Belgičanka Lotte Kopecká zvíťazila v pretekoch žien v cestnej cyklistike na MS v Glasgowe: "Splnený sen"

NETKY.SK • 14 August 2023, 09:03 • 2 min

GLASGOW - Belgičanka Lotte Kopecká zvíťazila v nedeľňajších pretekoch elite v cestnej cyklistike na MS v Glasgowe.

Na 154,1 km trati dosiahla čas 4:02:12 h a vyhrala so sedemsekundovým náskokom pred striebornou Holanďankou Demi Volleringovou, ktorá sa tesne dostala pred bronzovú Dánku Ceciliu Uttrup Ludwigovou. Pre 27-ročnú Kopeckú to bol ďalší cenný úspech z MS v Glasgowe, na ktorých už triumfovala v bodovacích aj vylučovacích pretekoch a z dráhy si odniesla aj bronz v omniu. Vlani bola v cestných pretekoch na MS vo Wollongongu strieborná.

"Je to neuveriteľný rok. Tento titul pre mňa veľa znamená, je to splnený sen. Dôležitejšia je však cesta," zdôraznila Kopecká, ktorá zažiarila aj na nedávnych pretekoch Tour de France, kde dosiahla etapové víťazstvo, šesť dní jazdila v žltom drese priebežnej líderky a celkovo skončila druhá.

Francúz Romain Mahieu triumfoval v kategórii elite BMX, keď vo finále zvíťazil s náskokom 0,142 sekundy pred krajanom Arthurom Pilardom. Francúzsku dominanciu potvrdil bronzovou priečkou Joris Daudet. V rovnakej disciplíne získala zlatú medailu Britka Bethany Shrieverová. Strieborná Holanďanka Laura Smuldersová za ňou zaostala o 0,380 sekundy, bronzová Američanka Alise Willoughbyová mala manko 0,759 s. V kategórii pretekárov do 23 rokov zvíťazil Švajčiar Filip Steiner, ktorého na pódiu doplnili Francúz Mateo Colsenet a Austrálčan Rico Bearman. Argentínčan Thomas Maturano triumfoval medzi juniormi, jeho krajan Federico Capeloo obsadil striebornú pozíciu a Talian Tommaso Frizzarin bronzovú. V kategórii žien do 23 rokov sa zo zlata tešila Francúzka Tessa Martinezová, ktorá triumfovala pred striebornou Britkou Emily Huntovou a bronzovou Austrálčankou Megan Williamsovou. Lotyšská reprezentantka Veronika Sturiská zvíťazila medzi juniorkami. Striebro si odniesla Austrálčanka Sienna Palová, bronz Američanka Eva Corleyová.

MS v cyklistike BMX elite: Muži: 1. Romain Mahieu 33,189 s, 2. Arthur Pilard +0,142 s, 3. Joris Daudet (všetci Fr.) +0,354

Ženy: 1. Bethany Shrieverová (V. Brit.) 36,577 s, 2. Laura Smuldersová (Hol.) +0,380, 3. Alise Willoughbyová (USA) +0,759

Muži do 23 rokov: 1. Filip Steiner (Švajč.) 33,197 min., 2. Mateo Colsenet (Fr.) +0,552, 3. Rico Bearman (Aus.) +0,923 juniori: 1. Thomas Maturano 35,133, 2. Federico Capeloo (obaja Arg.) +0,672, 3. Tommaso Frizzarin (Tal.) +0,996

Ženy do 23 rokov: 1. Tessa Martinezová (Fr.) 38,828, 2. Emily Huttová (V. Brit.) +0,117, 3. Megan Williamsová (Aus.) +0,236

Juniorky: 1. Veronika Sturiská (Lot.) 37,457 s, 2. Sienna Palová (Aus.) +0,474, 3. Ava Corleyová (USA) +1,970

Cestná cyklistika: ženy, preteky jednotlivkýň (154,10 km): 1. Lotte Kopecká (Belg.) 4:02:12 hod, 2. Demi Volleringová (Hol.) +7s, 3. Cecilie Uttrup Ludwig (Dánsko) +7.