Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. sep. 2020Václav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
18.02.2020 06:57 Kultúra
Nedokázali zabudnúť, a tak prežili celý život v nešťastí
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.02.2020 06:57 Kultúra

Nedokázali zabudnúť, a tak prežili celý život v nešťastíExistuje povesť o vtákovi, ktorý zaspieva iba raz v živote, sladšie ako ktorýkoľvek iný tvor na zemi. Len čo vyletí z hniezda, začne hľadať strom s tŕňmi a neoddýchne si, kým ho nenájde. Potom si sadne do nehostinnej koruny a vrhne sa na najdlhší, najostrejší tŕň. A keď umiera, premôžu ho smrteľné bolesti a zatrilkuje krajšie ako škovránok či slávik nádhernú pieseň, za ktorú zaplatí životom. Ale celý svet zmĺkne a načúva a Pán na nebesiach sa usmeje. Lebo to najlepšie je vždy vykúpené veľkou bolesťou... Tak aspoň vraví povesť.


Sám seba dobrovoľne odsúdiť na život v trýzni, to je buď najväčšia odvaha, alebo najhlbšia zbabelosť. Pohľad na to sa líši, vždy je to v závislosti od prežitého aj od toho, akú lásku človek pocítil. Niektoré srdce sa zaľúbi bez toho, aby kedy poznalo príchuť odlúčenia. Ale potom je tu i také, ktoré od začiatku vie, k čomu sa schyľuje. Má dosť rozumu na to, aby pochopilo, že cit sa nenaplní, že jediné, k čomu sa dovedie, bude nekonečné umáranie sa.


A o tom je aj kniha Vtáky v tŕní. Napokon, môže byť niečo tragickejšie v láske, ako keď sa do seba zahľadia obyčajné dievča a kňaz?


Colleen McCulloug napísala nesmrteľný príbeh, ktorý jedného pobúri, iného dojme na zbláznenie.

 

 

Ochranca
Malá Meggie sa s rodinou sťahuje do Austrálie. Má prebývať na tetinej farme a naučiť sa milovať nevyspytateľné podnebie. Nemá to ľahké, pretože útechu jej nedáva nikto. Bratia sú zaneprázdnení tvrdou drinou, otec zaopatruje a prispôsobuje sa a matka, och, tá matka je priveľmi zatrpknutá, než aby mala schopnosť zovrieť dcéru v náručí.

 

Blízko je už iba kňaz. Ralph sa bez predošlého uváženia podujme ochraňovať ju, stane sa jej dôverným priateľom a ani len netuší, že budúcnosť mu toto rozhodnutie zráta.

 

 

Nedá sa ujsť
Meggie rastie a okolie si postupne všíma. Aj Ralph to pozoruje a je stále menej imúnny voči vzrastajúcej príťažlivosti.


Jej teta navyše zomiera, a keďže to bola žena pomstychtivá a chorobne pripútaná k Ralphovi, závetom sa postará o peklo. Ralph si musí vybrať - napredovanie v kariére alebo ešte väčšie pripútanie sa k Meggie.

 

Bude to vopred prehraný boj. Bude to samá spomienka a večný útek pred niečím, čo aj tak vždy dobieha.

 

Až do konca
Autorka román podáva tak, aby čitateľ s hrdinami ostal až do úplného konca. Tragédia nespočíva iba v tom neukončenom a nečistom vzťahu, je prítomná všade. Je vpísaná do každého člena tej prekliato nešťastnej rodiny.


Kým sa z mladosti prejde na starobu, prečká sa všeličo. A Meggie a Ralph podstúpia aj nemožné, aby sa nakoniec dopracovali k zisteniu, že kúsok z toho druhého si so sebou ponesú kamkoľvek.


Ako to je s tou bolesťou, to neviem. Či to za to stálo alebo nie, keď je už raz vták lapený, nech teda aspoň zatrilkuje. Tak to je aspoň povedané v povesti.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  Unsplash, Pexels, IkarNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok