Rakúsko - Slovensko 1:2 v prípravnom zápase v Klagenfurte

NETKY.SK • 11 August 2011, 11:18 • 2 min

Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili v stredu 10. augusta v prípravnom zápase na klagenfurtskom Wörthersee-Stadion nad domácim Rakúskom 2:1. Pre Slovákov to bola úspešná posledná skúška pred septembrovou kvalifikáciou EURO 2012 v Dubline s Írskom, resp. v Žiline s Arménskom.
      Zverenci trénera Vladimíra Weissa viedli po prvom polčase 2:0 po góloch Juraja Kucku a Róberta Ježa, domáci v druhom polčase znížili po hlavičke Erwina Hoffera. V tíme osemfinalistu MS 2010 v JAR zaznamenali debuty stredopoliari Karim Guédé aj Roman Procházka. Prvý reprezentačný gól strelil pred návštevou 13.000 divákov Kucka.

prípravný zápas:
      Rakúsko - Slovensko 1:2 (0:2)
      Góly: 62. Hoffer - 21. Kucka, 30. Jež, ŽK: Weiss (SR), rozhodoval: Čeferin (Slov.), 13.000 divákov.
      zostavy a striedania:
      Rakúsko: Gratzei - Klein, Dragovic, Pogatetz, Fuchs - Junuzovic (55. Hoffer), Baumgartlinger, Kulovits (46. Royer), Alaba - Harnik, Janko
      Slovensko: Mucha - Pekarík, Michalík, Karhan (46. Saláta), Čech - Guédé (63. Šebo) - Hamšík (90. Hubočan), Jež (46. Jendrišek), Kucka (79. Procházka), Weiss (74. Žofčák) - Hološko
      Z opatrného úvodu sa ako prví prebrali Slováci, Hološko ale dobre rozbehnutú akciu nezakončil strelou. Domáci pridali na dôraze, v 9. minúte vzrušila akcia Fuchsa s nepresným zakončením Junuzovica z ofsajdu. Prvú gólovú šancu mal v 11. minúte aktívny Alaba, ktorý ľahko prešiel cez stred slovenskej obrany, zakončil však tesne vedľa pravej tyče Muchovej brány. Po ďalšej strate lopty v strede strieľal nepresne Harnik. Po štvrťhodinke opäť vystrčili rožky hostia, pretiahnutý center z pravej strany po súhre Pekaríka s Hamšíkom na druhej strane znegoval Weiss, hoci mohol strieľať do odkrytej brány po podbehnutí lopty brankára Gratzeia. V 20. minúte sa po Hamšíkovej prihrávke dostával do zakončenia Hološko, jeho strelu Rakúšania odvrátili na roh. Zakrátko ale po ďalšom rohu hostí gólovo udrelo, Weissova lopta prešla na hlavu Kucku, ktorý si otvoril gólový účet v reprezentácii aj vďaka tomu, že sa lopta odrazila od tyčky do chrbta Gratzeia a odtiaľ do siete. Zaujímavý futbal pokračoval, v 30. minúte predviedli Slováci gólovú ukážkovú modernu po osi Weiss - Hološko - Jež. Narážku na tretieho od Hološka využil chladnokrvne Jež - 2:0 pre hostí, hoci zrejme z ofsajdu. Rakúsko zvýšilo napriek nepriaznivému stavu obrátky, v 33. minúte agilný Harnik v čistej šanci na päťke prudko hlavičkoval len do na čiare pozične postaveného Muchu. Toho o pár sekúnd ešte poriadne vystrašil prepustením lopty stopér Karhan. V 37. minúte sa rýchly Harnik po sóle pohral s Karhanom aj Kuckom, jeho lob cez Muchu ale do siete nezapadol.
      V druhom polčase opäť pohrozili prví hostia, tvrdá strela debutanta Guédého išla v 49. minúte nad. Potom nastala fáza vyčkávania, ktorú prerušili až v 62. minúte kontaktným gólom domáci, po peknom centri Kleina hlavičkoval za Muchov chrbát na jedenástkovom bode úplne osamotený striedajúci Hoffer. Tretím slovenským gólom mohol dať odpoveď Rakúšanom v 66. minúte Jendrišek, pri jeho tvrdej strele spoza šestnástky ale predviedol bravúrny zákrok Gratzei. Slováci sa snažili pozorne brániť, domáci zasa čosi vymyslieť. Hostia útočili do trochu otvorenej obrany, hoci málo, striedajúci Šebo číhal na hranici ofsajdu, neujala sa ani strela Hamšíka v 86. minúte. Hneď potom domáci dostali loptu za Muchov chrbát, ale slovinský rozhodca Čeferin gól pre faul na Muchu neuznal. Výberu kouča Didiho Constantiniho sa už záverečný tlak nepodarilo využiť, hoci mal veľkú šancu Baumgartlinger, ale zblokoval ho výborne Michalík.