Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. feb. 2023Tatiana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
04.12.2022 14:00 Zaujímavosti
Tradíciu pltníctva zapísali na zoznam UNESCO; s Českom ju nominovalo 5 štátov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.12.2022 14:00 Zaujímavosti

Tradíciu pltníctva zapísali na zoznam UNESCO; s Českom ju nominovalo 5 štátovPRAHA/RABAT - Tradícia, ktorá je spojená so stavbou pltí a ich splavovaním po riekach je zapísaná do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva (NKD) ľudstva UNESCO. Vo štvrtok o tom rozhodol Medzivládny výbor Dohovoru na ochranu NKD UNESCO na svojom 17. zasadnutí v marockom Rabate. Na základe správy českého ministerstva kultúry o tom informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.


Nomináciu spoločne pripravilo šesť štátov – okrem Česka aj Lotyšsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko a Španielsko. Návrh začali pripravovať v roku 2018. Česká republika získala jej schválením ôsmu položku v prestížnom zozname. "Na dnešný verdikt sme netrpezlivo čakali a mám veľkú radosť z toho, že tradície pltníctva na rieke Vltave budú aj naďalej udržiavané v povedomí ľudí a odovzdávané ďalším generáciám," povedal český minister kultúry Martin Baxa.

 

 

Nominácia predstavuje tradičné znalosti a zručnosti spojené so stavbou pltí a ich splavovaním po riekach. Hoci tento spôsob prepravy v zmysle komerčnej dopravy zanikol z dôvodu stavby priehrad, tradície spojené s ňou sú podľa rezortu kultúry stále živé a odovzdávané mladej generácii. "Ide nielen o remeselné postupy pri stavbe plte, ale aj o znalosti spojené s jej navigáciou po rieke a neposlednom rade aj o špecifickú kultúru spojenú s touto tradíciou, osobitné zvyky a pltnícku slovesnosť pretavenú v plaveckých piesňach a slangu," dodalo ministerstvo kultúry. Pltníctvo malo v Čechách podľa rezortu kultúry dlhoročnú tradíciu a patrilo medzi uznávané, ale aj nebezpečné povolania. Prvé zmienky o tomto spôsobe dopravy na Vltave pochádzajú z 11. storočia. Česko má okrem pltníctva v Reprezentatívnom zozname NKD zapísanú aj výrobu ozdôb z fúkaných sklenených perál na vianočný stromček, jazdy kráľov na Slovácku, fašiangové sprievody v okolí mesta Hlinsko, mužský ľudový tanec Slovácky verbunk a spolu s ďalšími štátmi modrotlač, bábkarstvo a sokolníctvo. reklama


reklama


Zdroj: TASR / KB Netky

Foto:  FB Ministerstvo kultury České republiky / TASR - Oliver OndrášNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok