ONLINE Počasie na Slovensku je kritické: Jeden mŕtvy, v Tatrách vylámalo 100-tisíc stromov!

NETKY.SK • 16 Máj 2014, 18:27 • 2 min
ONLINE Počasie na Slovensku je kritické: Jeden mŕtvy, v Tatrách vylámalo 100-tisíc stromov!

BRATISLAVA - Slovenský hydrometeorologický ústav vydal varovanie tretieho stupňa pred povodňami na území severného Slovenska. Najrizikovejšie sú oblasti povodia rieky Poprad a hornej časti povodia rieky Bodrog. Pre severné Slovensko naďalej platí aj varovanie tretieho stupňa pred dažďami. Predpokladaný úhrn zrážok pre túto oblasť je 60 až 100 milimetrov, ojedinele na návetrí hôr až 120 milimetrov.

slovakia

left justify in out

18:57 - Pre niektoré oblasti Slovenska naďalej platia hydrologické výstrahy

V niektorých oblastiach Slovenska naďalej platia hydrologické výstrahy, ktoré vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Najvyšší 3. stupeň je v okresoch Košice okolie - Hornád a Košice.
      

Pre okresy Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Stará Ľubovňa, Sabinov, Prešov, Spišská Nová Ves, Gelnica a Vranov nad Topľou platí 2. stupeň hydrologickej výstrahy. Prvý stupeň vydal SHMÚ pre okresy Ružomberok a Košice okolie - Bodva.

      

Pre takmer celý Prešovský kraj, sever Žilinského a časť Košického platí meteorologická výstraha 2. stupňa pred dažďom. Do 20.00 h sa tam miestami očakávajú zrážky s úhrnom 10 až 30 mm.

 

img

 

 

18:38 - SHMÚ zaznamenal v stredu a vo štvrtok extrémne úhrny zrážok

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) zaznamenal v stredu (14.5.) a vo štvrtok (15.5.) na severovýchodnej Orave, v oblasti Tatier a v povodí Hnilca na danú ročnú dobu mimoriadne vysoké až extrémne úhrny zrážok. Informuje o tom na svojej stránke.
      

V Štrbskom Plese spadlo vo štvrtok až 95 mm zrážok, čo je v máji na tejto meteorologickej stanici najvyšší denný úhrn zrážok od polovice 20. storočia. V Javorine, na severnej strane Tatier, napršalo vo štvrtok 141,3 mm zrážok, čo je tiež najvyšší denný úhrn zrážok pre máj od roku 1951.

 

18:34 - Hladiny vôd klesli, situácia sa oproti ránu výrazne zlepšila

Situácia na vodných tokoch v Prešovskom kraji sa v priebehu dnešného dňa výrazne zlepšila. Torysa, ktorá narobila za posledných 24 hodín najviac starostí obyvateľom regiónu, klesla o vyše pol metra. Hasiči dnes zasahovali hlavne pri čerpaní vody, najviac práce mali v okresoch Stará Ľubovňa, Prešov, Sabinov, Levoča, Kežmarok a Poprad. V okolí Tatier aj dnes padali stromy a okrem prekážok na cestách spôsobili aj škody na majetku. Operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Milan Podolinský pre agentúru SITA uviedol, že hasiči boli permanentne v teréne, počet zásahov nevedel vyčísliť.

 

18:02 - Škody po vyčíňaní vetra sa zatiaľ šplhajú na 200-tis. eur

Silný vietor a dážď v posledných dňoch spôsobili problémy takmer po celom Slovensku, ľudia už poisťovniam nahlasujú škody. Najčastejšie oznamujú strechy zničené vetrom, polámané ploty či vytopené priestory. Jedna z poisťovní dokonca eviduje prípad, keď silný vietor odfúkol detskú trampolínu, ktorá zasiahla a poškodila zaparkované auto. Predbežné škody po vyčíňaní počasia doteraz zverejnili dve poisťovne, škody sa podľa nich zatiaľ šplhajú k sume 200-tisíc eur.

 

V poisťovni Generali nahlásili klienti zatiaľ škody za približne 150-tisíc eur, predpokladajú však, že škody ešte narastú. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa poisťovne Generali Lucia Makayová. Najviac škôd napáchal silný vietor vo Vysokých Tatrách i na strednom a východnom Slovensku. Silný vietor tu strhával strechy, komíny, odkvapové žľaby či solárne panely zo striech. Nápor vetra nevydržali stromy, ploty či altánky, ale napríklad aj dvere áut. Popadané stromy ničili hotely, chaty, domy či autá. V poisťovni zaznamenali aj prípad, keď vietor vyvrátil pouličnú lampu, ktorá rozbila čelné sklo na vozidle, priblížila Makayová. Víchrica poničila i poľnohospodárske plodiny. 

 

V ČSOB Poisťovni zatiaľ evidujú škody za viac ako 50-tisíc eur, informovala hovorkyňa poisťovne Zuzana Eliášová. Klienti škody spôsobené počasím nahlasujú zo všetkých kútov Slovenska. Najčastejšie im vietor poškodil strechy na domoch či garážach, polámal ploty a vytopil priestory. 

 

 

17:46 - Čučma sa spamätáva z povodne

Z ničivej povodne sa spamätáva obec Čučma v Rožňavskom okrese. Starosta tu vyhlásil tretí stupeň povodňovej aktivity. Miestny potok sa v noci zmenil na dravú riavu. Voda zaplavila desiatky domov, podmyla komunikácie a brala všetko, čo jej stálo v ceste.

 

„Voda z Rožňavského potoka, cez ktorý sa v lete dá prejsť v sandáloch, prišla rýchlo a hladina dosahovala až dva metre. Zaplavila približne 50 domov, brala elektrické stĺpy, podmyla štátnu cestu i miestne komunikácie,“ hovorí starosta Čučmy Alexander Szöllös. Doložil, že museli odstrániť tri betónové mostíky, ktoré bránili vode odtekať. Voda na veľkom úseku poškodila štátnu cestu v obci a niektoré miestne komunikácie. 

 

17:38 - Za povodne v Kežmarku môže výrub lesov, tvrdí  Kaliňák, majitelia sa bránia

Zatiaľ čo za príčinu povodní v Prešove označil minister vnútra Robert Kaliňák stavbu obchvatu mesta a nedodržané protipovodňové opatrenia u stavebníka, v Kežmarku vidí príčinu vo výrube stromov v bývalom vojenskom obvode (VO) Javorina.
      

„Vyrúbané stromy a po nich zanechané holiny nedokážu zachytiť množstvo vody a do dvoch hodín sa voda, ktorá padá do kopcov, objavuje v mestách a nakoniec aj v pivniciach domov, ktoré sú v okolí samotnej Ľubice, ktorá je prítokom Popradu v Kežmarku,“ povedal dnes v Prešove Kaliňák. 
      

Podľa jeho slov pokiaľ by za výrubom nasledovalo klasické poctivé hospodárenie, ktoré má zabezpečiť postupný rast nových lesov, príroda by dokázala rozložiť odtok vody na čas dlhší ako čas dažďa. To je aj problém bývalého vojenského obvodu v okolí Kežmarku, poznamenal minister. Ak by sa v lesnom hospodárstve niečo urobilo, spolu s protipovodňovými opatreniami by to prinieslo odľahčenie severovýchodu Slovenska od povodní. 

 

Reštituenti z bývalého vojenského obvodu Javorina v Kežmarskom okrese sa dôrazne ohradzujú voči vyjadreniam ministra Kaliňáka k povodňovej situácii v oblasti Kežmarku. 
      

„Tieto majetky do dnešného dňa neboli fyzicky majiteľom vydané. To znamená, že majitelia sú len na papieri a nemajú žiaden prístup ani možnosť nakladať so svojím majetkom, nieto ešte ťažiť drevo,“ uviedol predseda družstva Ruskinovce pri Ľubici Karol Galek s tým, že výruby a holoruby tu prebiehali od 50. rokov minulého storočia hospodárením štátu a neskôr Vojenských lesov SR v tejto oblasti. „To znamená predĺžená ruka štátu systematicky toto prostredie ničila viac ako 50 rokov,“ dodáva Galek.
      

Prvýkrát sa to podľa neho ukázalo pri povodniach v roku 2010, pričom VO Javorina bol zrušený až k 1. 1. 2011. „Takže pôvodní majitelia ťažko mohli tento stav spôsobiť,“ konštatuje Galek a dodáva, že v súčasnosti štát poškodzuje ľudí žijúcich v okolí Kežmarku tým, že nerobí žiadne protipovodňové opatrenia ani zodpovedné lesné hospodárstvo. „Práve naopak holorubmi tento stav spôsobil. Od ministra Kaliňáka žiadame ospravedlnenie a taktiež vyjadrujeme obrovskú ľútosť nad našimi krajanmi, ktorí sa ocitli v ťažkej situácii,“ uzavrel Galek.

 

img

 

 

17:08 - Nádrže Orava a Liptovská Mara zadržali vyše 55 mil. kubíkov vody

Vodné nádrže Orava a Liptovská Mara zadržali počas posledných 24 hodín vyše 55 miliónov metrov kubických vody. Počas štvrtkového intenzívneho dažďa najmä na severnom a severovýchodnom Slovensku sa síce aj na Orave a Liptove vylialo z koryta viacero miestnych tokov, no vodné nádrže ochránili tieto regióny pred rozsiahlymi záplavami, informoval agentúru SITA hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.

 

Pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku v predchádzajúcich dňoch regulovali hladiny vodných nádrží Orava a Liptovská Mara na približne 65 až 70 percentnú naplnenosť, aby tak vytvorili dostatočný retenčný priestor na zachytenie prípadných prívalových vĺn, ktoré sa v tomto období zvyknú objavovať, vysvetlil Stano. "Bolo to napríklad v máji 2010, keď rozsiahla povodeň postihla takmer celé Slovensko, no práve Orava a Liptov boli vďaka obom týmto vodným nádržiam ochránené," priblížil hovorca envirorezortu. Od štvrtkového poludnia, keď do Liptovskej Mary pritekalo 83 metrov kubických vody za sekundu (m3/s) a do Oravskej priehrady 122 m3/s, sa do dnešného rána zvýšil prítok na Mare na vyše 280 m3/s a na Orave ráno dosiahol až 789 m3/s, čo sa už priblížilo k rekordným prítokom počas povodní v predchádzajúcich rokoch. Hladina Liptovskej Mary od štvrtkového poludnia stúpla o 95 centimetrov a hladina Oravskej priehrady o 130 centimetrov. Do Mary pritom natieklo vyše 18,6 milióna kubíkov vody a do Oravy takmer 37 miliónov kubíkov. "Už teraz vodohospodári vhodnou manipuláciou vypúšťajú z oboch nádrží vodu tak, aby si vytvárali ďalší priestor, ale aby neohrozili ani vodný tok Váhu a jeho vodných nádrží na vážskej kaskáde," uviedol Stano. 

 

17:00 - Počasie spôsobuje problémy aj stavbárom na diaľnici D1 pri Dubnej Skale

Počasie spôsobuje problémy aj stavebnej spoločnosti Váhostav-SK pri budovaní úseku diaľnice D1 pri Dubnej Skale. Podľa hovorcu firmy Tomáša Halána musela spoločnosť pre zvyšujúcu sa hladinu Váhu zastaviť práce na mostných objektoch v tejto časti úseku.
      

"Pracovníci zabezpečujú presun strojov, zariadení a materiálu zo záplavovej zóny tak, aby nedošlo k ich poškodeniu," opísal Halán pre TASR. Jeden zo žeriavov na stavbe bol podľa jeho slov podmytý vodou. Pracovníci ho preto zabezpečili proti spadnutiu a odpojili od prívodu elektrickej energie.
      

"Všetky zabezpečovacie práce sa vykonávajú v zmysle protipovodňového plánu tak, aby prípadné škody boli čo najmenšie," dodal Halán. Na ostatných častiach úseku z Dubnej Skaly po Turany sa podľa neho pracuje v zmysle platného harmonogramu. Úsek je dlhý 16,4 kilometra a spoločnosť ho stavia od konca roku 2011. Dokončený by mal byť v decembri tohto roku.

 

16:45 - Cesty v kraji postihnuté kalamitou postupne sprejazdňujú

Prejazdnosť ciest v Košickom kraji postihnutých veternou kalamitou a lokálnymi záplavami sa dnes postupne zlepšuje. Popoludní otvorili cestu II/547 - kopec Jahodná pri Košiciach, ktorú vo štvrtok (15.5.) zablokovali popadané stromy.
      

Prejazdné sú aj úseky cesty II/533 - horský priechod Súľová od obce Hnilec a Gemerská Poloma – Súľová. Informovala o tom Správa ciest Košického samosprávneho kraja (SC KSK), ktorá naďalej odporúča vodičom zachovať pri jazde zvýšenú opatrnosť. 
      

Prejazdný je aj Folkmarský kopec (II/547), od popoludnia aj úsek II/549 - Úhorná – Krasnohorské Podhradie (Úhorňanský kopec). Takisto sprístupnili pre všetku dopravu cestu II/546 - Gelnica – Tesco.
      

K 15.00 h bol čiastočne sprejazdnený úsek III/050175 - Háj – Hačava. Cesta III/546001 - Obišovce - Ruské Pekľany je uzavretá počas celého nasledujúceho víkendu, informovala SC KSK. 

 

16:26 - Situácia v okrese je stabilizovaná, problémy sú v Sulíne a časti Kače

Situácia v okrese Stará Ľubovňa je po nočnej povodňovej vlne viac-menej stabilizovaná, naďalej tam však platí 3. stupeň povodňovej aktivity. Prednosta Okresného úradu v Starej Ľubovni Peter Sokol pre TASR uviedol, že najväčšie problémy sú momentálne v dvoch obciach, a to v Sulíne a v Mníšku nad Hnilcom - časť Kače.
      

„V týchto obciach došlo k vybreženiu rieky Poprad na cestu, v prípade Sulína je asi na 300-metrovom úseku cesty rieka nad jej úrovňou asi 40 centimetrov,“ objasnil Sokol. Okrem toho je problém s dodávkou elektriny v obciach Litmanová a Nižné Ružbachy. 
      

Vodná hladina rieky Poprad, ako aj priľahlých potokov už klesá, v regióne momentálne neprší. „Pracujeme na odstraňovaní škôd a zabezpečovaní tokov, vozí sa lomový kameň do problémových obcí, určite však môžeme považovať situáciu za stabilizovanú, rieka Poprad už poklesla o 17 percent a stále klesá. Najmä v mestách Stará Ľubovňa a Podolínec je to už viac-menej v poriadku. V Starej Ľubovni pomohli úpravy toku rieky Poprad, ktoré sa urobili v minulom roku,“ dodal prednosta. Verí, že neprídu búrky alebo lokálne prehánky, ktoré by opäť dvihli hladiny vôd.

 

16:03 - Výpadky prúdu aj dnes postihli tisíce domácností na východe Slovenska

 Výčiny počasia aj dnes spôsobili, že tisíce domácností na východe Slovenska postihli výpadky elektrického prúdu. K 13.00 h ostalo bez elektriny približne 5000 odberných miest. TASR o tom informovala spoločnosť Východoslovenská distribučná, a. s. (VSD).

"Vplyvy extrémne nepriaznivého počasia súvisiace so silným vetrom a vodou postihli najmä oblasti v okolí Kežmarku, Popradu, Starej Ľubovne, Spišskej Novej Vsi, Dobšinej, Prešova a Košíc," uviedla hovorkyňa VSD Andrea Danihelová.
      

Prudký vietor spôsobil poruchy na elektrozariadeniach v distribučnej sústave VSD aj vo štvrtok (15.5.). Bez prúdu ostalo k 14.00 h vyše 21.000 odberných miest. Stalo sa tak v oblasti Smolníka v okrese Gelnica, v Slanci a Ruskove v okrese Košice-okolie, ale aj v okresoch Humenné, Sobrance, Vranov nad Topľou či Prešov.

 

15:51 - Situácia v okrese Kežmarok sa po povodňovej vlne pomaly stabilizuje

V okrese Kežmarok naďalej trvá 3. stupeň povodňovej aktivity, prednosta Okresného úradu Ján Ferenčák však už považuje situáciu za pokojnejšiu. „Momentálne máme 13 obcí, v ktorých je 3. povodňový stupeň, dve obce, a to Jurské a Ihľany, máme odrezané, pretože tam podmylo cestu, a stále pretrváva mimoriadna situácia v meste Kežmarok a v obci Ľubica,“ priblížil Ferenčák.
      

Počasie na území okresu sa zlepšilo, dážď ustal a postupne klesajú hladiny všetkých väčších i menších tokov vrátane tých najproblémovejších - Ľubického a Holumnického potoka. „Ešte v doobedňajších hodinách však dážď spôsobil vybreženie potokov v menších obciach na Zamagurí, zatiaľ to tam však zvládame, naďalej dodávame vrecia, piesok a iný posypový materiál,“ doplnil Ferenčák. Problémy podľa neho môžu ešte nastať po regulovaní vodnej nádrže Niedzica na poľskej strane, čo by mohlo dvihnúť hladinu rieky Dunajec v Červenom Kláštore. Situáciu tu však budú pozorne monitorovať.
      

„Momentálne pokračujeme v odstraňovaní následkov povodní, opravujeme podmyté brehy, ale aj cesty. Predpokladám, že situácia by sa už nemala znovu zhoršiť, pokiaľ neprídu búrky alebo iné intenzívne zrážky,“ konštatoval prednosta s tým, že v prípade potreby je pripravených minimálne 2600 vriec s pieskom. Na prípadnú ďalšiu vlnu povodní sa chcú v okrese pripraviť predovšetkým opravami poškodených tokov. 

 

img

 

 

15:44 - V dedine opravujú poruchu železničného priecestia

Poruchu železničného priecestia opravujú pracovníci Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) v obci Hucín v okrese Revúca. Na problémy s výstražnými svetlami však vodiči upozorňujú aj medzi obcami Muránska Dlhá Lúka a Muráň. Ako TASR informovala hovorkyňa ŽSR Martina Pavlíková, poruchy železničných priecestí je potrebné hlásiť na linku 112. Vzhľadom na množstvo problémov spôsobených počasím ich odstraňujú priebežne. 
      

V obci Hucín na železničnom úseku smerom do Jelšavy sa porucha železničného priecestia objavila už ráno. "Ak máme takúto poruchu, neznamená to, že doprava je bez dohľadu. Okamžite dávame takúto informáciu rušňovodičom a tí prechádzajú takýmto úsekom zníženou rýchlosťou 10 kilometrov za hodinu a používajú výstražné zvukové znamenia," povedala Pavlíková.

 

15:29 - Vietor lámal stromy a voda ničila lesné cesty v národnom parku

Tatrami sa vo štvrtok (15.5.) opätovne po desiatich rokoch prehnal prepadavý vietor zvaný bóra. Len v časti územia Tatranského národného parku (TANAP) priamo spravovanom Štátnymi lesmi (ŠL) TANAP zanechal za sebou viac ako 100.000 polámaných a vyvrátených stromov, nepriechodné cesty a zavalené turistické chodníky. Najhoršia situácia je v oblasti Vyšných Hágov, kde náporu vetra podľahlo takmer 60.000 stromov. Podobná situácia je podľa lesníkov aj na Podbanskom, v Tichej a Kôprovej doline, kde budú musieť spracovať viac ako 20.000 metrov kubických kalamitného dreva. V oblasti Smokovcov vietor okrem 4000 stromov poškodil aj mladé lesné porasty pestované po veternej kalamite v roku 2004 na ploche presahujúcej 30 hektárov.
      

„Zriedkavým javom bolo to, že si štvrtková bóra vybrala jarné a nie neskoré jesenné obdobie. Škody však nie sú porovnateľné. To nielen preto, že sila vetra bola tentoraz menšia, ale aj preto, že stojacich stromov v tatranských lesoch po bóre z novembra 2004 a po lykožrútovej kalamite už veľa stáť nezostalo,“ konštatoval námestník riaditeľa ŠL TANAP Peter Fabian. Dodal, že vo väčšom rozsahu ako pred desiatimi rokmi sú však poškodené listnaté dreviny, ktoré sú v tomto období už olistené.

 

img

 

15:24 - Vysoké Tatry: Samospráva ráta škody po silnom vetre i prudkom daždi

Primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš na rannom zasadnutí krízového štábu mesta (KŠM) vyhlásil dnes mimoriadnu situácia spôsobenú silným vetrom a intenzívnym dažďom. Situácia sa mapovala počas štvrtkového (15. 5.) dňa a ihneď sa robili aj kroky, aby sa zabránilo, v rámci možnosti, škodám. Dnes samospráva predovšetkým bojuje s odpratávaním následkov. 
 

„Najkritickejšia situácia je v Tatranskej Lomnici a Tatranskej Kotline. Voda sa v Tatranskej Lomnici valila po ceste okolo kostolov, Teniscentra a Penziónu Bělín, poškodené sú chodníky v parku. Pri katolíckom kostole sme uložili 50 vriec s pieskom, aby sme odklonili vodu od schodov a vstupu doň. Našťastie, mali sme vypustené Jazierko, ktoré sme otvorili a tretina z tečúcej vody skončila v ňom. Za iných okolností by sme mali ešte väčšie škody,“ konštatuje tajomník KŠM a zároveň náčelník Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Miroslav Kolodzej. Aj v Tatranskej Kotline zaplavila voda záhrady i domy a pláve aj futbalové ihrisko.

      

Problematické sú však všetky vodné toky, ktoré nezvládajú nápor vody tečúcej z vysokohorského prostredia. Len pár centimetrov delilo od vyliatia potoka na Cestu Slobody pri predajni ÚĽUV v Tatranskej Lomnici. „To však nezabránilo, aby objekty popri potoku nemali zatopené pivničné priestory. Vrecia s pieskom sa rovnako ukladali aj pri Apartmánovom hoteli Wili. Pri Penzióne Slalom poškodil vietor starý statný gaštan a nebol to ani zďaleka jediný strom, ktorý padol za obeť,“ dodal Kolodzej s tým, že v intraviláne mesta ich bolo oveľa viac. Mnohé z nich s koreňmi vyvrátili aj asfalt na miestnych komunikáciách, ktorá boli na viacerých miestach aj podmyté.

 

15:23 -  Folkmársky kopec je už prejazdný

Cesta cez Folkmársky kopec smerom na Košice je už prejazdná, stále je však uzavretá cesta cez Jahodnú, ktorú by mali sprejazdniť do pätnástej. Vodiči sa cez Folkmársky kopec dostanú iba po Ružín, resp. Košickú Belú, vzhľadom na stále trvajúcu neprejazdnosť Jahodnej. Obchádzková trasa smerom na Košice vedie cez odbočku na Malú Lodinu a Kysak. Informuje o tom internetová stránka Správy ciest Košického samosprávneho kraja.

 

Prejazdný je už aj úsek cesty z Jakloviec do Gelnice, aj okolo gelnického Tesca. Na ceste prvej triedy I/67 pred odbočkou do Hrabušíc došlo k zosuvu pôdy, ktorý však nezasahuje do vozovky a miesto je označené prenosnými dopravnými značkami. 

 

15:18 - Topľu pri moste zahatal odpad a konáre, na mieste sú hasiči

Ťažká technika sa už niekoľko hodín podieľa na spriechodňovaní rieky Topľa medzi obcami Sačurov a Dlhé Klčovo v okrese Vranov nad Topľou. Nahromadený odpad vo vode tam ohrozuje most, ktorým prechádza cesta III. triedy. Polícia ho až do odvolania uzavrela. 
      

"Naši príslušníci sa zúčastňujú zásahu, pri ktorom uvoľňujú tok rieky Topľa, na mieste, kde sa nahromadilo väčšie množstvo konárov a kmeňov stromov. Zvyšuje sa tam hladina toku a hrozí, že by mohlo dôjsť k strhnutiu, respektíve porušeniu statiky mosta," priblížil prebiehajúci zásah riaditeľ vranovských hasičov Jozef Ondrej. 
      

Na spriechodňovaní Tople sa podľa jeho slov podieľa ťažká technika vodohospodárov a Záchrannej brigády z Humenného, konkrétne Tatra s lyžicou a kolesový traktor s navijakom.  Hladina Tople v posledných hodinách mierne stúpla. V stanici Hanušovce nad Topľou je aktuálne na úrovni 2. stupňa povodňovej aktivity. Na ďalších úsekoch výšku povodňových stupňov nedosahuje. 

 

15:10 - Protipovodňové práce na ohrozených miestach zabezpečovali i vodohospodári

Do zabezpečovacích prác, ktoré mali zabrániť ničivým následkom povodní, sa vo štvrtok (15.5.) a dnes v noci zapojilo aj 114 vodohospodárskych pracovníkov a technikov z rezortnej organizácie Ministerstva životného prostredia – Slovenského vodohospodárskeho podniku. Tí dodali 7650 jutových vriec na napĺňanie pieskom, 72 ton piesku a 314 ton lomového kameňa.
      

"Počas dnešného predpoludnia pokračovalo ďalších 186 vodohospodárov v zabezpečovacích prácach, odstraňovaní nánosov, spevňovaní a stabilizovaní brehov vodných tokov, prečisťovaní prietokových profilov všade tam, kde si to aktuálna situácia vyžadovala," uviedol hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Maroš Stano.
      

Najdramatickejšia situácia bola vo štvrtok v liptovských obciach Liptovská Sielnica a Liptovská Ondrašová, kde sa vyliali vodné toky Kvačianka a Jalovčianka, ale aj na viacerých miestach na Orave a tiež v Kežmarku, Starej Ľubovni, Sabinove i v Prešove. Stav zodpovedajúci tretiemu stupňu povodňovej aktivity dosiahlo aj množstvo ďalších prítokov rieky Poprad, ale aj Hornádu, Hnilca, Torysy či Tople.

 

14:51 - Na juhu Slovenska sa vyskytnú búrky s intenzívnym dažďom a silným vetrom

Na celej južnej polovici územia Slovenska hrozia až do 20.00 h búrky sprevádzané intenzívnym lejakom. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tejto súvislosti výstrahu 1. stupňa.
     

Ako informujú meteorológovia na svojej stránke www.shmu.sk, úhrny zrážok môžu pri lejakoch dosiahnuť 20 - 30 mm. Dážď navyše môže sprevádzať aj nárazový vietor s rýchlosťou 17 - 22 m/s. SHMÚ upozorňuje, že zvýšená intenzita zrážok môže viesť k prechodnému, no výraznému vzostupu vodných hladín na malých tokoch.

 

img

 

 

14:29 - Silný vietor strhol časť strechy na Coburgovskom kaštieli

Novú provizórnu strechu na Coburgovský kaštieľ v Jelšave bude musieť zabezpečiť samospráva mesta ako náhradu za medený plech zničený vetrom. Ako pre TASR povedal primátor Jelšavy Milan Kolesár, strechu najskôr poškodili zlodeji kovov a dielo skazy na približne 200 metroch štvorcových vo štvrtok 15. mája popoludní zavŕšil silný vietor.
     

 Veľký kus strechy na kultúrnej pamiatke ostal visieť nad hlavným cestným ťahom, II/532 spájajúcim Tornaľu a Muráň. "Ešte včera sme to upevňovali horolezeckými lanami o konštrukciu strechy, aby nedošlo k vážnejšiemu ohrozeniu. Dnes, keď sa počasie upokojilo, sme sa kus plechu pokúšali najskôr vyrovnať. Chceli sme ho dať na pôvodné miesto. Plech je však tak veľmi poškodený, že ho musíme odpíliť a na poškodené miesto postupne použijeme náhradnú krytinu," povedal Kolesár.
      

Coburgovský kaštieľ v Jelšave je v súčasnosti v dezolátnom stave a samospráva sa usiluje získať peniaze na jeho opravu. "Tento týždeň sme akurát dostali informáciu, že nás podporí ministerstvo kultúry a poskytne nám dotáciu na vypracovanie statického posudku. Na základe tejto správy potom môžeme začať pripravovať projektovú dokumentáciu a robiť ďalšie kroky smerujúce k záchrane pamiatky. Každé ďalšie poškodenie budovy nám však úsilie značne komplikuje," dodal primátor Jelšavy.

 

img

 

 

14:08 - Poisťovne už evidujú prvé hlásenia škôd spôsobených extrémnym počasím

V súvislosti s aktuálnym extrémnym počasím, víchricami so silnými dažďovými prehánkami na Slovensku, poisťovne už evidujú prvé hlásenia škôd. Očakáva sa však, že počet hlásení bude postupne narastať.
      

Preto poisťovne upozorňujú a odporúčajú klientom, aby vznik škodovej udalosti bezodkladne nahlásili poisťovni. Prakticky všetky majú centrálne dispečingy, kde je vznik škody možné nahlásiť. Príslušná poisťovňa, ako informovala TASR Erika Barkolová, hovorkyňa poisťovne KOOPERATIVA, člena skupiny Vienna Insurance Group, následne vyšlú na miesto poškodenia technikov na obhliadku.
      

Zároveň však upozorňuje, že poistený je povinný nemeniť stav veci spôsobený poistnou udalosťou. Ak je to však nutné z bezpečnostných, hygienických alebo iných závažných dôvodov, môže začať s opravou skôr. V týchto prípadoch je poistený povinný zabezpečiť dostatočné dôkazy o rozsahu a príčine poškodenia, preto klientovi odporúča všetky škody zdokumentovať.
      

Väčšina slovenských rodín má svoju nehnuteľnosť – dom či byt podpoistený. Znamená to, že v prípade totálnej škody na dome dostane klient od poisťovne oveľa menej ako je jeho skutočná trhová hodnota. Preto je dôležité už pri samotnom uzatváraní poistenia zohľadniť faktor rastu cien nehnuteľností indexáciou poistnej sumy. Poisťovňa potom každoročne na základe rastu cien stavebných prác a materiálov, ktorú zverejňuje Štatistický úrad SR, upraví poistnú sumu i cenu poistenia.

 

img

 

13:34 - Mestské lesy neodporúčajú vstup do lesa

Mestské lesy Košice v súvislosti s nepriaznivým počasím neodporúčajú občanom vstupovať do lesa pre pretrvávajúce nebezpečenstvo padania stromov a konárov, a tiež pre prace súvisiace s odstraňovaním vzniknutej kalamity. Informovala o tom Linda Šnajdárová z referát styku s verejnosťou a médiami košického magistrátu. „Vyzývame občanov mesta Košice a jeho okolia, aby v rámci ochrany ich zdravia a bezpečnosti v tomto čase nevstupovali do lesa. Zároveň ich prosíme o trpezlivosť a rešpektovanie pokynov našich zamestnancov pri odstraňovaní popadaných stromov,“ hovorí Šnajdárová.

Pracovníci mestských lesov momentálne zisťujú rozsah škôd. Postupne odpratávajú stromy a konáre, čistia chodníky a príjazdové komunikácie. Vzhľadom k veľkému množstvu spadnutých stromov je možné predpokladať, že ich odstraňovanie potrvá dlhšie

 

13:33 - Cestu medzi Lemešanmi a Drienovom pre vyliatu Torysu uzavreli

Cesta III. triedy medzi obcami Lemešany a Drienov v okrese Prešov je od 13:00 uzavretá, z koryta sa vyliala rieka Torysa. Uzavretú cestu možno obísť cez obce Kendice a Petrovany. Agentúru SITA o tom informovalo Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove.

 

13:25 - Väzni pomohli pri rozvodnenej Toryse

Problémy s rozvodnenou Torysou tento rok pomohli riešiť aj väzni, umožnila to novela zákona o výkone trestu, ktorá je účinná od 1. januára. Umožňuje zaradiť odsúdeného do prospešných prác mimo väznice nielen na odstránenie následkov núdzového stavu, ako to bolo v minulosti, ale predovšetkým už pri samotnom vzniku mimoriadnej alebo krízovej situácie. Vo štvrtok o 20:50 požiadal primátor Sabinova Peter Molčan riaditeľa ústavu pre výkon trestu v Prešove Tibora Sotáka o pomoc pri zabezpečení ochrany pred vznikom mimoriadnej udalosti. Bol vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity, hrozilo vyliatie Torysy. "Na základe tejto skutočnosti bolo rozhodnutím riaditeľa ústavu poskytnutých na pomoc mestu Sabinov 20 odsúdených," uviedol riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž. Prvá skupina desiatich odsúdených o 22:00 začala napĺňať vrecia s pieskom, ktoré ukladali v najkritickejších miestach koryta rieky Torysa, určených krízovým štábom mesta Sabinov. Odsúdení to robili do neskorej noci do 1:45, potom ich vystriedala druhá skupina väzňov. Tí pracovali až do 3:05. Po vzájomnej komunikácii s krízovým štábom mesta Prešov bude naďalej v pohotovosti 40 odsúdených. 

 

img

 

13:22 - Čech zasiahnutý padajúcim stromom je mimo ohrozenia života

Zranený 42-ročný muž z Českej republiky, ktorého zasiahol vo štvrtok (15.5.) podvečer na odstavnom parkovisku diaľnice D1 neďaleko Liptovského Mikuláša padajúci strom, je mimo ohrozenia života. TASR to dnes potvrdil hovorca Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Ružomberku Valér Ferko.
      

"Urýchlene sme ho prijali a hospitalizovali na našej centrálnej jednotke intenzívnej starostlivosti s otrasom mozgu a tržnou ranou, ktorá si vyžiadala drobný chirurgický zákrok. Vyšetrenia našťastie neodhalili žiadne ďalšie poranenia a pacient je tak mimo ohrozenia života," spresnil hovorca ružomberskej nemocnice.

 

13:21 - Vlaky nejazdia na dvoch lokálnych tratiach a na troch úsekoch TEŽ

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) informuje o aktuálnej situácii vo verejnej osobnej železničnej doprave. Na vybraných tratiach Banskobystrického, Žilinského a Prešovského kraja pretrvávajú následky veternej smršti a železničná doprava je zastavená. Dôvodom sú spadnuté stromy. Tam, kde to umožňuje aktuálna situácia v zjazdnosti ciest, je zabezpečená náhradná autobusová doprava. Na ďalších tratiach bola doprava obnovená v nočných a ranných hodinách.

Zastavená doprava bez náhrady: 
      

Železničná doprava úplne zastavená. Pre nezjazdnosť cestných komunikácií nie je možné zabezpečiť ani náhradnú autobusovú dopravu.
1. Pohronská Polhora – Tisovec (16 km)/Banskobystrický kraj Predpoklad obnovenia dopravy v nedeľu 18. mája 2014. 2. Zlatno – Kokava nad Rimavicou - Utekáč (12 km)/Banskobystrický kraj 3. Tatranské elektrické železnice/Prešovský kraj Vyšné Hágy - Štrbské Pleso (7 km)  Predpoklad obnovenia dopravy počas Soboty (17. mája 2014)

Obmedzená doprava s náhradou: 
Železničná doprava nahradená autobusmi v približnej časovej polohe. 1. Tatranské elektrické železnice/Prešovský kraj Starý Smokovec - Vyšné Hágy (9 km) Predpoklad obnovenia v popoludňajších hodinách. 2. Ozubnicová železnica Štrba – Štrbské Pleso (5 km) Predpoklad obnovenia v popoludňajších hodinách.

 

Obnovená doprava: 

Železničná doprava v nočných prípadne ranných hodinách postupne obnovená podľa cestovného poriadku:
1. Trať Hronská Dúbrava - Kremnica - Vrútky (85 km)/Banskobystrický kraj, Žilinský kraj 2. Trať Banská Bystrica -  Vrútky (75 km)/Banskobystrický kraj, Žilinský Kraj 3. Smolenice – Jablonica (14 km)/Trnavský kraj 4. Tatranské elektrické železnice/Prešovský kraj Poprad - Starý Smokovec (13 km) Tatranská Lomnica  - Studený Potok  Starý Smokovec - Tatranská Lomnica (6 km)

 

img

 

13:09 - Hladina Torysy klesá, povodňové aktivity trvajú

Krízový štáb v meste Prešov, ktorý zasadal znova o 11.00 h, mimoriadnu situáciu síce neodporučil odvolať, no znížil tretí stupeň povodňovej aktivity na aktuálny druhý stupeň. Kým o 7.00 h mala Torysa v Prešove výšku pri kulminácii 464 centimetrov, po 11.00 h jej hladina klesla o viac ako pol metra. 
      

Ako informovala hovorkyňa mesta Prešov Veronika Kmetóny Gazdová, mesto v spolupráci s partnermi zabezpečuje materiálnu aj technickú pomoc obyvateľom. Hasiči poskytli veľkokapacitné čerpadlo, po poklese hladiny vody sa začala odstraňovať zvyšková voda a čistiť kanalizačná sieť. K dispozícii sú v tomto smere aj dobrovoľní hasiči. Doteraz sa použilo 1400 vriec s kameninou a pieskom, pod Kamennou baňou bol vybudovaný ochranný val. V tejto časti došlo podľa vyjadrení odborníkov k technickému pochybeniu zo strany zhotoviteľa stavby Nábrežnej komunikácie. Ulica Budovateľská je naďalej uzavretá, rozsah zabahnenia je väčší, aj v tejto lokalite sa po poklese vody zabezpečia čistiace práce. 
      

Mesto Prešov vyzýva svojich obyvateľov, aby sa v prípade potreby materiálnej či technickej pomoci obrátili na mestský úrad. V Sabinove podľa primátora mesta Petra Molčana platí tretí stupeň povodňovej aktivity a výška Torysy je 241 centimetrov, každú hodinu klesá asi o 10 centimetrov. Momentálne sa monitorujú najmä škody na ulici Pod Švabľovkou, ktorá je najviac zasiahnutá povodňami. Škody mohli byť podľa primátora aj väčšie, nebyť súčinnosti viacerých zložiek a tiež pomoci väzňov.
      

„Z dôvodu vyhlásenia tretieho stupňa povodňovej aktivity v noci na pomoc mestu Sabinov prišlo spolu 20 odsúdených. V čase o 22.00 h prvá skupina 10 odsúdených realizovala napĺňanie vriec pieskom. Tieto následne ukladali v najkritickejších miestach koryta rieky Torysa, určených krízovým štábom. Druhá skupina odsúdených v meste pracovala až do 03.05 h ráno, kedy bola pomoc mestu zo strany ústavu ukončená. Po vzájomnej komunikácii s krízovým štábom mesta Prešov bude naďalej v pohotovosti 40 odsúdených,“ informoval riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zbor väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž.

 

img

 

13:03 - B. BYSTRICA: Víchrica poškodila 183 stromov, 42 musia vyrúbať

Banská Bystrica sa postupne spamätáva zo štvrtkovej (15.5.) víchrice, ktorá v meste napáchala veľké škody, najmä na zeleni. Lámala a vyvracala stromy v centre mesta, v mestskom parku, na cintoríne a aj na sídliskách Rudlová-Sásová, Fončorda a Radvaň.
      

"Prudký nárazový vietor poškodil až 183 stromov. Celkové škody však ešte nie sú vyčíslené. Prvé informácie hovoria o 42 stromoch, ktoré sú vyvrátené, zlomené a poškodené tak, že je nevyhnutný ich výrub. Ďalších 59 stromov má poškodené koruny a budú musieť byť ošetrené za použitia vysokozdvižných plošín, 82 stromov je poškodených len mierne," konštatovala hovorkyňa primátora mesta Martina Kanisová.
      

"Likvidácia škôd a odvoz materiálu prebieha počas dnešného dňa a bude aj v sobotu," dodala. V pondelok (19.5.) budú práce pokračovať upravovaním korún stromov pomocou vysokozdvižných plošín.

 

img

 

 

12:46 - Vo Švedlári boli pripravení evakuovať obyvateľov

Najkritickejšia povodňová situácia v dôsledku výdatných dažďov je v obci Švedlár v okrese Gelnica. Voda z Hnilca zaplavila približne 12 domov, v ďalších narobila problémy najmä vo dvoroch a záhradách. Starosta Švedlára Oskár Münnich uviedol, že Hnilec sa v noci vylial z koryta a podľa údajov vodohospodárov hladina dosiahla 350 cm. „Výrazne nám pomohlo, že sme pred štyrmi rokmi mierne zmenili koryto a urobili ďalšie protipovodňové opatrenia, inak by voda zaplavila oveľa viac domov,“ povedal Münnich.

 

„Hnilec sa z koryta vylial v noci a nad ránom o tretej hodne hladina dosiahla 350 centimetrov, chvíľami možno až 360, čo je rekord. Ešte v noci sme pripravili komunitné centrum, ak by bolo treba evakuovať obyvateľov z dolného konca dediny, kde žijú rómski obyvatelia. Našťastie to nebolo treba,“ povedal starosta Münnich. Doložil, že obyvateľov ešte pred vyliatím upozornili, aby si z dvorov dali preč veci, ktoré by mohla odniesť voda a prípadne aj uložili vrecia s pieskom. „Myslím že najhoršie už máme za sebou, hladina totiž začala klesať. Začína však znova pršať,“ hovorí Münnich. 

 

12:17 - V Starej Ľubovni trvá 3. povodňový stupeň, situácia sa postupne stabilizuje

Tretí stupeň povodňovej aktivity stále trvá v meste Stará Ľubovňa. "Situácia sa u nás zhoršila vo štvrtok (15.5.) v popoludňajších hodinách, kedy začala voda v rieke Poprad stúpať, večer to začalo byť kritické, neskôr sa však situácia upokojila a o 2. hodine sme sa rozišli, lebo koryto malo rezervu a rieka bola zastabilizovaná. V ranných hodinách však zase začala hladina stúpať a o 5. hodine nám už voda pretekala cez hrádzu," priblížil situáciu v meste primátor Michal Biganič. Najhoršia situácia je na Mýtnej ulici, kde pred štyrmi rokmi zaplavilo cez 80 domov. Je tam nasadená dostupná technika a na zabezpečení toku pracujú desiatky ľudí. "Zdá sa, že sa nám to podarilo znova zastabilizovať, najkritickejšie to bolo v miestach, kde ešte nie je urobená nová hrádza. Podľa všetkého, ak nepríde prívalová vlna, tak by sa mala situácia stabilizovať," doplnil primátor.

 

12:00 - Liptovská Mara a Oravská priehrada zachytili za deň 40 miliónov m3 vody

Západné Slovensko je z pohľadu povodňovej aktivity zastabilizované najmä vďaka zadržovacej schopnosti vodných diel Liptovská Mara a Oravská priehrada. TASR dnes informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Ľuboš Krno. "Vodné diela Liptovská Mara a Oravská priehrada zachytili za 24 hodín 39,4 milióna kubických metrov (m3) vody, Oravská priehrada 28,5 milióna a Liptovská Mara 10,9 milióna m3 vody. Vodohospodári mali už v predchádzajúcich týždňoch vytvorený dostatočný retenčný objem, takže práve tieto dve vodné nádrže výrazne eliminovali povodňovú situáciu na Orave a v Liptove," priblížil Krno.

 

Pokiaľ ide o manipuláciu na týchto vodných dielach, tak sa podľa Krna samozrejme zvýšili aj odtoky z vodných nádrží, ale tak, aby neboli ohrozené nádrže vážskej kaskády pod Liptovskou Marou, resp. Oravskou priehradou. Pokiaľ ide o dramatické vodné stavy, tak tie sa riešia predovšetkým v povodí Popradu a Dunajca, najmä na potoku Ľubica v Kežmarku, ale aj na rieke Poprad na Mýtnej ulici v Starej Ľubovni.

 

img

 

11:48 - Príčinou vyliatia Torysy v meste je zrejme výstavba obchvatu

Po rušnej a náročnej noci sa situácia v Prešovskom kraji dostáva do normálu. V Lipanoch, Sabinove i Prešove, kde robila najväčšie problémy Torysa so svojimi prítokmi, je už situácia pomerne pokojná. Voda už klesla na niektorých miestach o viac ako pol metra. Informoval o tom dnes na Okresnom úrade v Prešove minister vnútra SR Robert Kaliňák. Poukázal tiež na to, že v Prešove k vyliatiu Torysy možno vôbec nemuselo dôjsť.  
      

„V Prešove by nedošlo k vybreženiu Torysy, keby nebol vo výstavbe obchvat. Tam práve piliere mosta na druhej strane Torysy prerušili prirodzenú hrádzu a je tam vidno pomerne veľký zub, kde voda vytiekla na priemyselné podniky a na druhej strane sa to isté udialo, ale v oveľa menšom meradle, medzi rodinnými domami. V mieste, kde sa vyliala na domy, to bolo možné zasypať, teraz by malo nasledovať odčerpávanie, aby sa dostala voda z domov a záhrad preč. Na druhej strane je to nezastaviteľné, tu, dokiaľ voda neklesne, bude tiecť na podniky,“ uviedol na tlačovej konferencii minister. 
      

Aj na týchto miestach, kde vznikol veľký zub pri výstavbe piliera mosta, už voda opadla. Kaliňák nechcel robiť závery, no povedal, že Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Prešove by to mal vyšetriť, prečo nastal problém a či sa tomu dalo predísť. 

 

img
      

Najviac zrážok padlo podľa ministra na Orave, bolo to 135 milimetrov v priebehu jednej noci, no Orava mala tentoraz šťastie a nenastali tu problémy ako napríklad v Liptovskom Mikuláši na prvých prítokoch Váhu pri Liptovskej Mare. Následne v celej severnej časti Prešovského kraja, najmä v Kežmarku a v okolí, v Sabinove, Lipanoch a v podstate na toku Torysy. Spevnenie hrádze prebiehalo aj v Starej Ľubovni.
      

„Situácia sa pomaly stabilizuje vo všetkých okresoch a mestách a verím, že nadránom budeme schopní už začať s odstraňovaním následkov. Nasadiť chceme čo najväčší počet dobrovoľných hasičov nielen z Prešovského, ale aj Košického kraja,“ informoval minister.
      

Štát ma k dispozícii 900 hasičov, v zálohe má 250 dobrovoľných hasičských zborov, čo je bezmála 2000 mužov, ktorí už priebežne boli zapájaní do prác. Viac ako 36 dobrovoľných hasičských zborov nastúpilo na pomoc už počas noci v jednotlivých obciach. Škody zatiaľ neboli vyčíslené, ale sú podstatne menšie ako pred štyrmi rokmi. Strhnutá bola jedna cesta a jeden most. Kaliňák skonštatoval, že obce a mestá boli celkovo na situáciu pripravené lepšie.

 

11:46 - Voda zatopila pivnice v Liptovských Matiašovciach, vyvrátené stromy poškodili strechy a ploty

Obec Liptovské Matiašovce pod dočasne uzatvoreným horským priechodom Huty sa od rána spamätáva z nočnej mimoriadnej situácie, ktorú spôsobil vytrvalý dážď sprevádzaný silným vetrom. Podobná situácia bola aj v ďalších obciach okolo Sielnickej zátoky Liptovskej Mary.
      

"Máme za sebou ozaj ťažkú noc. Čistili sme všetky priepusty, ale po hlavnej ceste aj tak tiekol zrazu až polmetrový dravý prúd vody. Liptovskomikulášski profesionálni hasiči ju odčerpávajú z úplne zaplavených suterénov viacerých rodinných domov," informoval TASR starosta podhorskej obce s tromi stovkami obyvateľov Ján Jaňák.
      

Vietor vyvrátil množstvo stromov v okolitých lesných porastoch i priamo v dedine. Poškodili viaceré strechy a oplotenia. "Dúfam, že to najhoršie už máme za sebou. Nezostáva nám nič iné, iba sa s tým popasovať, pustiť sa do upratovania a opäť dať všetko do poriadku," dodal starosta Liptovských Matiašoviec.

 

img

 

11:41 - Hasiči majú za sebou jeden z najrušnejších dní

Popradskí hasiči zažili vo štvrtok jeden z najrušnejších dní za posledné roky. „Ak nerátame kalamitu v 2004 vo Vysokých Tatrách, tak včerajší deň bol dosť hektický a môžem povedať, že za 30 rokov si niečo také nepamätám,“ povedal pre SITA riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade Ondrej Šproch. Od štvrtka od 13:00 do dnešného rána zaznamenali popradskí hasiči 60 výjazdov. Celkový počet zásahov odhadol Šproch až na 80, keďže počas jedného výjazdu hasiči zasahovali aj na viacerých miestach. Najkritickejšia situácia v okrese Poprad bola vo štvrtok v oblasti Vysokých Tatier, od Podbanského až po Tatranskú Javorinu.

 

„Okrem Tatier to boli aj mesto Poprad, Spišská Teplica, Veľký Slavkov, Svit, Spišské Bystré a Hranovnica v smere na Vernár, kde na úseku asi jeden kilometer popadalo niekoľko stoviek stromov,“ povedal Šproch. Vo štvrtok bola cesta medzi Hranovnicou a Popradom úplne neprejazdná. Dnes ráno sa podarilo uvoľniť cestu v jednom jazdnom pruhu, aj to len pre záchranné vozidlá. Vo Vysokých Tatrách je stále uzavretá cesta medzi Podbanským, Štrbským Plesom a Vyšnými Hágmi, ako i cesta na Popradské Pleso. V tejto oblasti spadli stromy v objeme približne 10 000 metrov kubických dreva. „Postrhávané boli rôzne atikové plechy, strechy, stromy padali na autá vo Vysokých Tatrách, ale aj v Poprade,“ dodal Šproch. 

 

11:10 - Na severe Slovenska má pršať aj dnes, povodne hrozia stále

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal varovanie II. stupňa pred dažďom v regiónoch severného a časti východného Slovenska. Úhrn zrážok môže predstavovať 10 až 30 milimetrov. Tento stav má trvať dnes do približne 20:00. Na zvyšku územia by pršať nemalo. Na severe a časti východu Slovenska stále platia výstrahy pred povodňami. Tretí stupeň platí pre okresy Tvrdošín, Stará Ľubovňa, Prešov, Sabinov a Gelnica. V iných regiónoch, prevažne na severe Slovenska, platí výstraha II. stupňa. Tento stav má trvať dnes približne do 19:00.

 

11:05 - Na Spiši a Gemeri sú stále neprejazdné viaceré cesty

Na Spiši a Gemeri sú aj dnes stále neprejazdné viaceré cesty nielen pre spadnuté stromy, ale problémy spôsobujú aj lokálne povodne. „Cestári monitoroval počas celej noci situáciu na cestách v okresoch Spišská Nová Ves, Gelnica a časti okresu Košice okolie. Najhoršia situácia bola v noci na ceste II/547 v obci Spišské Vlachy, kde potok Žehrica kulminoval okolo tretej hodiny, vylial sa z koryta a zalial cestu aj priľahlé miestne komunikácie,“ informovala hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Zuzana Bobríková. Doložila, že od štvrtej hodiny sa začala situácia mierne zlepšovať, zrážky ustali a zmiernil sa aj vietor, čo zlepšilo situáciu. Voda, ktorá sa na viacerých miestach vylievala z polí a priekop na cestu, ustúpila. Išlo o úseky ciest v lokalitách Žehra, Spišské Vlachy, Bystrany, Spišské Tomášovce, Hrabušice, Švedlár, Mníšek či Stará Voda.

 

Cesta druhej triedy II/547 - kopec Jahodná - je momentálne stále neprejazdná a uzavretá. Kopec by mali sprejazdniť dnes do tretej popoludní. Úsek cesty II/547 - Spišské Vlachy je uzavretý pre zaplavenú vozovku, obchádzka vedie po miestnej komunikácii. Problém je na ceste III/54613 - Stará Voda, kde miestny potok začína podmývať cestu. Do odvolania je neprejazdná cesta druhej triedy II/546 - Gelnica – Tesco. Cesta je neprejazdná pre vodu na ceste, ktorá siaha do výšky 30 až 50 cm. Obchádzka vedie cez miestnu časť Legy, ale len pre osobnú dopravu. Úsek cez obec Gelnica je neprejazdný pre nákladnú dopravu. Neprejazdné a uzavreté sú úseky ciest II/549 - Úhorná cez Pačanský kopec, cesta II/533 - horský priechod Súľová od obce Hnilec a z rožňavskej strany od obce Gemerská Poloma, cesta II/547 - Folkmarský kopec - cesta je uzavretá pre všetku dopravu, cesta II/549 - Úhorná – Krásnohorské Podhradie (Úhorňanský kopec). Uzavretá je aj cesta tretej triedy Obišovce Ruské Pekľany. Cesta Štítnik – Hrádok je prejazdná s obmedzeniami.

 

10:53 - V meste Vysoké Tatry vyhlásili mimoriadnu situáciu, zaplavilo domy a záhrady

V meste Vysoké Tatry vyhlásili v dôsledku poveternostných podmienok mimoriadnu situáciu. „O 8. hodine tu zasadal krízový štáb, mimoriadnu situáciu vyhlásil pre vietor a dážď. Aj keď nefúka a neprší tak intenzívne ako počas štvrtka (15.5.) a noci, máme už plné korytá potokov na území mesta,“ informoval náčelník Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Miroslav Kolodzej.
      

V Tatranskej Lomnici a Tatranskej Kotline už dokonca zaplavilo niekoľko domov a záhrad. „Poškodená je aj strecha na Škole v prírode 1. mája v Tatranskej Lomnici, vo Vyšných Hágoch zase spadol strom na základnú školu,“ dodal Kolodzej. Cesty na území mesta sú zatiaľ prejazdné. Ďalšie zasadnutie krízového štábu bude o 12. hodine, vo Vysokých Tatrách zatiaľ vyčísľujú školy.

 

10:30 - Povodne majú prvú obeť, v potoku Mazgalica zomrel 83-ročný muž

Tohtoročné povodne majú prvú obeť. Minister vnútra SR Robert Kaliňák dnes informoval, že v obci Dlhoňa v okrese Svidník sa v nočných hodinách stal nezvestným starší občan. Jeho telo našli nadránom na brehu potoka. "Zdôrazňujeme občanom, že voda je veľmi divoká a je potrebné byť opatrný," uviedol minister. Podľa slov hovorcu Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Daniela Džobanika sa 83-ročný muž išiel okolo polnoci pozrieť na rozbúrený potok Mazgalica. Asi o 01.00 h nahlásil jeho syn nezvestnosť otca. Rozbehnutá pátracia akcia bola ukončená nadránom, kedy asi 200 metrov pred obcou Dlhoňa našli v kríkoch na brehu potoka mŕtvolu muža. 

 

10:15 - Silný vietor zamestnal hasičov na celom území Trnavského kraja

Počas štvrtka 15. mája do dnešnej 7. hodiny ráno boli hasiči v Trnavskom kraji privolaní spolu k 67 zásahom, ktoré boli dôsledkom nepriaznivého a veľmi veterného počasia. Najviac boli zamestnaní v regióne Trnavy, kde mali 27 zásahov, v oblasti Dunajskej Stredy bolo 14 zásahov a v okrese Piešťany, kde zasahovali osemkrát. V okrese Galanta to bolo osem, Senica šesť zásahov a Skalica tri zásahy.
      

Medzi činnosťami prevažovali podľa krajského hovorcu hasičov v Trnave Tomáša Bílika práce pri likvidácii spadnutých stromov alebo konárov, šesťkrát odstraňovali poškodené časti strešnej krytiny alebo strešnej konštrukcie. "Spolu bolo nasadených 222 hasičov a 71 kusov hasičskej techniky. Silný vietor si nevyžiadal žiadne zranenia osôb ani zasahujúcich príslušníkov. Materiálne škody spôsobené poveternostnými podmienkami neboli vyčíslené,” konštatoval Bílik.

 

10:01 - POPRAD: Stromy poškodili autá, dopravné značky i náhrobky

Silný vietor vyčíňal vo štvrtok aj v Poprade. Vietor vyvracal stromy vo viacerých mestských častiach. Pracovníci Správy mestských komunikácií zasahovali na uliciach J. Curie, Baníckej, 1. mája, Podtatranskej, Lidickej, Dostojevského, Štúrovej, Tomášikovej, Okružnej, na Velickom námestí, v predstaničnom parku a na ďalších miestach, kde odstraňovali polámané konáre aj celé stromy. „Padajúce stromy poškodili v Poprade autá, dopravné značky, náhrobné kamene na cintoríne a tiež jeden z prístreškov v Predstaničnom parku,“ informoval hovorca mesta Marián Galajda.

 

Okrem odstraňovania popadaných stromov a konárov popradskí cestári otvárali a čistili kanalizačné šachty od konárov a lístia, aby zabezpečili plynulý odtok zrážkových vôd. Silný vietor vyvracal stromy aj na cintoríne v Poprade-Veľkej, kde vietor vyvrátil tri stromy. Pre nepriaznivé počasie Pohrebno-cintorínske služby mesta Poprad uzavreli všetky mestské cintoríny až do odvolania.

 

09:10 - Mimoriadna situácia je pre povodne už aj v Prešove

Dnes nadránom, približne okolo 3.00 h, v Prešove vyhlásili pre povodne mimoriadny stav. Ulice Budovateľská a Jilemnického, Pod Kamennou baňou a priľahlé ulice sú už čiastočne pod vodou. Cesty sú tam uzavreté, dopravu riadi polícia v súčinnosti s hasičmi. 
      

Na samotnej Budovateľskej ulici približne od pekární je na ceste asi 20 centimetrov vody. Keďže ide prevažne o priemyselnú zónu, nebola potrebná evakuácia, no podľa hovorkyne mesta Veronika Kmetóny Gazdovej sa o nej uvažovalo v prípade niekoľkých domov, ktoré stoja v lokalite. Zatiaľ však nebola potrebná. Voda v Toryse mala kulminovať okolo 8.00 h. 
      

Kritická situácia bola v noci i v Sabinove a okolí. Tam sú stále uzavreté niektoré cesty, napríklad v obci Ľutina, obmedzený prejazd je v Pečovskej Novej Vsi a Lipanoch, kde je poškodená časť vozovky 1/68. 

 

09:07 - Situácia v Kežmarku sa mierne upokojila, začínajú sa rátať škody

Situácia v meste Kežmarok sa po nočnej vlne povodní mierne upokojila, hladina Ľubického potoka začína klesať, samospráva však už ráta škody na majetku mesta i obyvateľov. „Spravili sa všetky dostupné opatrenia, upozornili sme ľudí, nasadili všetku možnú techniku, bohužiaľ, príroda bola silnejšia v tomto prípade,“ zhodnotil primátor Kežmarku Igor Šajtlava.
      

Podľa neho došlo k určitým škodám, ktoré odhaduje na 200.000 až 300.000 eur, momentálne však ešte v niektorých lokalitách situáciu nezmapovali, keďže sa tam nedá dostať. Zaplavilo niekoľko domov na Ľubickej ceste, okrem vody sa však vylialo aj bahno. Škody na majetku mesta podľa primátora až také vysoké nebudú, keďže voda sa vyhla miestnym školám, ale môžu byť v materskej škole na sídlisku Sever. 
      

„Nasadili sme techniku, ktorá odstraňuje konáre a stromy, aby bolo možné čo najviac spriechodniť koryto. Okrem Ľubickej cesty bolo ešte najviac postihnuté sídlisko Sever, voda sa vyliala aj medzi bytovky,“ doplnil primátor s tým, že už predpovediam počasia neverí, keďže pršať malo prestať už vo štvrtok o 20. hodine. To sa však nestalo a hladina Ľubického potoka v noci stúpala, klesať začala až okolo 3. hodiny.
      

Situácia však podľa Šajtlavu nie je až tak dramatická ako pred štyrmi rokmi, keď sa škody v meste vyšplhali na cca 1,2 milióna eur. „Niekoľkokrát sme jednali o úprave toku s kompetentnými, bol pripravený projekt zabezpečenia koryta pomocou poldrov, ten sa však nezrealizoval, pravdepodobne pre nedostatok peňazí,“ konštatoval primátor. Podľa neho je predpoklad, že táto situácia sa môže kedykoľvek zopakovať, mesto však nemá možnosť zasiahnuť do toku vôd, ani nemá k dispozícii finančné prostriedky na protipovodňové opatrenia. 

 

08:07 - Silný vietor pri Gabčíkove ustupuje, osobné lode dostali cez VDG zelenú

Plavba cez komoru Vodného diela Gabčíkovo (VDG) je od dnešného rána, od 05.30 h obnovená. Platí to síce zatiaľ len pre osobné lode, povedal pre TASR hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku š.p., Ľuboš Krno.
      

"Silný, nárazový vietor ustupuje. Pravdou je, že počas štvrtka (15.5.) sme prepustili cez komoru proti prúdu, smerom do Bratislavy, štyri osobné lode, ale pod komorou čakali ďalšie tri osobné lode, ktoré dostali teraz už zelenú," priblížil Krno s tým, že štyri nákladné lode smerujúce do Bratislavy naďalej zostali zakotvené. V Bratislave čaká na povolenie ďalších šesť nákladných lodí.
      

Hovorca dodal, že od dnešného rána, od 05.00 h je obnovená už aj premávka kompy na prívodnom kanáli VDG medzi obcami Vojka nad Dunajom a Kyselica, ktorá bola zastavená 15. mája od 08.00 h.

 

07:55 - Severné časti Slovenska ohrozujú intenzívne dažde

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na dnes výstrahu najvyššieho tretieho stupňa súvisiacu s intenzívnym dažďom pre severné časti Žilinského a Prešovského kraja. Zrážky môžu miestami dosiahnuť úhrn 60 až 100 milimetrov (mm), ojedinele na návetrí hôr až 130 mm.
      

Tento úhrn zrážok predstavuje vzhľadom na hydrologickú situáciu zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, ako aj všeobecné ohrozenie ľudských životov. Na povodí riek Orava, Hornád, Hnilec, Bodva a Torysa dosiahli hladiny stav zodpovedajúci tretiemu stupňu povodňovej aktivity.
      

Horská záchranná služba (HZS) neodporúča turistom návštevu turistických chodníkov do zlepšenia poveternostných podmienok. Po štvrtkovej (15. 5.) víchrici sú na mnohých miestach spadnuté stromy a prechádzanie cez ne môže byť nebezpečné. Prítomnosť turistov by mohla skomplikovať aj odstraňovanie spadnutých stromov. Záchranári budú zisťovať stav škôd na majetku HZS, schodnosť a bezpečnosť turistických chodníkov.

 

07:49 - Stav na Hnilci zodpovedá 3. stupňu povodňovej aktivity

 V Košickom kraji dosahovala dnes ráno úroveň tretieho povodňového stupňa len hladina rieky Hnilec v staniciach Švedlár a Jaklovce. Pri meraní o 7.30 h dosiahla výška vodnej hladiny v Jaklovciach 380 centimetrov (cm), vo Švedlári 347 cm. Informuje o tom webová stránka Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).
      

Podľa krajského operačného dôstojníka Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Košiciach počas noci hasiči v kraji nemuseli zasahovať v súvislosti s hrozbou povodní.
      

Vo štvrtok (15. 5.) v kraji vyčíňal prudký vietor, v priebehu dňa absolvovali hasiči celkovo 103 výjazdov na odstraňovanie padnutých stromov, najmä v okresoch Košice, Košice-okolie a Rožňava. V noci na dnes sa situácia upokojila. "Momentálne máme ešte tri výjazdy k padnutým stromom v oblasti Košice-okolie," uviedol krajský operačný dôstojník hasičov.

 

07:17 - Hasiči zo Zemplína majú za sebou pokojnú noc

Hasiči zo Zemplína majú za sebou pokojnú noc. TASR to potvrdili operační dôstojníci z Okresných riaditeľstiev Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Humennom, Michalovciach a Vranove nad Topľou.
      

"Od polnoci do tejto chvíle sme v okresoch Snina, Medzilaborce a Humenné nemali žiaden výjazd. Počasie sa umúdrilo, momentálne u nás dokonca ani neprší," informoval Štefan Vaco z Okresného riaditeľstva (OR) HaZZ v Humennom. 
      

Podobnú nočnú službu má za sebou aj Marián Kováč z OR HaZZ v Michalovciach. "Dá sa povedať že sme mali pokoj, nič mimoriadne sa počas noci u nás nedialo," poznamenal s tým, že k padnutému stromu smerovali michalovskí hasiči naposledy vo štvrtok (15. 5.) večer do Choňkoviec. Pri jeho spílení asistovala aj ťažká obecná technika. Príslušníci HaZZ sa vrátili z tohto zásahu na základňu asi o 20.40 h.
      

Ani vranovskí hasiči nemuseli v posledných hodinách zasahovať pre popadané stromy či lokálne povodne. Naposledy boli v teréne vo štvrtok po 21.00 h pri obci Detrík, keď odstraňovali z cesty padnutý strom.
      

Daždivé počasie zo štvrtka na piatok sa podpísalo pod výraznejší vzostup hladín iba niektorých riek na území Zemplína. Aktuálne dosahuje podľa stránky Slovenského hydrometeorologického ústavu úroveň 1. stupňa povodňovej aktivity (PA) rieka Laborec v staniciach Humenné a Koškovce. Vo štvrtok o 23.00 h zodpovedala jej hladina v stanici Krásny Brod pri Medzilaborciach 2. stupňu PA, momentálne však už po poklese nedosahuje hodnoty ani 1. stupňa.
 

06:00 - Hasiči majú za sebou ťažkú noc, zasahovali najmä v okresoch na Spiši

Hasiči majú za sebou ťažkú noc, ešte stále zasahujú na území Prešovského kraja kvôli povodňovej situácii. "Momentálne je problém na Toryse v Prešove na Budovateľskej ulici a naši príslušníci zasahujú aj na rieke Poprad pred mestom Podolínec a tiež v meste Stará Ľubovňa," informoval TASR operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove.
      

Počas štvrtku (15.5.) zasahovali hasiči v Prešovskom kraji dohromady 110 krát v súvislosti so zlými poveternostnými podmienkami. V teréne bolo nasadených 330 príslušníkov a 116 kusov techniky.
      

"Najhoršia situácia v noci bola určite v okresoch Kežmarok, Levoča a Stará Ľubovňa," dodal operačný dôstojník. Momentálne je na východe neprejazdných niekoľko úsekov ciest kvôli povodňovej situácii. Z operačného strediska Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove informovali, že neprejazdná je cesta 1/68 pred obcou Ľubotín, taktiež pri Sulíne a Mníšku nad Popradom, časť Kače, v staroľubovnianskom okrese. V meste Kežmarok je zaplavené námestie, neprejazdný je aj úsek Kežmarok – Ľubotice, cesta v Krížovej Vsi a tiež medzi obcami Jurské, Holumnica a Ihľany.
      

Policajti upozorňujú, že je poškodená polovica vozovky na ceste 1/68 pri Lipanoch; neprejazdná cesta je aj pri Ľutine v okrese Sabinov. Cesta na Budovateľskej ulici v Prešove je prejazdná je len z časti a obmedzený prejazd je aj na ceste 1/68 v Pečovskej Novej Vsi.
      

Stále zostávajú kvôli popadaným stromom uzavreté aj úseky vo Vysokých Tatrách, konkrétne Podbanské – Štrbské Pleso, Štrbské Pleso a Vyšné Hágy. Týka sa to tiež cesty 1/67 smer Vernár.

 

03:20 - V obciach Žehra,Spišské Vlachy, Oľšavka a Harichovce je 3. povodňový stupeň

Tretí povodňový stupeň už vyhlásili aj v niekoľkých obciach v okrese Spišská Nová Ves. Operačný dôstojník Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Spišskej Novej Vsi Martin Penták pre TASR uviedol, že situácia momentálne nie je dramatická a v súčasnosti hasiči zasahujú v obci Jaklovce, okres Gelnica, kde čerpajú vodu z jedného rodinného domu.
      

"Tretí povodňový stupeň je podľa mojich informácií vyhlásený v obciach Žehra, Harichovce, Spišské Vlachy a Oľšavka," spresnil Penták. Žiadne väčšie komplikácie zatiaľ hasiči od povodňových komisií hlásené nemali.
      

Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu dosiahol tok rieky Hnilec v stanici Švedlár úroveň 3. stupňa povodňovej aktivity, podobne ako aj tok Branisko v Spišských Vlachoch. Hladina oboch tokov pritom momentálne stále stúpa.

 

00:18 - Deväť obcí v okrese Kežmarok už vyhlásilo 3. stupeň povodňovej aktivity

V deviatich obciach v okrese Kežmarok je vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Týka sa to obcí na Zamagurí, v oblasti Levočských vrchov a tiež obce Vrbov. Problémy robia menšie toky, ktorých hladina sa pri výdatných zrážkach rýchlo zvyšuje. Prednosta Okresného úradu v Kežmarku Ján Ferenčák TASR informoval, že v ďalších ôsmich obciach je vyhlásený 2. stupeň povodňovej aktivity. 
      

"O 20. hodine bol vyhlásený tretí povodňový stupeň v rámci celého okresu, najhoršia situácia je však stále na Ľubickom potoku v Kežmarku, kde dochádza ku kulminácii a zrážky neustávajú, takže je predpoklad, že hladina sa bude ešte zvyšovať," uviedol Ferenčák s tým, že momentálne sa na problémové toky umiestňujú vrecia s pieskom a spevňujú sa hrádze, na kritické miesta sa naváža aj kamenivo. 
      

"Situáciu zatiaľ máme pod kontrolou, všetky zložky sú v teréne, uvidíme, ako sa situácia vyvinie do rána, a či sa počasie umúdri," dodal Ferenčák.
      

Voda z Ľubického potoka v Kežmarku sa už na niektorých miestach aj vyliala, primátor mesta Igor Šajtlava TASR informoval, že už zaliala aj niekoľko domov v lokalitách pri pekárni a časti zvanej Strelnica. "Teraz už musíme len čakať, kým voda trochu opadne, dúfame, že voda nezaleje celé sídlisko Sever," dodal Šajtlava. V Kežmarku stále prší a voda stúpa, primátor preto nepredpokladá, že do rána sa situácia zlepší, skôr naopak.   
      

Tretí povodňový stupeň je aj v dvoch obciach v okrese Poprad, konkrétne v Ždiari a v Tatranskej Javorine, kde robia problémy miestne potoky. "Inak je situácia zatiaľ relatívne pokojná, je to však otázka času, keďže na území okresu stále prší," priblížil situáciu operačný dôstojník Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade Pavol Legát. 

 

23:37 - Na zabezpečenie Levočského potoka použili zhruba 1000 vriec s pieskom

Tretí stupeň povodňovej aktivity už vyhlásili aj v ďalšom meste na Spiši, konkrétne v Levoči. Primátor mesta Miroslav Vilkovský pre TASR uviedol, že doposiaľ na Levočskom potoku umiestnili zhruba tisíc vriec s pieskom, keďže jeho hladina neustále stúpa.
      

"Problémy nám robia prítoky, ktoré idú z Levočských vrchov, už sme minuli takmer všetky vrecia, ktoré sme umiestnili na rizikových štyroch úsekoch vrátane Levočských lúk ako mestskej časti. Práve tu sa voda vyliala aj pri povodniach v roku 2010. Voda stále stúpa, uvidíme, čo bude do rána," zhodnotil Vilkovský.
      

Voda sa zatiaľ z koryta nevyliala; situácia sa rapídne zhoršila o 19. hodine. V Levoči stále prší a dážď tu bude podľa primátora pretrvávať pravdepodobne až do rána. "Životy zatiaľ nie sú ohrozené, snažíme sa, ako najviac to ide, ochrániť majetok občanov," uzavrel Vilkovský.

 

22:45 - Voda zaplavuje úseky ciest v okresoch Sp. Nová Ves a Gelnica

V dôsledku pretrvávajúceho dážďa dochádza k zaplaveniu viacerých úsekoch ciest v okresoch Spišská Nová Ves a Gelnica. Informovala o tom dnes večer technicko-prevádzková námestníčka Správy ciest Košického samosprávneho kraja (SC KSK) Zuzana Fejesová.
      

Na ceste II/536 v úseku medzi Spišskými Vlachmi a Bystranmi vyteká na cestu voda z polí, priekopa je naplnená vodou a nestíha ju odvádzať. Cesta je zaplavená v celej šírke asi na dĺžke 15 metrov. Potok Žehrica v Spišských Vlachoch a Hornád v celom úseku stúpajú, hrozí zaplavenie cesty. 
      

Na cestu III/536014 pred Hrabušicami sa tiež vylieva voda z polí, je zaplavená priekopa a zaplavená vozovka v dĺžke približne 100 metrov, cesta pre osobné vozidlá je veľmi ťažko prejazdná.
      

Na ceste II/533 v Harichovciach na vozovke zatiaľ voda nie je, ale stúpa hladina a hrozí zaplavenie aj na tomto úseku. Stúpa aj hladina rieky Hnilec, najhoršia situácia je v obci Švedlár, pričom hrozí zaplavenie cesty II/546.
      

"Všetky kritické úseky sú priebežne monitorované, prekážky v zjazdnosti sú označované dočasným dopravným značením a zároveň sú správou ciest zabezpečované základné  opatrenia na ich odstránenie a na odvedenie vody z vozoviek," uviedla Fejesová.
      

V Košickom kraji dosahovali k 22.00 h úroveň druhého stupňa povodňovej aktivity vodné hladiny rieky Hnilec v stanici Švedlár, Olšavy v Bohdanovciach a potoka Branisko v Spišských Vlachoch. Úroveň prvého stupňa mali Hnilec v Jaklovciach, Hornád v Kysaku a Ždani, a Torysa v Košických Olšanoch. Informovala o tom webová stránka Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

 

22:15 - Hladiny tokov stúpajú, kritická situácia je v Sabinove, Kežmarku i na Orave

V okrese Kežmarok i v Sabinove vyhlásili ešte pred 20.00 h v dôsledku hroziacich povodní tretí stupeň povodňovej aktivity. Úroveň vodnej hladiny, ktorá zodpovedá tretiemu povodňovému stavu dosiahli aj toky v okolí Liptovskej Sielnice a na viacerých miestach na Orave.
      

V meste Kežmarok, kde veľmi rýchlo stúpa hladina rieky Poprad aj Ľubického potoka, zasadá na tamojšom okresnom úrade od 20.00 h krízový štáb. V obci Ždiar hrozí, že sa v niektorých častiach vyleje miestny Beliansky potok.
      

V Sabinove je tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásený od 19.30 h. Hladina rieky Torysa dosiahla podľa meraní o 21.00 h výšku 257 cm. "V meste momentálne rokujeme s vodármi o ďalšom postupe. Máme už dohodnutých väzňov na pomoc, ak by bolo treba, a tiež mobilizujeme ľudí,“ povedal pre TASR primátor Sabinova Peter Molčan.
      

Úroveň tretieho stupňa povodňovej aktivity dosiahla už po 19.00 h hladina potoka Kvačianka v obci Liptovská Sielnica. Merania o 21.00 h zaznamenali, že výška hladiny stúpla na 282 cm.
      

Tretí povodňový stupeň dosiahla aj Oravica v Trstenej, kde namerali výšku hladiny toku na úrovni 306 cm. V Jablonke dosiahli hladiny tokov Piekelnik a Čierna Orava o 21.00 h 324 resp 358 cm.

 

21:50 - Sabinov/Prešov - Situácia na vodných tokoch je kritická, Torysa sa už vylieva

Situácia na vodných tokoch najmä v okresoch Prešov, Sabinov a Bardejov je kritická. Podľa operačného dôstojníka Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Miroslava Skičku sa v Sabinove v smere na Pečovskú Novú Ves vylieva Torysa. Kritická situácia je aj v Bardejove. Hasiči stále riešia aj popadané stromy, napríklad na Mudroňovej ulici v Prešove, kde padol stom na auto.  
      

Stav v Sabinove je kritický aj podľa primátora mesta Petra Molčana. Na severe mesta sa už vyliali niektoré potoky na komunikácie, Torysa je na úrovni okolo 265 centimetrov a má stúpajúcu tendenciu. Na viacerých miestach dochádza k pieskovaniu brehov, jedným z kritických miest, kde sa pracuje je aj hlavný most smerom na Ražňany. V neďalekej obci Pečovská Nová Ves už evakuovali šesť rodín do komunitného centra. Cesta v Pečovskej Novej Vsi je podľa polície ešte čiastočne prejazdná, no situácia sa tu každú chvíľu mení. Vodiči by mali byť opatrní. 
      

V obci Torysa v okrese Sabinov sa už tiež vylievajú potoky i rieka Torysa a starosta Jozef Stredina poslal auto pre lomový kameň, aby ním spevnili brehy. Platí tu rovnako ako v Sabinove tretí stupeň povodňovej aktivity. 
      

V Prešove mala Torysa okolo 21.30 h na úrovni 274 centimetrov, pri 300 centimetroch by podľa primátora Pavla Hagyariho vyhlásili prvý stupeň povodňovej aktivity. Kulmináciu Torysy však očakávajú tesne po polnoci. Situáciu sledujú a podľa Hagyariho nie je zatiaľ potrebné vyhlasovať mimoriadny stav.

 

21:42 - Hasiči odstraňovali spadnuté stromy, ale aj uvoľnené časti striech na celom území Slovenska

Výkon a výdrž príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) dnes na celom území Slovenska preverili prípady, v ktorých bolo potrebné odstrániť následky nepriaznivého počasia, najmä silného nárazového vetra. Najviac takýchto výjazdov, až 101, zaznamenali hasiči v Bankobystrickom kraji.
      

Ako TASR informovala Bernadeta Múdra z Prezídia HaZZ, hasiči najčastejšie odstraňovali spadnuté stromy na vozovke, riešili však aj prípady uvoľnených plechov, odtrhnutých častí striech či spadnutých elektrických vedení.
     

 Podľa štatistiky zásahov do 18.00 h, po Banskobystrickom kraji sa najviac zapotili hasiči v Košickom a Prešovskom kraji, kde museli zasahovať v 84 resp. 72 prípadoch.

 

21:33 - V obci Ždiar hrozí, že Beliansky potok sa vyleje z koryta

V obci Ždiar hrozí, že sa v niektorých častiach vyleje miestny Beliansky potok. Starosta Pavol Bekeš pre TASR uviedol, že situácia je vážna, zatiaľ ani nemal kedy vyhlásiť vyšší ako prvý povodňový stupeň, keďže je neustále v teréne. „U nás neprestáva dážď, práveže zosilňuje, takže nás čaká veľmi ťažká noc, pripravujeme sa na to svedomite, ale nie sme silnejší ako príroda,“ zhodnotil Bekeš.
      

V obci momentálne plnia vrecia s pieskom a rozvážajú ich na miesta, kde je situácia najkritickejšia. Bolo nutné aj strhnúť jeden most, pretože blokoval prietok vody. „Je v koryte veľa vody a hoci ho upravovali v minulosti, zrejme ten nápor nezvládne. Je tu veľmi veľká spádová oblasť, pretože z Magury a Belianskych Tatier všetka voda prichádza do našej kotliny a veľmi rýchly a dravý potok je z toho potom,“ objasnil Bekeš. Problémy robí aj naplavené drevo.
      

Starosta očakáva, že pokiaľ takto bude naďalej liať, tak voda sa začne z potoka vylievať a ohrozovať prvé domy. Momentálne je ich ohrozených asi desať, tam už začala voda zaplavovať pivnice. „Smerom na Antošovský vrch sa už situácia upokojila, neprší tam tak intenzívne, problém je teraz v spodnej časti obce pri hlavnej ceste,“ upozornil starosta. Krízový štáb v obci zasadne približne o 20.00 h, tam sa rozhodne, aké kroky podniknú ďalej.
      

Tretí stupeň povodňovej aktivity už vyhlásili v meste Kežmarok, kde veľmi rýchlo stúpa hladina rieky Poprad aj Ľubického potoka. Momentálne na Okresnom úrade v Kežmarku zasadá krízový štáb.

 

21:30 - Stav na Kvačianke, prítoku horného Váhu, zodpovedá 3. stupňu povodňovej aktivity

V Liptovskej Sielnici na toku Kvačianka, ktorý je prítokom horného Váhu, bol dosiahnutý najvyšší, tretí stupeň povodňovej aktivity. Pri meraní o 18.30 h dosiahla výška vodnej hladiny 252 cm. Informuje o tom webová stránka Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).
      

Portál SHMÚ takisto uvádza, že stavy zodpovedajúce 2. stupňu povodňovej aktivity momentálne zaznamenávajú aj na Orave a taktiež na severovýchodnom Slovensku, napríklad v Sabinove v povodí Torysy či na prítoku rieky Poprad v profile Hniezdne. 
      

Druhý stupeň povodňovej aktivity dosiahol takisto vodný stav rieky Hnilec na stanici Švedlár, kde vodná hladina dosiahla 286 cm.

 

21:15 - Nárazový vietor vyvracal stromy v celom revúckom okrese

Silný nárazový vietor komplikoval dnes popoludní život obyvateľov v celom okrese Revúca. Okrem výpadkov elektrickej energie k vážnejším škodám na majetku nedošlo. Vodiči na viacerých miestach museli čakať na uvoľnenie cesty od spadnutých stromov. Ako TASR informovala riaditeľka správy Národného parku Muránska planina Jana Šmídtová, škody napáchal vietor pravdepodobne aj v lesoch. Kontrola v teréne je však v tomto počasí príliš nebezpečná.
      

Popadané stromy likvidovali tak v Revúcej, ako aj v Tornali. Pred obcou Lubeník likvidovali hasiči spadnuté stromy hneď niekoľkokrát. Najskôr uvoľnili cestu od jedného stromu, o niekoľko hodín tam boli spadnuté ďalšie. "Máme informácie od ľudí, ktorí sa pohybovali na okraji Národného parku, ale aj v lesoch Revúckej vrchoviny a hovorili nám o množstve popadaných stromov. Nateraz však rozsah škôd nevieme odhadnúť, pretože ísť do terénu je v tomto počasí príliš nebezpečné," povedala Šmídtová.
      

V lesnom teréne sa dnes pohybovali aj špecialisti na bezstavovce žijúce v podzemí. "Tento termín sme hľadali veľmi dlho a do terénu sme sa mohli dostať iba dnes. Bolo to však doslova adrenalínové. Kým sme vošli do podzemia, počuli sme v okolí spadnúť niekoľko desiatok stromov. Popoludní, keď výskumníci odchádzali, bol to úplne iný les. Na zemi bolo spadnutých niekoľkonásobne viac stromov ako dopoludnia. Našťastie nikto sa v lese nezranil a nikto ani nebol priamo ohrozený," doplnil environmentalista Ervín Hapl.

 

21:10 - Minister Kaliňák osobne monitoruje povodňovú situáciu

Do Banskej Bystrice včera večer pricestoval minister vnútra Róbert Kaliňák, aby priamo na mieste riešil kritickú situáciu, ktorá vznikla v dôsledku víchrice na celom území Banskobystrického kraja.
      

Na Krajskom riaditeľstve HaZZ v Banskej Bystrici ministra informovali o momentálnej situácii a následkoch, ktoré silný vietor v kraji spôsobil. Z Banskej Bystrice neskoro večer zamieril na východné Slovensko, kde chce spolu s hasičmi celú noc monitorovať zhoršujúcu sa povodňovú situáciu.
      

"Od stredy poobedia sme začali s prípravami na nepriaznivú situáciu predpovedanú našimi meteorológmi, a tá sa dnes prejavila v plnej sile v severnej časti Slovenska a postupne v Banskobystrickom kraji. Tu sa prejavila silným vetrom a množstvom popadaných stromov, ale našťastie menším množstvom zrážok. To nás ušetrilo od mimoriadnych povodňových situácií v Banskobystrickom a Košickom kraji," zhrnul minister.
      

Ako Kaliňák zdôraznil, momentálne je nasadených 900 profesionálnych hasičov, ktorí počas dňa na celom Slovensku mávajú obvykle 60 výjazdov. Dnes to bolo až 500 výjazdov.
      

Minister Kaliňák varoval, že situácia sa dramaticky zhoršuje v severnej časti Slovenska. V pohotovosti je preto aj 250 zborov dobrovoľných hasičov, z ktorých 36 v tejto chvíli zasahuje najmä v Prešovskom kraji.
      

"Teraz je najhoršia situácia na pravej strane prítokov Váhu, hlavne v oblasti Liptovskej Mary. Veľká voda, ktorá prišla z Poľska smerom na priehradu Orava, je zvládnuteľná, keďže Slovenský vodohospodársky podnik sa na ňu dobre pripravil a urobil si dostatočnú rezervu na najväčších slovenských nádržiach," informoval Kaliňák.
      

Podľa neho komplikovaná poveternostná situácia je v Poprade, Kežmarku a v Starej Ľubovni, kde okrem vetra spôsobuje veľké problémy aj stúpajúca voda. Do tejto lokality rezort vnútra sústreďuje svoje sily a prostriedky.
      

"Veríme, že okolo polnoci dôjde k utíšeniu, aby sme v skorých ranných hodinách mohli odstraňovať všetky následky, ktoré tento prírodný živel priniesol," dodal minister.

 

 




twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies