Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. okt. 2021Terézia
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Peter Pellegrini
Peter Pellegrini
10.09.2021 15:55 Domov
Pellegrini má problém s kontrolórmi. Nepozdáva sa im míňanie vládnych rezerv
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.09.2021 15:55 Domov

Pellegrini má problém s kontrolórmi. Nepozdáva sa im míňanie vládnych rezervBRATISLAVA - Bývalý premiér Peter Pellegrini sa bráni a vyzval Najvyšší kontrolný úrad, aby sa radšej zameral na jeho nástupcov na poste premiéra.


Peniaze na podporu športu prideľované od roku 2018 do júna 2020 z rezervy vlády či predsedu vlády použili netransparentne a v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách. Konštatuje to Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) na základe analýzy prideľovania finančných prostriedkov na rozvoj a podporu športu od roku 2018 do júna 2020. Bývalý premiér Peter Pellegrini, ktorého sa kritika týka, vidí v správe NKÚ subjektívne a politickou preferenciou podfarbené stanovisko.

 

Porušenie zákona

 

Podľa NKÚ chýbali v prípade rezervy predsedu vlády nielen jasné pravidlá, ale aj kritériá na prideľovanie dotácií. "O podporu z tohto zdroja financií nie je totiž možné požiadať oficiálne, pretože na to neexistuje právna norma, ktorá by upravovala proces poskytovania dotácie. Rozhoduje tak samotný predseda vlády bez akýchkoľvek pravidiel a kritérií". 

 

Prečítajte si tiežPeter Pellegrini vyzval Máriu Kolíkovú, aby odišla z funkcie sama

 

Najvyššia kontrolná autorita poukazuje na to, že v kontrolovanom období z rozpočtovej rezervy vlády prúdili dotácie v objeme 1 350 000 eur, pritom len v jednom prípade financie poskytli na zákonom definovaný účel odstránenia havarijného stavu (tzv. nepredvídané výdavky). Ostatných 1 150 000 eur nesúviselo s riešením mimoriadnych situácií, nešlo o pomoc pri nepredvídaných výdavkoch, a preto došlo podľa kontrolórov k porušeniu zákona o rozpočtových pravidlách.

 

Podľa NKÚ z rezervy predsedu vlády neposkytli v súlade s platnými legislatívnymi pravidlami viac ako dva milióny eur. 

 

Pellegrini sa bráni

 

Expremiér Pellegrini na piatkovej tlačovej konferencii upozornil, že nepozná detaily správy NKÚ. Zdôraznil však, že nevidí nič zlé na tom, ak sa vláda, oboznámená priamo na mieste s problémom samosprávy či regiónu, rozhodla priamo prideliť dotáciu na konkrétny účel. "Ak sme poskytli dotáciu na dostavbu plavárne či športovej haly, nech sa NKÚ spýta tých občanov, ktorí to teraz môžu využívať, či sú s tým spokojní alebo nie, to je pre mňa lakmusový papierik". 

 

V podobných správach NKÚ vidí "nadprácu" a politické preferencie predstaviteľov úradu. "Som zvedavý, aké budú správy z hospodárenia súčasnej vlády," zdôraznil expremiér a vyzval NKÚ, aby sa začal už zaoberať "šafárením" jeho nástupcov na poste premiéra.

 

Potrebná aktualizácia systému 

 

Kontrolóri vo svojom hodnotení poukazujú na to, že systém financovania športu z verejných zdrojov je na Slovensku rozdrobený, neprehľadný a bez koncepcie. Pripomínajú pritom, že stratégia štátnej podpory sa odvíja od dokumentu prijatého ešte v roku 2012.

 

Vyzývajú na aktualizáciu tejto stratégie. "Jej súčasťou by malo byť stransparentnenie financovania športu, k čomu by mali pomôcť jasné a jednotné pravidlá, podľa ktorých sa budú poskytovať peniaze na športové projekty zo štátneho rozpočtu prostredníctvom jedného zodpovedného ministerstva," uviedol podpredseda NKÚ Ľubomír Andrassy.

 

Možno vás zaujme: Peter Pellegrini vyzval najvyšších ústavných činiteľov k referendu!

 

Argumentuje tým, že v súčasnosti možno získať podporu pre šport z viacerých kapitol štátneho rozpočtu, ale aj zdrojov samospráv a súkromných zdrojov.

 

Decentralizácia a rozdrobenosť tohto systému síce umožňuje, aby jeden projekt získal peniaze z viacerých zdrojov, podľa NKÚ však zároveň bráni prehľadnej informácii o tom, komu a v akej výške pridelili podporu z limitovaných verejných prostriedkov. "Riešením by bol národný informačný systém, ktorý by v reálnom čase a v súlade s princípmi otvoreného vládnutia prinášal dáta o každej finančnej operácii, ktorá podporila športovca, oddiel či športový klub," približuje pohľad kontrolórov ich podpredseda.

 

Školy nemajú telocvične

 

"Robert Fico s Pellegrinim neušetrili od klientelizmu a netransparentnosti ani šport. Žiaľ, nejde len o toto zistenie NKÚ. Politika predošlých vlád celkovo viedla k tomu, že športová infraštruktúra má dnes investičný dlh odhadom vo výške jednej miliardy eur a približne 40 percent škôl nemá svoje telocvične," vyhlásil splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport a poslanec hnutia OĽANO Karol Kučera. TASR o tom informoval Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.

 

Ako doplnil Kučera, v spolupráci s rezortom školstva analyzuje stav a verí, že už v najbližšom čase bude môcť informovať o výzve, z ktorej budú môcť školy čerpať finančné prostriedky. "Rovnako zefektívňujeme Fond na podporu športu. Jeho 11-členná správna rada dnes posudzuje podporu rôznych projektov podľa naliehavosti a na základe analýz". Klientelizmus predstaviteľov bývalých vlád kritizuje aj bývalý vrcholový športovec a súčasný poslanec Národnej rady SR Richard Nemec (OĽANO).

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky.sk LD

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok