Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. jan. 2021Drahomíra
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zem sa bude lepšie skúmať z vesmíru aj vďaka slovenskej spoločnosti.
Zem sa bude lepšie skúmať z vesmíru aj vďaka slovenskej spoločnosti.
09.12.2019 14:43 Relax
Slovensko získalo prvé ocenenie za inovácie vo vesmíre
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.12.2019 14:43 Relax

Slovensko získalo prvé ocenenie za inovácie vo vesmíreHELSINKI - Spoločnosť insar.sk s.r.o. získala pre Slovensko historicky prvú výhru v prestížnej súťaži európskych "vesmírnych Oscarov" s názvom Copernicus Masters. Súťaž sa koná od roku 2011 pod záštitou Európskej komisie (EC) a Európskej vesmírnej agentúry (ESA).


Tejto súťaže sa každoročne zúčastňujú spoločnosti a tímy z celej Európy. Cieľom je oceniť najprogresívnejšie projekty z oblasti spracovania a hĺbkovej analýzy dát diaľkového prieskumu Zeme, strojového učenia, umelej inteligencie, internetu vecí a priemyslu 4.0. 

 

 

Ocenenie spoločnosť získala za systém remotIO-X, ktorý je už v súčasnosti schopný družicami presne monitorovať milimetrové pohyby stavebných objektov na Zemi. Na Slovensku je týmto systémom možné sledovať zosuvy a svahové deformácie, banskú činnosť, zásobníky plynov, mosty, diaľnice, priehrady, kultúrne pamiatky a iné stavebné objekty. Systém zároveň umožňuje monitorovať celé mestá a regióny s vysokou citlivosťou na milimetrové pohyby objektov. 

 

 

Odborná komisia zložená z európskych expertov vo vesmírnom sektore vyberala víťazov zo 182 zúčastnených firiem v celkovo 8-mich kategóriách a hodnotila ich inovatívnosť a prínos pre priemysel a európske obyvateľstvo. Spoločnosť insar.sk s.r.o uspela v kategórii "Airbus sobloo Multi-Data Challenge", ktorá firme ponúka možnosť rozvoja tohto projektu v spolupráci so spoločnosťou Airbus Defence and Space (poskytovateľ družicových dát) a európskym konzorciom sobloo, ktoré prevádzkuje infraštruktúru pre dáta diaľkového prieskumu Zeme a programu Copernicus. 

 

 

Ocenenie prevzal konateľ spoločnosti Matúš Bakoň z rúk Nicolasa Hugueta, vedúceho oddelenia digitálnych služieb v oblasti spravodajských programov Airbus Defence and Space. 

 

 

Len pred štyrmi rokmi podpísala Slovenská republika s Európskou vesmírnou agentúrou "Zmluvu o európskom spolupracujúcom štáte", čím vstúpila do prístupového programu PECS (Plan for European Cooperating States). Ten slúži pre krajiny, ktoré majú záujem vstúpiť do ESA, ako vstupná brána. Navyše sa v rámci tohto programu môžu slovenské univerzity, firmy a výskumné inštitúcie podielať na priamom financovaní projektov v oblasti kozmického vývoja. reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky Lukáš Čief, insar.sk Matúš Bakoň

Foto:  insar.sk, Pixabay, Pexels, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
BANNER_13_REPLACE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok