ZDRAVIE Pomoc aj pri infarkte myokardu? Pupočníková krv!

NETKY.SK • 9 Apríl 2022, 07:00 • 2 min
ZDRAVIE Pomoc aj pri infarkte myokardu? Pupočníková krv!

BRATISLAVA - Pupočníkovú krv je možné využiť pri liečbe množstva chorôb. Rovnako pribúdajú aj stovky nových klinických štúdií, ktoré skúmajú potenciál pupočníkovej krvi, ale aj tkanivá pupočníka a placenty pri liečbe ďalších ochorení.

slovakia

left justify in out

Molekulárna biologička Dominika Valent Raffayová v tejto súvislosti hovorí:

 

„Bunky pupočníkovej krvi tkaniva pupočníka a placenty nie sú ovplyvnené ochoreniami získanými počas života, či životným štýlom človeka, keďže ide o bunky čerstvo narodeného dieťaťa. Pupočníková krv sa dnes používa ako zdroj krvotvorných kmeňových buniek pri štandardnej liečbe – transplantácii krvotvorných kmeňových buniek. Takáto krv sa potom využíva napríklad pri onkologických a hematologických ochoreniach. Ide predovšetkým o leukémie, lymfómy, niektoré typy nádorov a anémie, no skvelá je i pri poruchách imunity, či metabolických ochoreniach.“

 

img

 

Odborník na kmeňové bunky, doktor Miroslav Kubeš poukazuje na zaujímavú skutočnosť, že pupočníková krv je skvelou terapiou pre pacientov po cievnej mozgovej príhode, či po infarkte myokardu. Kubeš tiež zdôrazňuje obrovský potenciál uchovávania tkaniva placenty, ktoré je najbohatším zdrojom buniek na využitie v regeneratívnej bunkovej terapii.

 

Podľa slov popredného gynekológa a pôrodníka, MUDr. Róberta Hlávka sa odbery tkanív robia na pôrodnej sále, bezprostredne po pôrode dieťaťa a robí ich pôrodník. Inak sa placenta aj pupočníková šnúra zlikviduje ako biologický odpad, čo je veľká škoda. Odber aj uchovanie placenty na budúce možné využitie na liečebné účely je teda jedinou možnosťou, ako s placentou naložiť mimo štandardného postupu nemocnice.

 

img

 

Novou, rýchlo napredujúcou oblasťou využitia kmeňových buniek, je aj regeneratívna medicína a antiaging.

 

Samotný odber je úplne bezpečný a bezbolestný pre novoredenca aj mamičku. Novorodenec je v čase odberu už v starostlivosti detského lekára. Najskôr sa odoberá pupočníková krv, jej odber sa vykonáva do odberového vaku pomocou špeciálnej ihly až po podviazaní a prestrihnutí pupočnej šnúry. Krv sa odoberá z pupočnej šnúry, alebo aj z povrchových žíl placenty. K odberu tkaniva pupočníka dochádza bezprostredne po odbere pupočníkovej krvi. Pupočná šnúra sa dôkladne opláchne fyziologickým roztokom a približne 20 centimetrov z nej sa uložia do odberovej nádoby. 

 

img

 

Pri odbere placenty sa placenta po prestrihnutí pupočníka premyje fyziologickým roztokom a vloží do sterilného transportného vrecka, v ktorom sa preváža do spracovateľského laboratória. Odber je možné vykonať aj pri pôrode cisárskym rezom, pri epidurálnej, spinálnej, či celkovej anestéze. Dá sa odoberať aj vtedy, ak má mamička diabetes, či gestózu. Odber sa nevykonáva len vtedy, ak matka v čase tehotenstva mala dokázané závažné infekčné ochorenie. Viac info získate na pupočníkovakrv.sk

 

Mohlo by vás zaujímať: REPORTÁŽ Peptidy – liečba 21. storočia

 

Samotný odber ani uskladnenie zatiaľ nie sú na Slovensku hradené z verejného zdravotného poistenia.

 

V prípade, že liečbu potrebujete a nemáte k dispozícii pupočníkovú krv odobratú pri pôrode, liečiť kmeňovými bunkami sa môžete, a to bez rozdielu krvnej skupiny. Viac informácii o tejto liečbe získate na liecbabunkami.sk



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Martin Petras
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies