Vláda schválila záchranný systém v podobe COVID automatu

NETKY.SK • 16 December 2020, 13:35 • 2 min
Vláda schválila záchranný systém v podobe COVID automatu

BRATISLAVA - Dobrá správa pre všetkých Slovákov. Oddnes máme ucelený plán pre boj s koronavírusom.

slovakia

left justify in out

Vláda Slovenskej republiky schválila návrh COVID automatu z dielne ministra zdravotníctva  Mareka Krajčího.


Ministerstvo zdravotníctva následne predstavilo Alert systém pre monitorovanie vývoja pandémie a prijímanie opatrení proti SARS-CoV-2, tzv. COVID automat.
Pomocou neho bude informovať o aktuálnej epidemiologickej situácii a o rizikovosti regiónov a celého Slovenska.

 

Podľa MZ SR predstavuje tento systém návod na cestu von z lockdownu a postupné uvoľňovanie vtedy, keď to bude situácia na Slovensku dovoľovať. 
Zabezpečuje efektívne a rýchle prijímanie opatrení a poskytne pre ľudí transparentnosť a predvídateľnosť. 

 

Automat určuje kľúčové kritériá, ktorými sa bude predchádzať zhoršeniu epidemiologickej situácie, a tými sú počet prípadov (budúca záťaž), nárast počtu prípadov (aktuálna záťaž) a dynamika.

 

 

img

 

Pri prijímaní rezortných semaforov sa podľa ministerstva zdravotníctva budú musieť splniť štyri základné kritériá, a to bezpečnosť, izolácia, ochrana a dohľad. 


Pri bezpečnosti ide o zabránenie prieniku infekcie a ďalšiemu šíreniu v komunite. Taktiež zabrániť zavlečeniu do populácie, aby nevznikli nové ohniská.

V súvislosti s dozorom je dôležitý manažment a monitorovanie ochorení, s tým súvisiace testovanie, identifikácia pozitívnych, podozrivých z nákazy aj z ochorenia a hlásenia, vyplýva z materiálu.


"Epidemiologická situácia sa riadi na regionálnej úrovni pokiaľ sú splnené základné celonárodné kritériá. Aktiváciou národných kritérií sa krajina prepína na vyšší stupeň, respektíve sa prepína naspäť na regionálny automat pri poklese kritérií," uviedlo ministerstvo. 


Kľúčové ukazovatele, umožňujúce klasifikáciu epidemiologickej situácie na národnej úrovni, sú priemerný počet nových prípadov za sedem dní, počet hospitalizovaných na národnej úrovni a efektívne reprodukčné číslo (Rt).

 

 

img

 

 

Štyri stupne varovania


Prvý stupeň varovania na celonárodnej úrovni bude, ak priemerný počet nových prípadov za sedem dní bude viac ako 1000. 

Druhý stupeň bude pri 1500 až 3000 nových prípadoch.

Tretí stupeň bude platiť pre 3000 až 5000.

Štvrtý stupeň varovania bude v SR platiť pri viac ako 5000 nových prípadoch.


V súvislosti s hospitalizovanými pacientmi bude prvý stupeň varovania platiť pri viac ako 1500 pacientoch, druhý stupeň pri 2000 až 2500. Tretí a štvrtý stupeň varovania budú platiť pri viac ako 2500 hospitalizovaných v celej SR.

 

Automat a regióny


Regióny Slovenska sa podľa automatu budú riadiť epidemiologickou situáciu na svojom území, inštitucionálnym vybavením a odhadom rozšírenia ochorenia, ako sú nemocničné kapacity.

 

Pravidlom pri regiónoch bude, že susediace okresy sa nesmú líšiť o viac ako tri stupne, pričom ako doplnilo ministerstvo "Automaticky sa rizikovosť menej rizikového regiónu zvyšuje, aby toto pravidlo bolo splnené"


"Na prechod do nižšieho stupňa je nutné dosiahnuť počet hospitalizácií a aspoň jeden z ďalších dvoch limitov, buď Rt, alebo priemerný počet prípadov. Uvoľňovanie je možné až po desiatich dňoch od prehodnotenia," uviedlo na záver ministerstvo zdravotníctva.

 

Podľa všetkého teda došlo k tomu, čo vopred proklamoval minister Marek Krajčí, keďže tak, ako chcel vo svojom návrhu Semafor zdravia, minister hospodárstva Richard Sulík a jeho strana Sloboda a Solidarita, došlo aj v COVID automate na nielen celonárodnú, ale i regionálnu úpravu. 

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ida Zaleznikova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies