Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. nov. 2019Eugen
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
13.01.2017 18:51 Domov
Rektori pripomienkujú národný program vzdelávania
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.01.2017 18:51 Domov

Rektori pripomienkujú národný program vzdelávaniaBRATISLAVA - Hlavným bodom zasadnutia Slovenskej rektorskej konferencie bol návrh Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania, ku ktorému rektori prijali niekoľko zásadných pripomienok, ale aj niekoľko desiatok odporúčaní, ktoré zaslali ministerstvu. Agentúru SITA o tom informoval Rudolf Kropil. Rektori sa stretli 12. a 13. januára na Táloch.


Slovenská rektorská konferencia vo svojich pripomienkach konštatuje, že materiál neobsahuje aktuálne východiská, analýzu slabých a silných stránok vysokoškolského sektora, ani komplexné systémové riešenia na dosiahnutie určených cieľov. "Žiadame, aby aplikovateľný dokument tohto druhu bol vypracovaný na základe hĺbkovej spoločenskej, ekonomickej a kultúrnej analýzy potrieb slovenskej spoločnosti na nasledujúce obdobie, vrátane zohľadnenia hodnoty dlhodobej akademickej kultúry v našom regióne, princípu univerzitnej autonómie a s rešpektovaním akademických práv a slobôd," píše sa v tlačovej správe. SRK je presvedčená, že spoločnými silami je možné dospieť k ucelenej, realistickej a progresívnej koncepcii rozvoja vysokého školstva.


SRK sa takisto nestotožňuje s viacerými kľúčovými bodmi predloženého materiálu. Konštatuje, že národný program je všeobecne formulovaný, navrhnuté ciele sú skôr zámermi a dokumentu chýba koncepcia a konkrétne, časovo vymedzené a merateľné ciele. SRK žiada doplniť problematiku umeleckého vzdelávania a tvorivej umeleckej činnosti, ktoré v návrhu úplne absentujú, pritom sú súčasťou vysokoškolského sektora a majú svoje významné miesto aj v slovenskej spoločnosti. Okrem toho rektori žiadajú podrobnejšie sa venovať problematike vedy, výskumu a inováciám, ktorá je v návrhu podľa nich spracovaná nedostatočne. SRK odporúča zmenu názvu dokumentu „Učiace sa Slovensko“.


Slovenskí rektori vysokých škôl odporúčajú dopracovať Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania - Návrh cieľov v oblasti vysokého školstva o interný dokument „Podklady k diskusii o Národnom programe rozvoja výchovy a vzdelávania, časť VŠ“, ktorý považujú za konzistentný a vyvážený a zároveň pri rešpektovaní nasledujúcich pripomienok SRK tak, aby realizácia reformy reflektovala súčasné a budúce hospodárske, sociálne a kultúrne potreby slovenskej spoločnosti. Rektori žiadajú posilniť autonómiu vysokých škôl a zjednodušenie ich riadenia s dôrazom na integritu vysokej školy. Podporujú diverzifikáciu vysokých škôl založenú na definovaní poslania vysokej školy s tým, že poslanie bude prepojené s novým systémom hodnotenia kvality, s novým spôsobom hodnotenia vedecko-výskumnej a tvorivej činnosti a prepojené aj so systémom financovania.


"Zvýšenie kvality a zmenu fungovania vysokých škôl nie je možné dosiahnuť bez výrazného navýšenia finančných prostriedkov s tým, že spôsob alokácie na jednotlivé vysoké školy bude zohľadňovať najlepšie európske skúsenosti v tejto oblasti," uvádza sa v tlačovej správe. Pri vytváraní nového systému zabezpečovania kvality odporúčajú postupovať podľa českého modelu.

 

Takisto žiadajú ponechať súčasný stav habilitácií a inaugurácií a žiadajú legislatívnu úpravu s posilnením autonómie vysokých škôl.

 

"Vysoké školy si stanovia aj podmienky a kritériá pre prijímanie významných odborníkov zo zahraničia a z praxe na funkčné miesta. Žiadame vypustiť z materiálu návrh na diskusiu o spoplatnení štúdia pre študentov prijatých nad limit verejných zdrojov," uvádza ďalej SRK. Prepracovaný návrh žiada predložiť na vyjadrenie orgánom reprezentácie vysokých škôl.


Ministerstvo školstva zverejnilo v októbri tézy k Národnému programu rozvoja výchovy a vzdelávania. Cieľom je predstaviť odbornej verejnosti základný rámec pripravovaných zmien v oblasti výchovy a vzdelávania, začať odbornú diskusiu a získať spätnú väzbu vo forme konkrétnych podnetov. Ministerstvo upozornilo, že predkladaný materiál nie je sumárom konkrétnych úloh s termínmi ich splnenia, aj keď mnohé konkrétne zmeny už obsahuje. Návrhy opatrení na dosiahnutie predstavených cieľov rozpracujú až v ďalšom kroku na základe spätnej väzby z konzultačného procesu. Stanú sa tak súčasťou národného programu a následných akčných plánov na jeho uskutočnenie.

 

Rezort predpokladá, že národný program predložia na rokovanie vlády a následne do NR SR v prvom štvrťroku budúceho roku. Na presadenie rozsiahlych kľúčových zmien vo vzdelávaní na všetkých stupňoch školstva je pritom podľa ministerstva školstva potrebný širší politicko-spoločenský konsenzus.

 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok