Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. jún. 2022Peter,Pavol
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
04.02.2022 09:15 Zahraničie
Česko a Poľsko vyriešili dlhoročný spor
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.02.2022 09:15 Zahraničie

Česko a Poľsko vyriešili dlhoročný sporČeská republika a Poľsko po dlhých rokovaniach podpísali dohodu o riešení sporu o lignitovej bani Turów. Oznámili to premiéri Petr Fiala a Mateusz Morawiecki. Dohodu považujú za úspech a cestu k návratu k predošlým dobrým vzťahom.


Fiala vysvetlil, že dohoda je pre Čechov výhodná. Poľsko sa v nej podľa neho zaviazalo k dostavbe a plnej funkčnosti podzemnej steny proti odtekaniu podzemných vôd z Česka, vybudovaniu zemného valu na ochranu najbližších obcí pred hlukom, prachom a svetelným znečistením či vyčisteniu ovzdušia v oblasti.

 

 

Do konca ťažby v bani tiež budú vykonávať monitorovanie prostredia a bude tiež fungovať fond pre lokálne a regionálne projekty v oblasti životného prostredia. Na základe dohody Poľsko Česku vyplatí kompenzáciu vo výške 45 miliónov eur. Morawiecki, ktorý vo štvrtok pricestoval do Prahy na rokovania o bilaterálnych vzťahoch Poľska a Česka, zase uviedol, že vďaka dohode budú môcť baňa aj pridružená elektráreň pokračovať v činnosti a dodávať energiu Dolnému Sliezsku aj mimo neho.

 

 

Ukázalo sa, že vyriešenie sporu nemuselo čakať na rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie, na ktorý sa v súvislosti s baňou obrátilo Česko. Predseda poľskej vlády podľa svojich slov dúfa, že Praha stiahne svoju žiadosť na súde a celý problém tak zanikne.

Poľsko odmietlo zaplatiť pokutu

 

Súdny dvor v septembri udelil Poľsku denné penále vo výške 500-tisíc eur, pretože nedodržalo májové nariadenie súdu, aby zastavilo ťažbu v bani. Poľsko odmietlo pokutu zaplatiť s tvrdením, že baňa poskytuje palivo spomenutej elektrárni, ktorá vyrába takmer deväť percent poľskej energie. Pokuta sa dosiaľ vyšplhala na viac ako 68 miliónov eur.

 

 

Hovorca Európskej komisie Adalbert Jahnz vo štvrtok povedal, že penále budú naďalej narastať, kým Česko nestiahne svoju sťažnosť,„akékoľvek pokuty splatné do tohto dátumu zostanú splatné“. Komisia zatiaľ nedostala od Poľska žiadne peniaze napriek tomu, že mu poslala štyri výzvy na zaplatenie. Lignitová baňa Turów sa nachádza neďaleko hraníc Poľska s Českom. Česká strana bola proti činnosti bane, pretože podľa nej negatívne vplýva na životné prostredie a obciam v pohraničí berie vodu.

 

Prečítajte si: Očkovanie proti COVID-19 nebude v ČR povinné, oznámil premiér Fialareklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: webnoviny.sk/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok