Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
27. feb. 2021Alexander
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Bezbolestná vakcína
Bezbolestná vakcína
22.02.2021 09:04 Zaujímavosti
Vedci vyvíjajú vakcínu na Covid-19 v podobe náplaste
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.02.2021 09:04 Zaujímavosti

Vedci vyvíjajú vakcínu na Covid-19 v podobe náplasteVEĽKÁ BRITÁNIA - Vedci vo Veľkej Británii už nejaký čas vyvíjajú vakcínu na koronavírus vo forme „inteligentnej náplaste“. Je to lacnejší variant k bežnej vakcíne a úplne bezbolestný.


Inteligentná vakcína v náplasti je malé silikónové zariadenie, ktoré je úplne jednorazové a na aplikáciu vakcíny využíva mikroihly. Podľa vedcov je skenovateľné, aby poskytlo vedcom informácie o podaní účinnej látky.

 

 

Náplasť by sa mala používať prilepením na rameno pacienta na 24 hodín a potom bude oskenovaná a vedcom tak budú poskytnuté údaje o imunoglobulínoch. Zistia tak, či bola úspešne aplikovaná.

 

 

Vyvinuli ju na Swansea University. Vedci tvrdia, že náplasť ponúkne ideálne riešenie pre tých, ktorí sa boja ihiel. „Očakávame, že reakciou na túto očkovaciu náplast budú imunoglobulíny, ktoré bude zariadenie schopné detekovať. Okrem pandémie by sa rozsah tejto práce mohol rozšíriť aj na ďalšie infekčné choroby, pretože charakter platformy umožňuje rýchle prispôsobenie sa rôznym infekčným chorobám,“ vysvetlil pre BBC Dr. Sanjiv Sharma, odborný asistent v Swansea.

 

 

Doktorantka Olivia Howells vysvetlila prečo sú náplaste nebolestivé: „Neprenikajú tak hlboko do kože a nestimulujú receptory bolesti, takže sú menej bolestivé ako injekčná ihla.“

 

 

Okrem tejto výhody, je to lacnejšia alternatíva k bežným injekčným ihlám. Tento projekt je zatiaľ vo veľmi skorom štádiu vývinu, no tím pracujúci na univerzitách vo výskumnom centre IMPACT spolu s vedcami z Imperial College London dúfa, že prototypovú verziu náplaste pripravia už v marci.

 

 

Potom budú nasledovať štádiá pokusov na ľuďoch, či sú vakcíny také funkčné, ako by vedci chceli a či spĺňajú všetky bezpečnostné normy.  

 

Súvisiaci článok: Rezort zdravotníctva zváži, či nakúpi necertifikovanú vakcínu Sputnik V

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Kristýna Peštová

Foto:  ledbible.com/ reprofoto YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok