Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
16. aug. 2022Leonard
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Aby mala domáca karanténa svoj význam, musia sa počas nej dodržiavať určité pravidlá.
Aby mala domáca karanténa svoj význam, musia sa počas nej dodržiavať určité pravidlá.
19.10.2020 09:38 Domov
Pokiaľ sa nachádzate v domácej izolácii, kontakt treba obmedziť aj na spolubývajúcich
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.10.2020 09:38 Domov

Pokiaľ sa nachádzate v domácej izolácii, kontakt treba obmedziť aj na spolubývajúcichBRATISLAVA - Osoba, ktorá sa nachádza v domácej karanténe a žije v spoločnej domácnosti s ďalšími, musí obmedziť kontakt s ostatnými a izolovať sa v samostatnej izbe. Samozrejmosťou je miestnosť často vetrať. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.


Pozor na kúpeľňu!

"Nesmie ani zdieľať spoločnú izbu s osobami, ktoré patria do ohrozenej kategórie. Obmedzenia sa vzťahujú aj na spoločnú kúpeľňu," komentovala s tým, že takáto osoba ju používa ako posledná, následne ju treba dôkladne vydezinfikovať. Samozrejmosťou je používanie vlastných uterákov a dodržiavanie správnej hygieny rúk.

 

 

Život v jednej domácnosti 

Ministerstvo zdôraznilo, že od ostatných členov domácnosti je potrebné udržiavať vzdialenosť aspoň 1,5 metra a nosiť rúško. Stravu je potrebné konzumovať vo svojej izbe, rovnako je nutné mať vyčlenený vlastný riad a poháre. Bielizeň treba prať na minimálne 60 stupňov Celzia, žehliť ju na najvyššej možnej teplote. Prízvukovalo, že všetok odpad treba skladovať v plastovom vreci pevne uzavretom.

 

 

Ako riešiť nákup? 

Ak takáto osoba býva v rodinnom dome, môže ísť do svojej súkromnej záhrady alebo na dvor. Ak býva v byte, môže ísť na súkromný balkón. V prípade potreby nákupu potravín, iného tovaru a liekov je nutné požiadať o pomoc inú osobu, ktorá nie je v karanténe. Tá donesie nákup k vchodovým dverám.

 

Rezort zdravotníctva pripomenul, že je možné vybaviť objednávku aj telefonicky alebo e-mailom. "Pokyny pre dodanie tovaru musia uvádzať, že nákup by mal byť dodaný pred vchodové dvere," zdôraznilo ministerstvo.

 

 

Osoba v karanténe nesmie...

Rezort tiež pripomenul, že osoba v domácej karanténe nesmie chodiť na verejné miesta vrátane obchodov, kultúrnych, spoločenských a športových udalostí, ani sa zúčastňovať na súkromných akciách, nesmie používať hromadnú dopravu alebo taxík, nesmie nikoho navštevovať ani prijímať návštevy. Vstup do domu či bytu, kde sa nachádza osoba v karanténe, majú len osoby, ktoré tam bývajú, či poskytovateľ zdravotnej starostlivosti v prípade potreby.

 

 

Platí pre celú domácnosť 

V prípade, že u osoby bolo potvrdené ochorenie COVID-19, žije v spoločnej domácnosti s ďalšími osobami, aj tie zostávajú v domácej izolácii.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, Pexels, UnspalshNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok