Anketa Netky.sk: Ktorú stranu by ste volili v parlamentných voľbách 2020 ?


volby
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
25.08.2017 16:17 Ekonomika
Cestných dopravcov znepokojuje príprava smernice o vysielaní pracovníkov, spôsobí veľké problémy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.08.2017 16:17 Ekonomika

Cestných dopravcov znepokojuje príprava smernice o vysielaní pracovníkov, spôsobí veľké problémyBRATISLAVA 25. augusta (SITA) - Združenie cestných dopravcov ČESMAD Slovakia považuje prístup vrcholových predstaviteľov Francúzska, Rakúska, Českej republiky a Slovenska k európskej smernici o vysielaní pracovníkov do zahraničia na stretnutí v rakúskom Salzburgu za negatívny krok voči slovenským podnikateľom.


Aktuálny návrh smernice, ktorý sa pripravuje na schvaľovanie, podľa združenia dopravcov výrazne skomplikuje fungovanie medzinárodnej cestnej dopravy a spôsobí veľké administratívne a ekonomické problémy slovenským dopravcom.

Podľa zástupcov združenia by mala byť medzinárodná cestná doprava vyňatá z pôsobnosti tejto smernice. "Sektor medzinárodnej cestnej dopravy je špecifický a je nezmyselné uplatňovať na vodičov tie isté pravidlá o vysielaní pracovníkov ako napríklad na montážnikov alebo stavebných robotníkov, ktorí sa na pracovisku v danej krajine zdržia aj niekoľko mesiacov," povedal prezident združenia Pavol Jančovič.

Téma vysielania pracovníkov podľa združenia dopravcov je v komerčnej cestnej doprave aktuálne kľúčovým problémom a podpora vlády pri riešení tejto zásadnej smernice je pre nich veľmi dôležitá. Pokiaľ česká a maďarská vláda, tvrdí ČESMAD Slovakia, v tejto otázke stále stoja za svojimi podnikateľmi v doprave, ambícia slovenskej vlády k vyššej miere integrácie v oblasti mzdovej a sociálnej legislatívy vyvoláva u slovenských dopravcov znepokojenie.

ČESMAD Slovakia už od schválenia nemeckého zákona o minimálnej mzde poukazuje na nelogickosť uplatňovania mzdových a sociálnych podmienok jednotlivých štátov na vodičov vykonávajúcich prepravy do alebo z týchto štátov.

"Zástupcovia združenia sa zúčastnili mnohých expertných rokovaní na úrovni predstaviteľov ústrednej štátnej správy SR, ako aj v rámci Medzinárodnej únie cestnej dopravy. Pripravujeme sa na diskusie v rámci Európskeho parlamentu, ktoré budú v polovici septembra, s cieľom prezentovať našu pozíciu k návrhu smernice o vysielaní pracovníkov," uviedol generálny tajomník združenia Ivan Rusko s tým, že intenzívne diskusie a rokovania prebiehajú na odbornej úrovni. "Na základe našich analýz a predikcií ďalšieho možného vývoja v oblasti cestnej dopravy, zástupcovia ministerstiev prejavujú záujem rešpektovať naše odporúčania, vyplývajúce z podnikateľskej praxe," dodal.

Slovenskí nákladní aj autobusoví dopravcovia pozorne sledujú rokovania na medzinárodnej úrovni a majú záujem byť aj naďalej súčasťou legislatívneho procesu. Prijatie smernice v navrhovanej podobe podľa nich môže v budúcnosti negatívne ovplyvniť ich podnikanie. Sektor cestnej dopravy je mimoriadne konkurenčným prostredím, kde je enormný tlak na ceny a na nákladovú efektívnosť, osobitne v kontexte medzinárodných tendrov.

Pre mnohých dopravcov môžu byť nové podmienky na trhu podľa združenia likvidačné, pretože zvýšené náklady nedokážu pokryť. Riešením tejto situácie môže byť už avizované vyňatie sektoru dopravy spod právnej pôsobnosti smernice o vysielaní pracovníkov.
 reklama


Zdroj: SITA

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok