venovanej trendom aktuálneho nadchádzajúceho roka. Tento rok je to akási tajnička z ikoniek, ktoré by mali symbolizovať dôležité trendy.


Týždenník Economist je všeobecne považovaný za globálnu hlásnu trúbu Rothschildovcov, najstaršieho veľkého finančného klanu na svete. Vydáva sa v rôznych jazykoch a nie je určený pre masy: dva milióny výtlačkov v rôznych mutáciách po celom svete nie je vysoké číslo. Okrem toho ho sleduje asi 40 miliónov predplatiteľov na sociálnych sieťach.

 

Economist každoročne vydáva špeciálne číslo zamerané na očakávané trendy v ďalšom roku. V nedávnej minulosti boli na obálke týchto vydaní zväčša koláže s postavami celosvetovo vplyvných ľudí, najmä politikov. Vo vydaní pre rok 2017 Rothschildov časopis prekvapil čitateľov vyobrazením ôsmich tarokových kariet, medzi ktorými bola aj karta s nakresleným Donaldom Trumpom sediacim so žezlom v ruke na vrcholku zemegule, pričom na karte bol aj nápis „Judgment“ – Rozsudok. Ako je známe, počas roku 2017 sa v USA objavilo viacero pokusov odstrániť Trumpa z prezidentskej funkcie formou „impeachmentu“ – ústavnej žaloby. Tie stále pokračujú; najnovšie mala Trumpovým odporcom dodať „strelivo“ kniha neoverených klebiet z Bieleho domu od Martina Wolffa.

 

Trump na obálke výročného vydania nechýba ani v roku 2018, ale poďme poporiadku. Rôznofarebné ikonky na čiernom pozadí sú zoradené v siedmich radoch po deviatich.

 

 

Čo predstavujú a čo by mohli symbolizovať tieto nepochybne logicky vybrané obrázky? V niektorých prípadoch je to dosť jasné, pri iných sa asi treba viac zamyslieť. Skúsme to odhadnúť, pričom si pomôžeme aj vysvetleniami zo samotného časopisu Economist a portála kp.ru.

 

Prvý rad

 

KLÍMA: Svetové elity zdôrazňujú problematiku globálneho otepľovania, ktoré by mohlo viesť k veľkým geografickým, politickým a ekonomickým zmenám na planéte.

 

KOCÚR GARFIELD: V júni 2018 oslávi 40. výročie. Kocúr je jedným z hrdinov zábavy pre masy.

 

FILMOVÁ TVORBA: Aj v tomto roku prídu do kín veľké blockbustery, ktoré investorom zarábajú miliardy.

 

MALÝ CHLAPČEK: Geografia globálnej pôrodnosti sa mení – zvyšuje sa v Afrike, znižuje v iných častiach sveta.

 

SOCHA SLOBODY: Amerika chce zostať najsilnejšou krajinou na svete, ale ak si má udržať toto postavenie, bude mať plné ruky práce.

 

DONALD TRUMP: Stojí pred ním množstvo problémov v zahraničí aj doma. Chce ich riešiť po svojom, aj bez ohľadu na tradičné mocenské elity.

 

USMIATY SMAJLÍK: Možno naznačuje prepojenie osobnej sféry s prostredím internetu a sociálnych sietí.

 

ZÁSTAVA EÚ BEZ JEDNEJ HVIEZDY: Jedna krajina sa už z EÚ porúča – prídu na rad aj ďalšie?

 

STARŠÍ ČLOVEK: Ľudia v postproduktívnom veku tvoria čoraz väčšie percento nielen obyvateľstva Západu, ale aj na Zemi ako celku.

 

Druhý rad

 

SMUTNÝ SMAJLÍK: Niektoré krajiny naozaj nemajú dôvod na radosť a nemôžu očakávať, že rok 2018 im prinesie úľavu.

 

HOSPODÁRSKE ŠTATISTIKY: Čísla idú chvíľu hore a potom zasa nadol. Môžeme považovať načrtnutý diagram za scenár niekým určený pre rok 2018?

 

VOLKSWAGEN CHROBÁK: V roku 2018 sa vraj automobilový dizajn zjednoduší a možno aj preváži funkčnosť oproti štýlu.

 

BALISTICKÁ RAKETA: Táto ikonka sa nachádza medzi Kim Čong-unom a Sochou Slobody. Zaujímavé. Takéto rakety má už dosť veľa krajín.

 

KYVADLO: Vracia sa už spätným pohybom z jednej úvrate (globalizmus a liberalizmus?) na opačnú stranu (nacionalizmus a regulácia?).

 

PRAVOSLÁVNY CHRÁM: Zrejme chrám Vasiľa Blaženého v Moskve, vo všeobecnosti symbol ruskej duchovnosti.

 

KOMÁR: Je prenášačom nebezpečných chorôb, spôsobuje aj epidémie.

 

TANK: Vojenské konflikty vo svete nebudú ani v tomto roku minulosťou.

 

KRÁĽOVSKÁ KORUNA: Monarchiám sa stále darí. Ale v Rusku si pripomenú 100. výročie zavraždenia posledného cára.

 

Tretí rad

 

ŠESŤUHOLNÍKOVÁ KOMÉTA: Ťažšie dešifrovateľný odkaz. Možno pripomenutie, že v roku 2018 sa k Zemi opäť priblíži Wirtanenova kométa.

 

WI-FI: Novou realitou bude 5G, ktoré umožnia rozšírenie internetu vecí.

 

KIM-ČONG-UN: S jeho jadrovými raketami možno najväčší problém Donalda Trumpa.

 

ZNAČKOVÁ KABELKA: Predaj luxusného tovaru sa zvyšuje, značky nachádzajú nové spôsoby komunikácie so zákazníkom.

 

PRIEMYSEL: Svetová priemyselná výroba má ďalej rásť. Trumpova daňová reforma povzbudí priemysel v USA. Druhou stranou mince je znečistenie ovzdušia, ku korému najviac prispievajú fabriky v Číne.

 

HORY: Odkaz na Davos? Koncom januára 2018 sa svetové elity opäť zhromaždia v tomto alpskom stredisku na Svetovom ekonomickom fóre.

 

ŤAVA: Symbol cestovania a exotiky. Ľudia budú ďalej cestovať na exotické dovolenky, ale zároveň myslieť na svoju bezpečnosť.

 

ATÓMOVÝ VÝBUCH: V roku 2018 rastú jadrové riziká, pričom najnebezpečnejším miestom je Kórejský polostrov.

 

SI ŤIN-PCHING: Čínska ekonomika objemom čoskoro prekoná tú americkú. Európa sa začína obávať sily čínskeho kapitálu a bude regulovať jeho prílev.

 

Štvrtý rad

 

NÁRENDRA MÓDÍ: Dynamický predseda vlády Indie sa reformami snaží dostať svoju krajinu na ekonomické výslnie.

 

BIG BEN: Veľká Británia odchádza z EÚ a domáca politická situácia tam nie je príliš stabilná.

 

SLÚCHADLÁ: Môžu symbolizovať call centrum a elektronický obchod. Jeho globálny objem sa má v roku 2018 zvýšiť o 20 %, takže sa priblíži k trom biliónom dolárov.

 

ŠTYLIZOVANÁ RASTLINA: Rastlinný ornament ako symbol vidieka. Na ten sa upriamuje pozornosť ako na zónu produkcie potravín, relaxu mestského obyvateľstva a tiež netradičného uplatnenia nových technológií.

 

BICYKEL: Tento dopravný prostriedok zažíva boom. Čína ukazuje cestu v oblasti zdieľaných verejných bicyklov, ktorých je tam už 16 miliónov. Ich zapožičanie sa rieši cez smartfón.

 

BRITSKÉ BOJOVÉ LIETADLO: RAF si v tomto roku pripomenie 100.výročie založenia. Britské letectvo sa v minulých rokoch zapojilo do útokov na Irak a Líbyu, čo spustilo migračné vlny. Dúfajme, že v tomto roku také aktívne nebude.

 

ANGELA MERKELOVÁ: Jej politický kapitál sa do značnej miery vyčerpal. Uvidíme, či prežije vo svojom kresle aj rok 2018.

 

GITARA: V roku 2018 ľudia minú na hudbu a zábavu o 5 % viac – až dva bilióny dolárov.

 

KÁVA: Je trvalým dopingovým prostriedkom biznismenov, úradníkov a ďalších ľudí. Rok 2018 vo svete kávy prinesie zujímavý krok: Starbucks vstúpi na náročný taliansky trh.

 

Piaty rad

 

UTEČENCI V ČLNE: Celosvetovo ich počet dosiahol podľa OSN rekordnú hodnotu 65 miliónov. Ďalších 250 miliónov ľudí sú podľa kvalifikácie OSN migranti. V roku 2018 sa očakávajú ďalšie medzinárodné aj európske dohody, ktoré by mali riešiť túto situuáciu.

 

VOLEBNÁ URNA: V roku 2018 sa uskutočnia prezidentské voľby v Rusku, Česku, Brazílii, Venezuele, Mexiku a parlamentné voľby v Taliansku. V novembri budú v USA voľby do Kongresu.

 

ANTICKÝ STĹP: Európska civilizácia stojí aj na takýchto stĺpoch. Pokiaľ ide o krajiny, v ktorých sa kedysi zrodila, Grécko ani Taliansko na tom nie sú ekonomicky najlepšie.

 

EIFFELOVA VEŽA: Francúzsko vstúpilo pod Emmanuelom Macronom do nových čias. Zrejme si čoskoro prestane užívať nadmerný sociálny štát.

 

VLADIMIR PUTIN: Podľa všetkého bude opätovne zvolený do funkcie.

 

MODERNÝ MOST: V roku 2018 sa plánuje začatie prevádzky dvoch veľkých mostov: Hongkong – Ču-čchaj (Zhuhai) - Macao (55 km) v Číne a krymského mosta medzi ruskou pevninou a Krymom.

 

ROBOT: Automaty sú čoraz zručnejšie a prekonávajú človeka pri vykonávaní nových a nových úloh.

 

KLAUN: V roku 2018 oslávime 250 rokov cirkusu. Doba mu však nepraje; diváci majú množstvo iných druhov zábavy a ozývajú sa aj ochrancovia zvierat.

 

SLNEČNÁ SÚSTAVA: V októbri odštartuje k planéte Merkur európsko-japonská sonda BepiColombo. V novembri by mala sonda Osiris-Rex pristáť na asteroide Bennu.


Šiesty rad

 

​​AFRIKA: Pre niekoho stále „kontinent budúcnosti“, iní sa jej budúcnosti skôr desia. Problémových krajín je tam hojne.

 

ČÍNSKA ARMÁDNA ČIAPKA: Čína by sa chcela vojensky vyrovnať Amerike; modernizuje armádu, dokonca stavia lietadlové lode.

 

SYMBOLY TROCH NÁBOŽENSTIEV: Tieto symboly sú na náhrobných kameňoch padlých v Prvej svetovej vojne. Skončila sa pred 100 rokmi.

 

KNIHY: Nevychádzajú z módy, čo dokazuje aj množstvo knižných festivalov a výstav.

 

ZÁVITNICA DNA: V roku 2018 sa očakávajú prvé významné výsledky výskumu génovej terapie. Budú poskytovať vyhliadky na liečbu závažných chorôb vrátane onkológie a problémov starnutia.

 

TROFEJ FUTBALOVÝCH MAJSTROVSTIEV: Šampionát bude v Rusku, čo vyvoláva v niektorých médiách nepokoj. Rusi sa však veľmi vážne pripravujú.

 

BEZPEČNOSŤ DÁT: Kybernetické útoky sú závažnou hrozbou. Ďalšou témou je ochrana osobných údajov, ktorej sa týka európska smernica GDPR platná od mája 2018.

 

RYBA: Od biblických čias považovaná aj za symbol nasýtenia hladujúcich. OSN pripravuje na rok 2018 plán boja proti hladu vo svete.

 

EMMANUEL MACRON: Podľa kp.ru osvedčený služobník Rothschildovcov a objektívne – kedysi člen Socialistickej strany, neskôr investičný bankár v Banque Rothschild & Cie s miliónovými bonusmi. Ako prezident má zaviesť vo Francúzsku reformy, ktorých kontúry majú byť jasnejšie v roku 2018.

 

Siedmy rad

 

DÁŽDNIK: Upozorňuje na návrat Mary Poppinsovej na filmové plátno v sequeli filmu z roku 1964. Jeho dej sa odohrával počas Veľkej hospodárskej krízy. Možno tiež pripomienka stého výročia volebného práva žien vo Veľkej Británii.

 

ROPNÝ VRT: V roku 2018 sa očakáva zvýšenie cien ropy, a to najmä z dôvodu plánovaného odpredaja podielu 5 % akcií v spoločnosti Saudi Aramco. S odhadovaným objemom 100 miliárd dolárov by to mohla byť najväčšia verejná ponuka v histórii.

 

CAPITOL: Sídlo Kongresu USA, o ktorý sa v novembri zvedie volebný boj.

 

TELESKOP: V roku 2018 vedci opäť otestujú Einsteinovu všeobecnú teóriu relativity. Najsilnejší teleskop na svete, ktorý sa nachádza v čílskej púšti, namieria na supermasívnu čiernu dieru v súhvezdí Strelca – bod s najsilnejšou známou gravitáciou vo vesmíre.

 

VYCHÁDZAJÚCE SLNKO: Krajina s týmto prívlastkom sa pripravuje na abdikáciu 84-ročného cisára Akihita, ktorá je v protiklade s jej tisícročnými zvyklosťami.

 

LYŽE: Celý svet bude sledovať Zimné olympijské hry v juhokórejskom Pjončangu.

 

DRON-KVADROKOPTÉRA: V roku 2018 sa ďalej rozšíri komerčné využívanie dronov, ale zároveň aj jeho regulácia.

 

DOBÍJACIA STANICA: Elektromobily zažívajú po sto rokoch nový rozkvet.

 

BRITANNIA: Postava symbolizujúca Veľkú Britániu a zároveň Bank of England, centrálnu banku. Krajina sa rozhodla odísť z EÚ, za čo jej Brusel vystaví mastný šek. Podrobnosti by mali byť dohodnuté v roku 2018.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NetkyNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok