Testovaných na slovensku
163362
Infikovaných na slovensku
1515
Infikovaných svetovo
5699030
Úmrtí svetovo
352494
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. máj. 2020Iveta
BratislavaBratislava 16°
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister hospodárstva SR Peter Žiga
Minister hospodárstva SR Peter Žiga
22.11.2017 14:37 Ekonomika
Žiga: Slovensko sa približuje k stanovenému cieľu vo využívaní obnoviteľných zdrojov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.11.2017 14:37 Ekonomika

Žiga: Slovensko sa približuje k stanovenému cieľu vo využívaní obnoviteľných zdrojovBRATISLAVA - Viete, akú časť svojej energie vyrobí Slovensko z obnoviteľných zdrojov? Podľa Eurostatu je to 12,9 % a k splneniu cieľov pre rok 2020 mu zostáva cca posledné percento.


V rámci implementácie klimaticko-energetického balíčka EÚ sa SR zaviazala, že do roku 2020 musí zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na svojej energetickej spotrebe na 14 %. Ich podpora je jednou z dôležitých súčastí agendy Ministerstva hospodárstva (MH) SR. Na konferencii "Moderné trendy v európskej energetike" to povedal šéf MH SR Peter Žiga (Smer-SD).

 

"Podľa posledných údajov z Eurostatu plníme tento cieľ na 12,9 %, teda existuje reálny predpoklad, že záväzný cieľ sa nám podarí naplniť, a to aj vďaka súčasti všetkých dotknutých subjektov, teda od investorov, bánk, územných samospráv až po ústredné orgány štátnej správy," uviedol minister.

 

Rezort hospodárstva pripravil program podpory malých zdrojov OZE pre tie domácnosti, ktoré nimi pokrývajú vlastnú spotrebu. "Ide o národný projekt Zelená domácnostiam, ktorý implementuje Slovenská inovačná a energetická agentúra. V pilotnej fáze do konca roku 2018 bolo k dispozícii 45 miliónov eur. Úspešnou implementáciou na rok 2018 zostáva ešte 13 miliónov eur," informoval.

 

Ministerstvo podľa Žigu pripravuje reformu systému podpory. Pri využívaní OZE bude prioritou zabezpečiť nákladovú efektívnosť s minimalizáciou na koncové ceny elektriny. "Základné požiadavky na nový systém podpory OZE sú, aby bol jednoduchý, transparentný, udržateľný," avizoval.

 

Podpora sa má zmeniť na viac trhovo orientovaný typ, ktorý zodpovedá požiadavkám legislatívy EÚ. "V procese prípravy zvažujeme aj zavedenie inštitútu tzv. lokálneho zdroja energie, ktorý predstavuje zariadenie určené na výrobu elektriny takmer výhradne na spotrebu v danom odbernom mieste. Ide o zariadenie s výkonom niekoľko desiatok, možno niekoľko sto kilowattov, vhodné najmä pre podnikateľské subjekty," doplnil Žiga.

 

Pripomenul, že Slovensko bude musieť v najbližších troch rokoch dosiahnuť energetické úspory vo výške približne 13 000 terajoulov (TJ). "Najväčší priestor a možnosť na ušetrenie vidíme hlavne v oblasti verejnej správy a priemyslu a pri zatepľovaní budov," dodal.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  TASR/PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok