Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. sep. 2021Edita
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
20.06.2016 14:01 Zaujímavosti
Vedci z Banskej Bystrice vyvinuli systém na pomoc nevidiacim - inteligentnú budovu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.06.2016 14:01 Zaujímavosti

Vedci z Banskej Bystrice vyvinuli systém na pomoc nevidiacim - inteligentnú budovuBANSKÁ BYSTRICA - Na pôde Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici dnes predstavili prototyp počítačového systému, ktorý môže výrazne pomôcť nevidiacim ľuďom. Je nainštalovaný v interiéri budovy, na základe čoho sa mení bežná stavba na takzvanú inteligentnú budovu.


Prvú verziu systému dokončili na katedre informatiky fakulty prírodných vied v roku 2002 a nazvali ho ľudským menom Rudo, lebo sa prihovára nevidiacim pomocou syntetického hlasu. V tomto roku ukončili štvrtú verziu, ktorá obsahuje ďalšie podporné prostriedky pre nevidiacich.

 

„Doteraz vyvíjané systémy vo svete sa prioritne zameriavajú na asistenciu pri bývaní seniorov. Rudo je jedinečným špecifikom, pretože je zameraný na pomoc nevidiacim, a to bez rozdielu veku. Výskum vychádzal z potrieb nevidiacich a predchádzal mu aj prieskum v tejto oblasti. Podľa svetovej zdravotníckej organizácie má 1,5 percenta populácie vážne problémy so zrakom. Slovenská únia nevidiacich a slabozrakých má približne štyritisíc členov,“ uviedol autor systému Milan Hudec. Rudo pomáha nevidiacim napríklad monitorovať pohyb malých detí doma i v záhrade.

 

Dokáže upozorniť na prítomnosť neznámych osôb v okolí obydlia, pomáha obsluhovať elektrospotrebiče i regulovať vykurovanie. Systém je interaktívny, nevidiaci môže s ním komunikovať prostredníctvom klávesnice vybavenej Braillovým písmom.


Milan Hudec je sám nevidiacim a systém testuje vo svojom rodinnom dome už niekoľko rokov. Ako sa vyjadril, veľmi mu pomohol práve pri výchove maloletej dcéry. Využívanie systému v širšom meradle je však ešte hudbou budúcnosti. „My sme vedeckí pracovníci a ukončili sme prvú fázu na úrovni prototypu. Teraz je na rade fáza propagácie, začíname publikačnou činnosťou prezentovať systém doma i v zahraničí. Kým sa Rudo dostane do bežnej výroby, to môže trvať ešte aj desať rokov,“ povedal pre agentúru SITA.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok