Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. jan. 2021Tamara
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Práve v takomto prostredí sa ohrozený druh vysytuje. Jeho výskyt je však čím ďalej, tým menší.
Práve v takomto prostredí sa ohrozený druh vysytuje. Jeho výskyt je však čím ďalej, tým menší.
11.01.2021 19:06 Environetky
Slovensko sa zapojí od projektu na ochranu ohrozeného druhu hlodavca
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.01.2021 19:06 Environetky

Slovensko sa zapojí od projektu na ochranu ohrozeného druhu hlodavcaBRATISLAVA - Slovensko sa zapojí do medzinárodného projektu na ochranu sysľa pasienkového. Na svojom webe to uviedla Štátna ochrana prírody (ŠOP SR).


Zapojenie 

Tá sa bude na aktivite podieľať spolu s Bratislavským regionálnym ochranárskym združením (BROZ), Národnou Zoo Bojnice, Prírodovedeckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave a organizáciami Salamandra a Alka Wildlife.

 

 

Jej cieľom je zlepšiť stav populácie sysľov v severozápadnej lokalite ich výskytu v Európe. Do projektu sa zapojí aj Česká republika a Poľsko.

Organizácie chcú dosiahnuť zlepšenie stavu populácie sysľa pasienkového zvýšením počtu jedincov a reprodukčných kolónií o 100 percent na Slovensku a o 50 percent v Poľsku. Zapojené organizácie zároveň plánujú založiť minimálne 10 nových kolónií sysľa.

 

 

Ako postupovať?
"Vytvoriť by sa mali materiálno-technické podmienky pre trvalo udržateľný manažment lokalít. Ďalej očakávame zvýšenie záujmu verejnosti o problematiku ochrany sysľa pasienkového, využitie ekosystémových služieb pasienkov a podporu takých foriem hospodárenia, ktoré prispievajú k zvýšeniu alebo zachovaniu biodiverzity," uviedla na webe ŠOP SR.

Medzinárodný projekt na ochranu sysľa pasienkového by mal byť ukončený 31. decembra 2027. Projekt bol schválený Európskou komisiou v rámci grantovej schémy Life a bude spolufinancovaný z fondov Európskej únie.

 

 

Čo to spôsobilo?

Syseľ pasienkový sa na Slovensku vyskytoval bežne v nížinných oblastiach a priľahlých pahorkatinách. Vplyvom rôznych faktorov, najmä postupným zanechaním pastvy hospodárskych zvierat, zarastaním pastvín či ich oraním sa rozdrobil areál výskytu a zníženila sa ich početnosť. V súčasnosti patrí medzi ohrozené chránené druhy európskeho významu.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok