Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. apr. 2021Dana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Úrad verejného zdravotníctva vykonáva aj štátny zdravotný dozor.
Úrad verejného zdravotníctva vykonáva aj štátny zdravotný dozor.
05.08.2020 11:00 Relax
Nie všetky tábory podliehajú výkonu štátneho zdravotného dozoru
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.08.2020 11:00 Relax

Nie všetky tábory podliehajú výkonu štátneho zdravotného dozoruRodičia majú počas letných dní možnosť dať svoje deti na detské tábory. Pýtali sme sa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ), čo všetko musí organizácia splniť, aby mohla detský tábor zorganizovať, ale aj to, ako sa vykonávajú kontroly dodržiavania povinností.


 

Nie všetky tábory však podliehajú ÚVZ. „Pri organizovaní detských táborov je potrebné rozlišovať, či ide o tzv. denné, resp. prímestské detské letné tábory, ktoré nepoliehajú výkonu štátneho zdravotného dozoru zo strany orgánov verejného zdravotníctva (organizátorom sa však odporúča konzultovať miestne príslušný RÚVZ v otázke poskytovania stravovania zúčastneným deťom a v otázke denného režimu), alebo ide o klasické zotavovacie podujatia v zmysle platnej legislatívy na úseku verejného  zdravotníctva (pobytové detské tábory),“ vysvetlila hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

 

 

Hrozia pokuty

Doplnila, že ak ide o zotavovacie podujatia usporiadateľ musí splniť mnoho náležitostí. „V tomto prípade je organizátor podujatia povinný plniť ustanovenia § 25 zákona č.355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ako aj jeho vykonávacieho predpisu – vyhlášky MZ SR č. 526/2007 Z . z. o zotavovacích podujatiach,“ povedala s tým, že takéto zotavovacie podujatia úplne podliehajú výkonu štátneho zdravotného dozoru (ŠZD), ktorý zabezpečuje ÚVZ. Za porušenia hrozia sankcie.

 

 

Spôsoby ŠZD

V súčasnosti majú hygienici stanovené dva spôsoby, ako kontrolovať organizátorov táborov. Prvý prebieha „v zmysle vopred stanoveného časového harmonogramu výkonov ŠZD v jednotlivých zariadeniach“. Druhý zo spôsobov je realizovaný napríklad v prípade sťažností rodičov.  „Aktuálne na podnet v prípade, že je podozrenie, resp. dokázateľne dochádza k porušovaniu zákonom stanovených povinností prevádzkovateľa podujatia. V takom prípade orgán verejného zdravotníctva vykoná cielený ŠZD, zameraný na dané skutočnosti,“ objasnila hovorkyňa ÚVZ.

 

 

Koronavírus

V súvislosti so šírením nebezpečnej ľudskej choroby COVID-19 sú organizátori povinní zabezpečovať a vyžadovať zvýšenú hygienu. Limity sú stanovené aj na počty detí v tábore. Všetkých, vrátane organizátorov a personálu môže byť maximálne sto. „Všetky aktuálne opatrenia, vydané ÚVZ SR  v súvislosti s COVID-19 sú uverejnené na web stránke Úradu verejného zdravotníctva SR,“ doplnila Dana Račková s tým, že usmernenie k zotavovacím podujatiam počas pandémie sú na tomto odkaze. 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky.sk Michal Albert

Foto:  TASR/Pavel Neubauer/Michal Svítok/Henrich MišovičNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok