Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. aug. 2022Elena
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Protest aktivistov počas zasadania poslancov KSK v roku 2013
Protest aktivistov počas zasadania poslancov KSK v roku 2013
09.01.2018 09:34 Ekonomika
Umožní dohoda CETA Kanaďanom ťažiť urán na Slovensku? Ministerstvo tvrdí, že nie
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.01.2018 09:34 Ekonomika

Umožní dohoda CETA Kanaďanom ťažiť urán na Slovensku? Ministerstvo tvrdí, že nieBRATISLAVA/KOŠICE - Hospodárska a obchodná dohoda CETA s Kanadou podľa rezortu hospodárstva v žiadnom prípade nevytvorí predpoklady pre snahu zahraničných spoločností obísť zákonný zákaz dobývania uránových rúd na Slovensku.


Ministerstvo reagovalo vyhlásením na podpisovú akciu za doplnenie zákazu ťažby uránu aj do dohody CETA.

 

Skupina aktivistov a poslancov Košického samosprávneho kraja (KSK) spustila v pondelok výzvu poslancom Národnej rady SR, aby urópsko-kanadská dohoda CETA obsahovala vyslovený zákaz ťažby rádioaktívnych nerastov. Výnimkou by boli prípady, kedy by to schválilo miestne referendumv dotknutých obciach. Zároveň má podľa aktivistov dohoda obsahovať aj zákaz používania technológie kyanidového lúhovania pri úprave nerastov. Obe ustanovenia vyplývajú z platnej slovenskej legislatívy.

 

"Zmluva CETA pre SR znamená, že to, čo v nej bude zapísané, v zmysle Ústavy SR má prednosť pred právnymi predpismi SR. Pre mňa je nepochopiteľné, že keď niečo už desať rokov platí na Slovenku, prečo to nie je premietnuté do medzinárodnej zmluvy," povedal v pondelok na tlačovej konferencii v Košiciach nezaradený poslanec NR SR Zsolt Simon.

 

Podľa ministerstva hospodárstva však ustanovenia CETA jednoznačne pokrývajú a zaručujú základné a legitímne právo štátu regulovať vo všetkých oblastiach verejného záujmu, teda aj v oblasti ochrany životného prostredia. "Konkrétne zákonné podmienky na vydanie oprávnenia na podnikanie v oblasti ťažby sú mimo pôsobnosti tejto dohody, a teda zostávajú bez akýchkoľvek obmedzení v platnosti," zdôraznil hovorca rezortu Maroš Stano. Konštatoval, že dohoda CETA sa netýka opatrení uplatňovaných na lokálnej úrovni a všetky podmienky banského zákona zostávajú platné pre každého potenciálneho investora. "A dohoda už vôbec neprinesie zhoršenie pozície štátu pri zákaze ťažby rádioaktívnych látok," doplnil hovorca.

 

Podľa MH SR, keďže ide o obchodnú dohodu, platí základné pravidlo, že do listín záväzkov v obchode so službami sa zapisujú iba výhrady za národnú legislatívu, ktorá definuje diskriminačné podmienky podnikania pre spoločnosti z tretích krajín v porovnaní s domácimi spoločnosťami. Pokiaľ ide o znenie výhrady SR, smerodajné je konkrétne slovné znenie výhrady, a nie číslo zákona, keďže zákony sa postupom času menia.

 

Pokiaľ ide o ochranu životného prostredia, ide o základné a legitímne právo štátu regulovať, ktoré je pokryté aj ustanoveniami dohody CETA. "Slovenská republika však nevidí problém v tom, aby sa využil existujúci mechanizmus na špecifikáciu ďalších aktuálne platných zákonov a legislatívnych ustanovení. Bude to mať právne rovnakú váhu ako výhrady iných krajín. Rezort súčasne vyjadruje počudovanie nad výzvou, pretože o tomto postoji rezortu viacerí účastníci tlačovej konferencie vedia," uviedol Stano.

 

Ministerstvo ďalej konštatovalo, že záväzky v službách za oblasť investícií sú vylúčené z riešenia sporov v rámci stáleho investičného súdu. Takéto vylúčenie znamená, že ani v prípade porušenia záväzkov SR v tejto oblasti sa investor z Kanady nemôže domáhať odškodnenia v rámci stáleho investičného súdu.

 

"Je nespochybniteľné, že súčasný minister hospodárstva Peter Žiga a primátor Košíc Richard Raši sa jasne postavili proti ťažbe uránu pri Košiciach. Od júna 2014 platí zákaz ťažby rádioaktívnych nerastov, a teda aj uránu, ktorý presadil Peter Žiga ešte ako minister životného prostredia spolu s primátorom Košíc. Rezort životného prostredia pod jeho vedením dokonca odmietol žiadosť o predĺženie prieskumného územia Jahodná/Kurišková," uviedol Stano.

 

Aktivisti tiež žiadajú zrušenie memoranda o porozumení a spolupráci z roku 2012 medzi MH SR a kanadskou spoločnosťou European Uranium Resources (EUU), ktorá stála za firmou Ludovika Energy a plánovala ťažbu uránu v oblasti Jahodná pri Košiciach. Ministerstvo však podľa Stana aj vzhľadom na zmeny legislatívy považuje dlhodobo toto memorandum za bezpredmetný a nevykonateľný dokument. "Koncom minulého roka vyzval primátor Košíc Richard Raši rezort hospodárstva na zrušenie memoranda a ministerstvo v najbližšom období aj pristúpi ku konkrétnym krokom a bude o nich informovať," dodal hovorca.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok