Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. jan. 2021Nataša
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
22.12.2017 15:26 Domov
Poľnohospodárov na Žitnom ostrove čakajú kontroly, vo vode sa našiel zakázaný pesticíd
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.12.2017 15:26 Domov

Poľnohospodárov na Žitnom ostrove čakajú kontroly, vo vode sa našiel zakázaný pesticídTRSTENÁ NA OSTROVE - Poľnohospodárske subjekty na Žitnom ostrove čakajú mimoriadne, intenzívne a rýchle kontroly. Tie majú preveriť, či tieto prevádzky skutočne hospodária tak, aby nedochádzalo k znečisteniu zdrojov pitných vôd.


Na brífingu v piatok to vyhlásil minister životného prostredia (MŽP) SR László Sólymos. Reaguje tak na situáciu v obci Trstená na Ostrove a ďalších piatich obciach v okolí v okrese Dunajská Streda, kde sa v pitnej vode aj po opakovaných meraniach našli prekročené najvyššie povolené hodnoty pesticídu atrazín, ktorý je už niekoľko rokov zakázaný. Konkrétne ide o obce Trstená na Ostrove, Baka, Jurová, Blatná na Ostrove, Holice a Lúč na Ostrove.

 

"Dobré je, že sa to už rieši, montujú sa filtre. Ale väčší problém je, že nevieme, odkiaľ sa tá látka do spodných vôd dostala," skonštatoval Sólymos. Podľa ministra je pravdepodobné, že sa v okolí nachádza nejaký zdroj tejto látky alebo ho niekto napriek dlhoročnému zákazu použil. Tvrdenia, že by pôvodcom znečistenia mohla byť napríklad bratislavská Dimitrovka, sú podľa viacerých kompetentných vylúčené. Západoslovenská vodárenská spoločnosť (ZSVS) podáva zároveň trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

 

VIDEO Na Slovensku máme síce veľa zdrojov pitnej vody, ale sú kontaminované chemickým odpadom!

 

V súčasnosti je pitná voda v šiestich obciach zastavená a neodporúča sa ju piť ani z vlastných studní. To platí pre obyvateľov, ktorí nie sú klientmi ZSVS. Pitná voda je zabezpečovaná prostredníctvom cisterien, obyvatelia budú zároveň dostávať bezplatne výmenné balóny s vodou. Platí to ako pre klientov vodárenskej spoločnosti, tak do istej miery aj jej neklientov. Niektoré obce pritom prisľúbili, že náklady pre tých, ktorí nie sú napojení na vodovod a používajú iba svoje studne, budú znášať oni.

 

"Netrúfam si odhadnúť, koľko pili ľudia kontaminovanú vodu. My sme prišli, zopakovali sme merania a len-čo nám vyšli tie výsledky, také, aké boli, tak sme to oznámili Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a ten vydal rozhodnutie o nepitnosti vody," uviedol riaditeľ ZSVS Marek Buranský. Zároveň ubezpečil, že hoci sú filtre na čistenie vody nákladnou záležitosťou, neprejaví sa to obyvateľom následne na jej cene. Tá zostane aj naďalej rovnaká. Pitná voda vo vodovodoch by podľa jeho odhadov mala byť v priebehu januára.

 

Vodárenská spoločnosť zároveň vykoná vlastný prieskum o možnom zdroji nákazy vody a skontroluje opätovne kontaminované studne, ako aj tie, v ktorých hodnoty uvedeného pesticídu namerané neboli. Ďalšie kontroly vykoná Slovenská inšpekcia životného prostredia. Preveria nakladanie s potenciálne znečisťujúcimi pesticídmi a herbicídmi, ako aj to, či niekto nezákonné a škodlivé látky neskladuje. "V správnom konaní môžeme podľa vodného zákona uložiť pokutu až do 6600 eur," doplnila Anna Marčeková, hlavná inšpektorka Útvaru inšpekcie ochrany vôd. Minister Sólymos pritom v tejto súvislosti hovorí ako o nadrezortnej záležitosti.

 

Kontaminácia vody v jednej zo studní v obci Trstená na Ostrove sa potvrdila koncom minulého týždňa. Tá zabezpečuje vodu nielen pre túto obec, ale aj ďalšie dve – Baku a Jurovú. Voda bola okamžite zastavená a pitnú vodu začali zabezpečovať cisterny. Začiatkom tohto týždňa sa pridali aj ďalšie dve studne, a tak bez pitnej vody zostali taktiež obce Lúč na Ostrove, Holice a Blatná na Ostrove. V prvej studni boli namerané päťnásobné hodnoty látky, v ďalších dvoch prípadoch išlo o troj- až štvornásobné prekročenie hodnôt. V iných studniach sa vyššie limity nepotvrdili.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok