Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
09.01.2019 11:21 Zaujímavosti
Psychológovia odhalili jednoduchý trik, ako presvedčiť ľudí a získať si ich náklonnosť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.01.2019 11:21 Zaujímavosti

Psychológovia odhalili jednoduchý trik, ako presvedčiť ľudí a získať si ich náklonnosťPotrebujete sem-tam dostať ľudí "na svoju stranu"? Možno by ste to mali vyskúšať takto!


Určite ste si všimli, že ľudia sú v rámci písomnej komunikácie o čosi odvážnejší, než by boli v rozhovore tvárou v tvár. Svoje názory a presvedčenia hlásajú jednoznačnejšie a sú oveľa viac neoblomní. Za svoju pravdu sa neboja postaviť a „hlasno“ ju vykričia komukoľvek. Ako by to ale vyzeralo v rámci osobného rozhovoru?

 

Na tento fenomén sa rozhodli bližšie prizrieť odborníci Juliana Schroeder z UC Berkeley a Nicholas Epley a Michael Kardas z University of Chicago. Podnetom pre spustenie ich spoločného výskumu bol zážitok jedného z nich. V novinách si totiž prečítal príhovor istého politika, no zásadne s ním nesúhlasil. Následne počul jeho prejav v rádiu a zrazu mu pripadal oveľa logickejší, dokonca sa s niektorými myšlienkami dokázal stotožniť. Ten istý text, ten istý politik a predsa taký podstatný rozdiel vo vnímaní. Ako je to možné?

 

Zdroj: Pixabay

 

Vedci sa pustili do výskumu. Oslovili 6 ľudí, ktorí pre nich nahrali videá. V rámci nich vyjadrovali svoje názory na rôzne aktuálne i kontroverzné témy. Tieto výstupy následne prepísali aj do textu alebo z nich vytvorili len zvukový záznam. Takéto materiály neskôr predostreli inej skupine ľudí, ktorá na základe videného či počutého mala jednotlivých aktérov ohodnotiť v dotazníku a priradiť im určité vlastnosti.

 

Ukázalo sa, že pokiaľ ľudia čítali len prepis vyjadrení, hodnotili ich autorov negatívne a nedokázali sa s nimi na názore zhodnúť. Naopak po vypočutí audia alebo vzhliadnutí videa ich hodnotili kladne a často s nimi súhlasili.

 

Zdroj: Pexels

 

Tento experiment sa odohral viackrát v rôznych obmenách, no vždy dopadol rovnako. Ľudia majú prirodzenú tendenciu veriť viac ľuďom, ktorých počujú na vlastné uši, prípadne ich priamo vidia. Z toho vyplýva, že pokiaľ by ste niekoho radi presvedčili o svojej pravde, určite by ste sa s ním mali stretnúť osobne. Je totiž vysoká pravdepodobnosť, že vám vyjde v ústrety.reklama


Zdroj: netky IK

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok