Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
28. feb. 2021Zlatica
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Vakcína na Covid 19
Vakcína na Covid 19
15.01.2021 09:06 Domov
Vedci potvrdili, že jediné východisko z pandémie je očkovanie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.01.2021 09:06 Domov

Vedci potvrdili, že jediné východisko z pandémie je očkovanieVedeckí pracovníci Slovenskej akadémie vied považujú očkovanie za najúčinnejší a najmenej rizikový spôsob prevencie infekčných ochorení. Podľa nich je očkovanie jediným univerzálnym a vedecky dokázaným mechanizmom „tréningu“ imunitného systému na rozoznanie infekcie a zabránenie vzniku ochorenia.


 

Vedeckí pracovníci Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) uviedli, že očkovanie je jediné efektívne a eticky akceptovateľné východisko z pandémie.  Vyhlásenie, ktoré poskytla Katarína Gáliková z Referátu pre komunikáciu a médiá SAV, reprezentuje oficiálny názor akadémie. Gáliková dodala, že stanovisko sa opiera o vedecké fakty a medicínske dôkazy pochádzajúce z hodnoverných a verejne dostupných zdrojov. Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 odporúčajú všetkým obyvateľom Slovenska, ak im to umožňuje ich zdravotný stav.

 

 


„Vakcinácia je jediné efektívne a eticky akceptovateľné východisko z pandémie, ktoré nám otvorí návrat do normálneho života a umožní oživenie spoločenských a ekonomických aktivít, vrátane vzdelávania,“ vyzdvihli odborníci. Očkovanie považujú za najúčinnejší a najmenej rizikový spôsob prevencie infekčných ochorení. Podľa nich je očkovanie jediným univerzálnym a vedecky dokázaným mechanizmom „tréningu“ imunitného systému na rozoznanie infekcie a zabránenie vzniku ochorenia.

Vedci objasnili, že očkovaná osoba je ochránená pred vznikom či ťažkým priebehom ochorenia. Prevencia vzniku ochorenia očkovaného chráni i pred nepriaznivými zdravotnými následkami, ktoré môžu dlhodobo pretrvávať po prekonaní infekcie vírusom SARS-CoV-2. Pokles chorobnosti vďaka vakcíne, by mohol odľahčiť záťaž zdravotníctva a umožniť obnovenie liečby pacientov s inými ochoreniami, ktorá bola pre pandémiu odložená alebo prerušená.

„Uvedeniu vakcíny do praxe vždy predchádza dôsledné klinické skúšanie na desiatkach tisícok dobrovoľníkov a dôsledná analýza účinnosti a najmä bezpečnosti vakcíny nezávislými národnými a nadnárodnými inštitúciami,“ vysvetlili.

 „Na Slovensku sa v súčasnosti používa vakcína na báze mRNA, ktorá kóduje S proteín vírusu SARS-CoV-2 (Pfizer/BioNTech). mRNA je zabalená v lipidickej nanočastici, ktorá zvyšuje jej stabilitu a zlepšuje účinnosť. Klinické skúšky preukázali jej dobrý bezpečnostný profil a účinnosť 52 percent po 12 dňoch od prvej dávky a 95 percent po siedmich dňoch od druhej dávky,“ poukázali vedci.

 

Pripomenuli i to, že po dosiahnutí určitého percenta očkovaných osôb v populácii vakcinácia navodí kolektívnu imunitu. Zvyčajne sa udáva viac než 70 percent zaočkovaných osôb. Kolektívnou imunitou sa obmedzí šírenie vírusu a zabráni infekcii osôb, ktoré nemôžu byť očkované zo zdravotných dôvodov. Výsledkom tak budú zachránené životy.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  Unsplash, web SAVNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok