Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. okt. 2020Demeter
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
21.09.2013 16:30 Domov
Zemiakov bude menej a budú drahšie, tvrdia pestovatelia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.09.2013 16:30 Domov

Zemiakov bude menej a budú drahšie, tvrdia pestovateliaSPIŠSKÁ BELÁ - Na Spišskom zemiakarskom jarmoku v Spišskej Belej si mohli návštevníci kúpiť nielen kvalitné konzumné a sadbové zemiaky, ale aj ochutnať rôzne zemiakové špeciality.


Tohtoročná úroda zemiakov bude približne o 20 až 30 % nižšia, ako v minulom roku. Nižšia úroda zemiakov je v celej Európskej únii, ako aj v Rusku. „Podľa predbežných správ úroda bude nižšia minimálne o 15 až 20 %, ale ja tvrdím, že môže byť aj viac,“ povedal počas dnešného Spišského zemiakarského jarmoku v Spišskej Belej vedúci skúšobnej stanice Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Spišskej Belej Marián Tokár. Nižšia úroda zemiakov nemusí podľa neho znamenať automaticky nedostatok zemiakov, keďže pri vyššej cene možno predpokladať ich zníženú spotrebu. Priemerne sa na Slovensku spotrebuje okolo 58 až 60 kilogramov zemiakov na obyvateľa, v tomto roku môže spotreba klesnúť až na 40 kilogramov.

Tokár priznáva, že ten, kto zasadil tohto roku zemiaky, urobil dobre. „Ak v minulom roku sa cena zemiakov pohybovala na úrovni okolo 15, maximálne 17 centov za kilogram, tento rok je to skoro dvojnásobok, aj keď to nezodpovedá adekvátnemu zníženiu úrody oproti minulému roku,“ uviedol. Príčinou je „historické“ sucho. Na skúšobnej stanici v Spišskej Belej zaznamenali tohto roku najsuchší júl a august od roku 1970, odkedy majú spoľahlivú evidenciu meteorologických údajov. Tieto dva mesiace podľa Tokára zodpovedajú za tvorbu úrody zemiakov. „V júli sa tvoria hľuzy najmä u skorších odrôd, v auguste u stredne skorých a neskorých odrôd a jednoducho ani v júli, ani v auguste zrážky neboli,“ dodal 

Nižšie úrody zemiakov potvrdzuje aj riaditeľ poľnohospodárskej výroby firmy AT Tatry v Spišskej Belej Peter Firek. Spoločnosť začala so zberom sadbových zemiakov pred dvoma týždňami. „Sme tesne pred dokončením zberu a veľmi skoré odrody dopadli na úrovni 50 % úrody minulých rokov, teda okolo 20 až 25 ton zemiakov z hektára. Stredne neskoré odrody sú na úrovni 35 ton,“ uviedol Firek. Napriek nižšej úrode je kvalita zemiakov dobrá. AT Tatry pestuje zemiaky každoročne na ploche 50 až 80 hektárov. Tohto roku ich posadili na ploche 60 hektárov. Takmer výlučne ide o sadbové zemiaky. Celkovo sa na Slovensku pestujú zemiaky na ploche do 9000 hektárov, z toho približne 500 hektárov sú sadbové zemiaky.

Zemiakari, nielen zo Spiša, sa dnes stretli v Spišskej Belej na 11. ročníku Spišského zemiakarského jarmoku. „Ľudia sa už naučili chodiť na tento jarmok a čo ma teší, že každý rok pribúda vystavovateľov. Teší ma, že zemiaky sú stredobodom pozornosti. To, čo mali nachystané na predaj, majú už skoro všetko predané,“ uviedol primátor mesta Spišská Belá Štefan Bieľak, ktoré je hlavným organizátorom podujatia. Potvrdzuje to podľa neho to, že zemiakov bude tohto roku menej a preto sa ľudia snažia zásobiť nielen konzumnými zemiakmi, ale aj kvalitnou sadzbou. Zemiakarsky jarmok je podľa primátora príležitosťou nielen pre pestovateľov zemiakov a ich konzumentov, ale je to aj spôsob, ako prilákať do regiónu návštevníkov na špecifické podujatie. Okrem prezentácie a výstavy zemiakových odrôd mali návštevníci možnosť ochutnať rôzne zemiakové špeciality a pochúťky. Na jarmoku v Spišskej Belej sa predstavuje 25 vystavovateľov, z toho 16 špecializovaných zemiakarských spoločností.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  internetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok