Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
14. apr. 2021Justína
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ľadovec A74 nachádzajúci sa vo Wendellovom mori, Antarktída.
Ľadovec A74 nachádzajúci sa vo Wendellovom mori, Antarktída.
28.02.2021 10:27 Environetky
Antarktída je opäť o niečo menšia, odtrhol sa od nej ľadovec o veľkosti Londýna
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.02.2021 10:27 Environetky

Antarktída je opäť o niečo menšia, odtrhol sa od nej ľadovec o veľkosti LondýnaBlízko britskej výskumnej stanice Halley sa od Antarktídy odtrhol veľký ľadovec. Ako uvádza spravodajský web BBC, jeho rozloha sa približuje veľkosti metropolitnej oblasti Londýna.


V súčasnosti sa na spomenutej základni na ľadovom šelfe Brunt nenachádzajú žiadni výskumníci, takže odtrhnutie ľadovca nepredstavuje žiadne riziko pre ľudské životy.


Ľadovec má rozlohu 1270 kilometrov štvorcových, výskumná stanica Halley sa nachádza zhruba 20 kilometrov od miesta zlomu.

 


"Aj keď je odlomenie veľkých častí antarktických ľadových šelfov úplne normálnou súčasťou ich fungovania, udalosť, akú sme v piatok zaznamenali na ľadovom šelfe Brunt, je dosť zriedkavá a vzrušujúca," vyhlásil profesor Adrian Luckman.

Podľa vedcov sa bude ľadovec pravdepodobne plaviť oceánom, alebo narazí na neďalekú plytčinu. Profesor Luckman v posledných týždňoch sledoval satelitné snímky šelfu Brunt a toto odtrhnutie aj následne predpovedal.

 

"Aj keď je odlomenie veľkých častí antarktických ľadovcových polí úplne bežné, situácia, ktorá nastala v piatok na ľadovom šelfe Brunt, je veľmi ojedinelá," zisťuje diaľkový prieskum univerzity Swansea University.

 

"Keďže sme za posledných päť rokov v systéme Brunt Ice Shelf aktívne vyvíjali tri dlhé trhliny, všetci sme rátali s tým, že sa môže stať niečo podobné."

 

 

"Čas ukáže, či toto odtrhnutie spôsobí v nasledujúcich dňoch a týždňoch tzv. domino efekt, teda odlomenie ďalších kusov."

 

"Na Swansea University študujeme vývoj odtrhnutia ľadovcových šelfov, pretože zatiaľ čo pri niektorých dochádza k veľkým kúskovým lámaniam, iné zostávajú celistvé aj napriek dlhodobému výskumu na ich povrchu," vyjadril sa profesor pre BBC News.

 

Nachádza sa na Bruntskom ľadovom šelfe, ktorý je plávajúcim výbežkom ľadovcov vytekajúcich z pevniny do Weddellovho mora. To sa nachádza v časti Antarktídy priamo na juh od Atlantického oceánu. Šelf Brunt je lokalizovaný na východnej strane tohto mora. 

 

 

Rovnako ako všetky ľadovcové šelfy sa bude aj tento lámať na menšie časti. Posledný veľký kus, ktorý sa v tejto oblasti objavil, bol zaznamenaný ešte začiatkom 70. rokov.

 

I keď odlomená časť Antarktídy je obrovská, nie je ani zďaleka taká veľká ako monštrum ľadovec A68, ktorý sa v júli 2017 odtrhol z ľadovcového šelfu Larsen C na západnej strane Weddellovho mora.

 

 

Ale aj pri štvrtine veľkosti A68 bude potrebné "Bruntov blok" sledovať kvôli možnému budúcemu riziku, ktoré by mohol predstavovať pre lodnú dopravu. Americké národné ľadovcové centrum v dostatočnom predstihu pridelí novému ľadovcu označenie. 

 

Pretože je v rovnakom antarktickom kvadrante (0 - 90 W) ako už spomínaný A68, bude mať vo svojom názve tiež písmeno "A". Pravdepodobne sa bude volať A74.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: BBC News/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pexels, Facebook, YouTube, Twitter, InstagramNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok