Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. nov. 2020Ondrej
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Trenčianský primátor Richard Rybníček
Trenčianský primátor Richard Rybníček
11.11.2016 14:42 Domov
Mesto Trenčín má platiť miliónové odškodné za kauzu Jama
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.11.2016 14:42 Domov

Mesto Trenčín má platiť miliónové odškodné za kauzu JamaTRENČÍN - Mestu Trenčín opäť hrozí riziko vyplatenia niekoľkomiliónového odškodnenia. Požaduje ho spoločnosť Tatra Real za zmarený projekt výstavby podzemných garáží v tzv. Jame pri bývalom Dome armády. Investor pre archeologické nálezy nemohol projekt na pešej zóne v centre vybudovať, viní z toho mesto a žiada náhradu ušlého zisku. Hoci súdy pred štyrmi rokmi rozhodli v prospech mesta, dnes je situácia opačná.


Ústavný súd pôvodné rozsudky zrušil a vec vrátil Okresnému súdu v Trenčíne. Ten teraz rozhodol, že mesto musí firme zaplatiť 65-tisíc eur, priznal jej trovy takmer 300-tisíc eur, ako aj náhradu škôd a ušlého zisku. “O výške nároku na náhradu škody a o náhrade trov konania o náhradu škody bude rozhodnuté v konečnom rozsudku,” uviedol hovorca trenčianskych súdov Roman Tarabus.


Právny zástupca spoločnosti Pavol Malich nevedel vyčísliť presnú sumu za škody a ušlý zisk. Konečná suma aj s trovami a úrokmi by podľa trenčianskeho primátora Richarda Rybníčka mohla dosiahnuť tri milióny eur. “My sme začali túto akciu pred desiatimi rokmi, v roku 2006. Dodnes nie je vo veci právoplatne rozhodnuté, nemáme ani peniaze, ani právoplatné rozhodnutie. Toto považujeme za prvý krok k tomu, aby sa veci napravili,” povedal Malich.


Rybníček považoval kauzu za uzavretú záležitosť. Z nového rozhodnutia okresného súdu je podľa vlastných slov zhrozený. “Do poslednej chvíle som neveril, že by sa v súdnictve mohlo takéto niečo stať. Je to príklad toho, akým spôsobom môžu isté podnikateľské skupiny na mestách a obciach zarábať,” vyhlásil primátor, pričom kauzu svojou podstatou považuje za obdobnú ako v prípade Martinských holí, ktorá priviedla Martin do nútenej správy. “Súd úplne zmenil názor, najskôr bol dvakrát verdikt, že nemá nárok na náhradu škody, pretože mesto mu žiadnu ujmu nespôsobilo. A teraz zrazu je to úplne naopak.”


Primátor kritizoval aj odôvodnenie súdu, že mesto malo pri predaji pozemku archeologický nález predvídať, čo považuje za absurdné. “Predstavte si, že by mesto predalo niekomu rodinný dom a naň o niekoľko rokov padne meteorit. Investor vás z toho viní a súd povie, že sme to mali predvídať,” povedal. Trenčianska samospráva sa voči rozhodnutiu odvolá a nie je ochotná investorovi zaplatiť ani cent.


“Oslovil som ministerku spravodlivosti aj prezidenta SR, ktorí sa dlhodobo angažujú v otázke vymožiteľnosti práva a dôvere v súdnictvo. Vo svojom liste som pripomenul, ako sa dá súdna moc obchádzať, korumpovať a degradovať. Informoval som ich o tom, že Slovensko má ďalšiu kauzu slovenských súdov, aj o tom, že občania Trenčína majú zaplatiť za niečo, čo nespôsobili,” dodal Rybníček.


Spoločnosť Tatra Real mala v pláne pri bývalom Dome armády vybudovať podzemné garáže a na povrchu polyfunkčný objekt. V roku 2008 na mieste začali výkopové práce, pri ktorých našli zvyšky starého opevnenia. Práce sa zastavili a priamo v centre ostala niekoľko rokov oplotená obrovská jama. Tú sa mestu podarilo po zdĺhavých konaniach zasypať koncom roka 2012.

 

Investor požadoval na súde od mesta odškodné vyše dva milióny eur. Okresný aj krajský súd v roku 2012 dali mestu za pravdu a samospráva musela firme len vrátiť zábezpeku za pozemky, ktoré po dostavbe mala od samosprávy odkúpiť.


 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok