Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
5. mar. 2021Fridrich
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Europoslanci dosiahli navýšenie dlhodobého rozpočtu o 16 miliárd eur
Europoslanci dosiahli navýšenie dlhodobého rozpočtu o 16 miliárd eur
11.11.2020 07:15 Ekonomika
Vyjednávači Rady EÚ a europarlamentu sa dohodli na dlhodobom rozpočte. Peniaze pôjdu na pomoc občanom, ktorých zasiahla pandémia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.11.2020 07:15 Ekonomika

Vyjednávači Rady EÚ a europarlamentu sa dohodli na dlhodobom rozpočte. Peniaze pôjdu na pomoc občanom, ktorých zasiahla pandémiaBRUSEL - Vyjednávači Európskej únie (EÚ) dosiahli v utorok po desiatich týždňoch rokovaní dohodu o novom sedemročnom rozpočte eurobloku a tiež potrebnom balíku pomoci v súvislosti s pandémiou koronavírusu v celkovej hodnote zhruba 1,8 bilióna eur.


Kompromis sa zrodil po intenzívnych vyjednávaní o budúcom Viacročnom finančnom rámci EÚ na roky 2021 – 2027 a nových vlastných zdrojoch financovania Únie.

 

Dohodu medzi vyjednávačmi Rady EÚ a Európskeho parlamentu musia ešte oficiálne potvrdiť ministri členských krajín ako aj poslanci europarlamentu. Rozpočet by mal vstúpiť do platnosti 1. januára a predstavitelia únie preto dúfajú, že budú mať dohodu schválenú v priebehu najbližších týždňov.

 

Dohoda umožní spustiť fond obnovy
"Konečne sme to dokázali," skonštatoval nemecký vyslanec Michael Clauss s tým, že únia urgentne potrebuje, aby sa rozbehol fond obnovy a pomohol stlmiť vážne ekonomické dopady pandémie. Nemecko má v súčasnosti rotujúce predsedníctvo Rady EÚ.

Clauss vyjadril nádej, že všetky členské štáty a zákonodarcovia chápu potrebu rýchlo konať na podporu balíčka, ktorý zahŕňa aj 750-miliardový ozdravný fond. "Nikto nepotrebuje ďalšie prekážky a zdržania," skonštatoval.

 

Súvisiaci článok: Lídri EÚ schválili balík pre národné ekonomiky po koronakríze

 

Peniaze pomôžu občanom EÚ

Parlamentu sa nad rámec rozpočtu dohodnutého hlavami štátov a vlád EÚ počas júlového samitu Európskej rady podarilo získať navyše 16 miliárd eur. Pričom približne 15 miliárd eur by sa malo prostredníctvom vyššej podpory kľúčových programov EÚ vynaložiť na ochranu obyvateľov pred následkami pandémie ochorenia COVID-19, na rozšírenie príležitosti pre budúce generácie a na ochranu európskych hodnôt. Jedna miliarda eur by mala slúžiť ako flexibilná rezerva využiteľná v prípade budúcich kríz.

 

Prioritou europoslancov bolo zaistiť viac prostriedkov pre kľúčové programy EÚ, ktorých rozpočty mali byť na základe dohody členských štátov z júla 2020 výrazne okresané. To by mohlo mať za následok ohrozenie napĺňania záväzkov a priorít EÚ, a to najmä v oblasti Európskeho ekologického dohovoru či digitálnej agendy.


Balíček posilňuje programy vzdelávania a výskumu a kladie väčší dôraz na klimatickú zmenu a environmentálne politiky. Na schválenie dohody v najbližších týždňoch vyzvala aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, podľa ktorej ľudia a firmy ťažko zasiahnuté koronakrízou potrebujú pomoc.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok