Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. apr. 2021Fedor
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Vláda dnes schválila zameranie zahraničnej a európskej politiky
Vláda dnes schválila zameranie zahraničnej a európskej politiky
21.02.2018 13:15 Domov
Vláda sa dnes dohodla na smerovaní zahraničnej a európskej politiky Slovenska na tento rok
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.02.2018 13:15 Domov

Vláda sa dnes dohodla na smerovaní zahraničnej a európskej politiky Slovenska na tento rokBRATISLAVA – Európska politika a slovenské postoje k vývoji v EÚ vrátane migrácie, brexitu či viacročného finančného rámca, bezpečnosť, NATO, európska obrana, regionálna a bilaterálna spolupráca v rámci EÚ, vonkajšie vzťahy a spolupráca s tretími krajinami, efektívny multilateralizmus, ekonomická diplomacia či konzulárna pomoc a Slováci žijúci v zahraničí sú hlavné témy, ktorým sa venuje Správa o plnení úloh zahraničnej a európskej politiky SR v roku 2017 a jej zameraní na rok 2018.


Dokument je hlavný krátkodobý politický plánovací dokument zahraničnej a európskej politiky SR, ktorý sústreďuje pozornosť na kľúčové momenty a dynamiku v plnení úloh zahraničnej a európskej politiky SR v roku 2017 a stanovuje hlavné priority pre rok 2018. Materiál dnes schválila vláda.

Pokiaľ ide o európsku politiku a postoj Slovenska, naďalej budeme podporovať ochranu vonkajších hraníc, ochranu občanov žijúcich v Spojenom kráľovstve, jasnú pozíciu od Slovenska možno očakávať aj v diskusii o Dublinskom dohovore. Pri diskusii o viacročnom finančnom rámci pôjde Slovensku o ambiciózny charakter rozpočtu.

 

Záujem Slovenska o prehlbovanie integrácie budú naďalej dopĺňať podpora politike rozširovania a podporovanie približovania Ukrajiny k EÚ ako spôsob stabilizácie priestoru na východ od hraníc. Od ministerstva možno očakávať aj komplexnú komunikáciu o európskych témach v podobe Národného konventu o EÚ. Pokiaľ ide o brexit, záujmom Slovenska je, aby sa eliminovala možnosť tvrdého brexitu. Dokument zároveň pripúšťa, že vzhľadom na vývoj rokovania v roku 2017, rokovania si budú evidentne vyžadovať zintenzívnenie. Počas tohto roka bude Slovensko takisto prispievať k odstraňovaniu problému dvojakej kvality výrobkov.

Materiál v súvislosti s obranou a bezpečnosťou pripomína, že Slovensko sa bude intenzívne pripravovať na predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). „Dôležitým príspevkom naďalej budú aktivity strategickej komunikácie na MZVaEZ, ktorých zmyslom je dialóg štátu najmä s domácou verejnosťou či tretím sektorom predovšetkým o základných, hodnotových či geopolitických potrebách a záujmoch našej spoločnosti v dlhodobom horizonte,“ píše sa v dokumente s tým, že budeme naďalej zastávať politiku otvorených dverí do NATO, keďže prináša stabilitu a bezpečnosť a vstup ďalších štátov je aj naším záujmom.

 

Slovensko bude naďalej pozornosť venovať aj hybridným hrozbám a rastu vnútornej odolnosti členských štátov. Správa takisto informuje aj o tom, že ministerstvo obrany má ambíciu obsadiť post vedúceho plánovacej skupiny OBSE na vysokej úrovni pre konflikt v Náhornom Karabachu a je pripravené posúdiť možnosti vyslania civilného experta do monitorovacej misie na Ukrajine.

V súvislosti s regionálnou a bilaterálnou spoluprácou dokument spomína najmä predsedníctvo vo Visegrádskej skupine, Slavkovský formát a spoluprácu so susedmi a krajinami ako Nemecko či Francúzsko. Predsedníctvo vo V4 preberieme v júli 2018, pôjde o naše piate predsedníctvo v tejto skupine. Jeho mottom bude „Dynamický Vyšehrad pre Európu“.

 

Cieľom bude vyzdvihnúť dynamiku a potenciál krajín V4 zameraný na ďalšie prehĺbenie európskej integrácie a ukázať, že členstvo SR vo V4 je komplementárne k nášmu členstvu v EÚ i v národných snahách byť v jadre európskej integrácie. Slovensko je okrem toho aj členom Slavkovského formátu (S3). Našou ambíciou je naďalej využívať S3 ako pragmatický nástroj spolupráce najmä v oblastiach ako doprava, duálne vzdelávanie, energetická bezpečnosť.

Dokument sa podrobnejšie venuje aj vzťahom s Nemeckom či Francúzskom. Ministerstvo ocenilo podpísanie Memoranda o prehĺbenom dialógu s Nemeckom a očakáva podpísanie Akčného plánu spolupráce, ktorý bude zahŕňať programy spolupráce jednotlivých rezortov. S nástupom novej administratívy v Paríži sa zintenzívneli slovensko-francúzske vzťahy hlavne v oblasti európskej agendy.

 

Začali sa aj práce na treťom Akčnom pláne strategického partnerstva s Francúzskom. Strategické smerovanie bilaterálnych vzťahov by mala tento rok potvrdiť aj návšteva francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na Slovensku, slovenskí predstavitelia by sa zase mali zúčastniť na spomienkovom podujatí v Darney.

Dokument špecifikuje aj postoj Slovenska ku krajinám Západného Balkánu a Turecka, Východného partnerstva, Ukrajiny a Ruska, podrobne hovorí o transatlantických vzťahoch a angažovanosti Slovenska na pôde Organizácie Spojených národov, OBSE. Správa hovorí aj o rozvojovej spolupráci a humanitárnej pomoci, obchodnej politike a ekonomickej diplomacii, energetickej bezpečnosti, podnikateľských misiách, konzulárnej pomoci občanom, kultúrnej diplomacii či spolupráci s mimovládnym a neziskovým sektorom.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok