Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava 17°
Biblia
TV program
Moje Netky
Pokiaľ používate v aute klimatizáciu, jej servis netreba podceniť.
Pokiaľ používate v aute klimatizáciu, jej servis netreba podceniť.
02.07.2019 11:22 Relax
Aj o klimatizáciu v aute sa treba dôsledne starať
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.07.2019 11:22 Relax

Aj o klimatizáciu v aute sa treba dôsledne staraťBRATISLAVA - Pri letných horúčavách si už niektorí jazdu v aute bez klimatizácie ani nevedia predstaviť. Pomáha vyhnúť sa dehydratácii, stresu či nervozite za rozpáleným volantom a deťom výrazne uľahčuje cestovanie na dlhé trasy.


Podľa odborníkov je dobré dať si skontrolovať klimatizáciu a jej rozvody v aute. "Majiteľ auta by si mal dať skontrolovať klimatizáciu aspoň raz za rok. Ideálne je kontrolu klimatizácie spojiť s pravidelnou servisnou kontrolou celého automobilu. Vodič takto ušetrí nielen čas, ale aj peniaze," radí vedúci popredajných služieb v spoločnosti Škoda Auto Slovensko Róbert Hukel.

 

 

Pri dopĺňaní chladiacej zmesi je totiž potrebné sledovať, či sa dopĺňa ten správny druh. V autorizovaných servisoch majú samostatný plniaci, čistiaci a testovací stroj, preto je jednoduché sa vyhnúť zámene. Rovnako tu vedia skontrolovať aj tlak v okruhu. Preto je vhodné nechať servis klimatizácie na odborníkov.

 

 

Aj pri novších autách je dôležité skontrolovať, či sa do chladiča nedostali nečistoty, prach alebo hmyz. Tie môžu klimatizáciu úplne znefunkčniť. Na čistenie je dobré pamätať hlavne vtedy, ak auto jazdí alebo parkuje v prašnom prostredí. Vyčistiť treba aj vodný kanál klimatizácie od rôznych usadenín, lístia či ihličia. Nahromadené nečistoty v tomto priestore môžu spôsobiť nepríjemný zápach vo vnútri vozidla.

 

 

Najefektívnejšie vyčistí klímu ultrazvukový čistiaci prístroj, ktorý zničí plesne aj baktérie. Možno použiť aj sprejové a penové čističe, účinnosť je však krátkodobá. Dôležitou zložkou klimatizácie sú filtre zachytávajúce peľ a prach. Pri výmene by sa mali používať správne a originálne peľové filtre. Efektívne sú v kombinácii s aktívnym uhlím, ktoré absorbujú ozón a iné škodlivé plyny a znižujú nepríjemné zápachy.

 

 

"Samotná filtrácia je tak oveľa účinnejšia. K najlepším patria tzv. bioaktívne (biogénne) alergénne filtre, ktoré zabraňujú vniknutiu spór húb a aj najmenších alergénov. Vyvarovať by sme sa mali lacným náhradám s papierovými filtrami, ktoré majú nízke absorpčné vlastnosti," dodáva Hukel.

 

Mať klimatizáciu v perfektnom stave je jedna vec, ale rovnako dôležité je aj jej správne používanie. Ak sa to bude s chladením preháňať, príliš nízka teplota v aute môže zamotať hlavu pri vystupovaní na rozpálené chodníky. Ideálny teplotný rozdiel je preto maximálne 5 – 7 stupňov Celzia oproti vonkajšej teplote. Komfort je tak naozaj citeľný, a navyše bez ujmy na zdraví.

 

 

Stabilnú teplotu vo vozidle udržíte najlepšie tak, že nebudete s pustenou klimatizáciou vetrať. Nezabudnite ani na nastavenie prieduchov na miestach spolujazdcov. Ak im bude celú cestu fúkať do tváre či na kĺby studený vzduch, nebude to nič príjemné," uzatvára odborník.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  TASR, Pexels, Unsplash, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok