Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. okt. 2020Vendelín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
13.01.2017 18:51 Domov
Rektori pripomienkujú národný program vzdelávania
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.01.2017 18:51 Domov

Rektori pripomienkujú národný program vzdelávaniaBRATISLAVA - Hlavným bodom zasadnutia Slovenskej rektorskej konferencie bol návrh Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania, ku ktorému rektori prijali niekoľko zásadných pripomienok, ale aj niekoľko desiatok odporúčaní, ktoré zaslali ministerstvu. Agentúru SITA o tom informoval Rudolf Kropil. Rektori sa stretli 12. a 13. januára na Táloch.


Slovenská rektorská konferencia vo svojich pripomienkach konštatuje, že materiál neobsahuje aktuálne východiská, analýzu slabých a silných stránok vysokoškolského sektora, ani komplexné systémové riešenia na dosiahnutie určených cieľov. "Žiadame, aby aplikovateľný dokument tohto druhu bol vypracovaný na základe hĺbkovej spoločenskej, ekonomickej a kultúrnej analýzy potrieb slovenskej spoločnosti na nasledujúce obdobie, vrátane zohľadnenia hodnoty dlhodobej akademickej kultúry v našom regióne, princípu univerzitnej autonómie a s rešpektovaním akademických práv a slobôd," píše sa v tlačovej správe. SRK je presvedčená, že spoločnými silami je možné dospieť k ucelenej, realistickej a progresívnej koncepcii rozvoja vysokého školstva.


SRK sa takisto nestotožňuje s viacerými kľúčovými bodmi predloženého materiálu. Konštatuje, že národný program je všeobecne formulovaný, navrhnuté ciele sú skôr zámermi a dokumentu chýba koncepcia a konkrétne, časovo vymedzené a merateľné ciele. SRK žiada doplniť problematiku umeleckého vzdelávania a tvorivej umeleckej činnosti, ktoré v návrhu úplne absentujú, pritom sú súčasťou vysokoškolského sektora a majú svoje významné miesto aj v slovenskej spoločnosti. Okrem toho rektori žiadajú podrobnejšie sa venovať problematike vedy, výskumu a inováciám, ktorá je v návrhu podľa nich spracovaná nedostatočne. SRK odporúča zmenu názvu dokumentu „Učiace sa Slovensko“.


Slovenskí rektori vysokých škôl odporúčajú dopracovať Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania - Návrh cieľov v oblasti vysokého školstva o interný dokument „Podklady k diskusii o Národnom programe rozvoja výchovy a vzdelávania, časť VŠ“, ktorý považujú za konzistentný a vyvážený a zároveň pri rešpektovaní nasledujúcich pripomienok SRK tak, aby realizácia reformy reflektovala súčasné a budúce hospodárske, sociálne a kultúrne potreby slovenskej spoločnosti. Rektori žiadajú posilniť autonómiu vysokých škôl a zjednodušenie ich riadenia s dôrazom na integritu vysokej školy. Podporujú diverzifikáciu vysokých škôl založenú na definovaní poslania vysokej školy s tým, že poslanie bude prepojené s novým systémom hodnotenia kvality, s novým spôsobom hodnotenia vedecko-výskumnej a tvorivej činnosti a prepojené aj so systémom financovania.


"Zvýšenie kvality a zmenu fungovania vysokých škôl nie je možné dosiahnuť bez výrazného navýšenia finančných prostriedkov s tým, že spôsob alokácie na jednotlivé vysoké školy bude zohľadňovať najlepšie európske skúsenosti v tejto oblasti," uvádza sa v tlačovej správe. Pri vytváraní nového systému zabezpečovania kvality odporúčajú postupovať podľa českého modelu.

 

Takisto žiadajú ponechať súčasný stav habilitácií a inaugurácií a žiadajú legislatívnu úpravu s posilnením autonómie vysokých škôl.

 

"Vysoké školy si stanovia aj podmienky a kritériá pre prijímanie významných odborníkov zo zahraničia a z praxe na funkčné miesta. Žiadame vypustiť z materiálu návrh na diskusiu o spoplatnení štúdia pre študentov prijatých nad limit verejných zdrojov," uvádza ďalej SRK. Prepracovaný návrh žiada predložiť na vyjadrenie orgánom reprezentácie vysokých škôl.


Ministerstvo školstva zverejnilo v októbri tézy k Národnému programu rozvoja výchovy a vzdelávania. Cieľom je predstaviť odbornej verejnosti základný rámec pripravovaných zmien v oblasti výchovy a vzdelávania, začať odbornú diskusiu a získať spätnú väzbu vo forme konkrétnych podnetov. Ministerstvo upozornilo, že predkladaný materiál nie je sumárom konkrétnych úloh s termínmi ich splnenia, aj keď mnohé konkrétne zmeny už obsahuje. Návrhy opatrení na dosiahnutie predstavených cieľov rozpracujú až v ďalšom kroku na základe spätnej väzby z konzultačného procesu. Stanú sa tak súčasťou národného programu a následných akčných plánov na jeho uskutočnenie.

 

Rezort predpokladá, že národný program predložia na rokovanie vlády a následne do NR SR v prvom štvrťroku budúceho roku. Na presadenie rozsiahlych kľúčových zmien vo vzdelávaní na všetkých stupňoch školstva je pritom podľa ministerstva školstva potrebný širší politicko-spoločenský konsenzus.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok