Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ivan Štefanec
Ivan Štefanec
03.03.2015 16:33 Ekonomika
Štefanec bojuje za návrh zakladania "jednoosobových eseročiek" v celej EÚ
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.03.2015 16:33 Ekonomika

Štefanec bojuje za návrh zakladania "jednoosobových eseročiek" v celej EÚ



BRUSEL - Zakladanie "jednoosobových eseročiek" s poplatkom za 1 euro, do 24 hodín, cez internet a s možnosťou podnikania na území celej EÚ - tejto téme sa dnes venovala konferencia Európskej odborovej konfederácie (ETUC) v Bruseli, kde skupinu Európskej ľudovej strany (EĽS) z Európskeho parlamentu zastupoval slovenský europoslanec Ivan Štefanec (nezávislý).


Poslanec v rozhovore pre TASR pripomenul, že návrh zakladať jednoosobové spoločnosti s ručením obmedzeným vzišiel vlani z dielne Európskej komisie a stal sa predmetom zvýšeného záujmu nielen v europarlamente, ale v radoch zamestnávateľov, odborov a podnikateľov.
     

Minulý týždeň o výhodnosti tohto druhu podnikania hovorili európski zamestnávatelia združení v organizácii BusinessEurope.
     

Štefanec sa problematike jednoosobových eseročiek venuje ako člen Výboru EP pre vnútorný trh a je aj tieňovým spravodajcom EĽS pre túto oblasť, vďaka čomu sa zúčastňuje všetkých akcií na túto tému.
     

"Je návrh, aby takéto eseročky bolo možné založiť za 1 euro do 24 hodín a cez internet. S tým, že tieto firmy budú môcť podnikať s pôsobením v celej EÚ," uviedol poslanec. Prínosom je podľa neho odbremenenia sa od 28 jednotlivých trhov a spoločné využívanie tej najväčšej výhody, ktorú v EÚ máme - spoločného trhu.
     

Štefanec spresnil, že tento návrh znamená zjednodušenie administratívy a rýchlejšie zakladanie firiem, čo je viac ako potrebné, ak chceme zaistiť rast zamestnanosti, lepšie podnikateľské prostredie, odbúravanie administratívy a rozvoj spoločného digitálneho trhu.
     

"Ide o to, že keď chce niekto podnikať, aby mohol svoju firmu založiť rýchlo a lacno, v rámci celej EÚ, z jedného miesta, bez ohľadu na krajinu, v ktorej žije," zdôraznil Štefanec.
     

Slovenský europoslanec v tejto súvislosti pripomenul, že v EÚ v priemere potrebujeme 13 dní na založenie firmy a viac ako päť právnych procedúr. Návrh, ktorý on na pôde EP podporuje, chce toto odbúrať, keď cieľom je založiť eseročku za jeden deň a s jedným zápisom pri uniformovanej štruktúre.
     

Ak by návrh dostal legislatívnu podobu, viedlo by to k zvýšeniu počtu podnikateľských subjektov tohto typu. Dnes je okolo päť miliónov drobných podnikateľov a živnostníkov v 500-miliónovej EÚ, čiže jedno percento z celkovej populácie. Zvýšenie atraktívnosti jednoosobových eseročiek by zrejme zvýšilo záujem o podnikanie aj v radoch mladých ľudí do 25 rokov, ktorí v EÚ predstavujú štvrtinu zo všetkých nezamestnaných. Na Slovensku ide o tretinu z celkového počtu ľudí bez práce.
     

"Toto je cesta, ako zlepšovať podmienky a administratívu pre podnikanie, rušiť bariéry a podporovať tvorivosť," zhodnotil situáciu Štefanec.



reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITA



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok