Anketa Netky.sk: Ktorú stranu by ste volili v parlamentných voľbách 2020 ?


volby
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava -1°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
16.07.2014 13:21 Ekonomika
Absolventi vysokých škôl si nevedia nájsť prácu v odbore
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.07.2014 13:21 Ekonomika

Absolventi vysokých škôl si nevedia nájsť prácu v odboreBRATISLAVA - Absolventi stavebných fakúlt vysokých škôl na Slovensku majú problém nájsť uplatnenie v odbore, ktorý v posledných rokoch z dôvodu krízy znižoval počty zamestnancov.


Mnohí sú preto nútení zamestnať sa mimo stavebníctva. TASR to potvrdil riaditeľ analytickej spoločnosti CEEC Research Jiří Vacek. Absolventov fakúlt tohto zamerania je podľa neho v súčasnosti prebytok.
     

"Firmy denne dostávajú niekoľko životopisov od študentov posledných ročníkov alebo čerstvých absolventov, ale aktuálne im nemajú čo ponúknuť, čo absolventov frustruje a neumožňuje im ani získať prax, ktorá sa pre prijatie často vyžaduje," priblížil Vacek.
     

Tento trend pripúšťa aj predseda Slovenskej komory stavebných inžinierov (SKSI) Vladimír Benko. "Dopyt po absolventoch vysokých škôl závisí od aktuálnej situácie na trhu. V čase stavebného boomu na Slovensku sme pociťovali nedostatok projektantov a dnes, v čase krízy, pociťujeme u nás aj pretlak pracovníkov v stavebníctve prichádzajúcich zo zahraničia," povedal pre TASR.
     

Stavebníctvo je na Slovensku možné študovať na troch vysokých školách v Bratislave, Košiciach a Žiline. Stavebná fakulta Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave ponúka 8 študijných programov v bakalárskom, 13 v inžinierskom a 9 programov v doktorandskom stupni štúdia. Počet uchádzačov o štúdium podľa prodekana fakulty pre vzdelávanie Petra Makýša v posledných rokoch mierne klesá. Z približne 2500 študentov 1. stupeň ročne ukončí asi 60 % absolventov a zo zhruba 1150 študentov 2. stupňa štúdium úspešne absolvuje v priemere 90 %.
     

"Vysoké školy sa v rámci svojich možností snažia pripravovať absolventov pre prax. Presadzujeme, aby kvalita bola pred kritériom kvantity a nízkej ceny, čím znížime riziko zlyhania stavieb, ako sa stalo v Kurimanoch," zdôraznil Benko. Dodal, že pozitívne riešenie v oblasti zabezpečenia kontroly kvality projektov a zhotovovania stavieb naznačuje pripravovaný stavebný zákon.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  internetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok