Testovaných na slovensku
163362
Infikovaných na slovensku
1515
Infikovaných svetovo
5788928
Úmrtí svetovo
357426
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. máj. 2020Viliam
BratislavaBratislava 11°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
19.03.2019 18:57 Kultúra
Mesiac frankofónie na Slovensku priniesol aj prezentáciu knihy o netradičnej ceste okolo sveta
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.03.2019 18:57 Kultúra

Mesiac frankofónie na Slovensku priniesol aj prezentáciu knihy o netradičnej ceste okolo svetaBRATISLAVA - Švajčiarska spisovateľka Rinna Gremaud prišla s veľmi zaujímavým námetom na vlastnú knihu. Vychádzala totiž z toho, že centrá miest po celom svete sa pomaly začínajú na seba podobať. Knihu autorka tento týždeň postupne predstavila už počas včerajšieho dňa na Univerzite Komenského. Po prezentácii na Fakulte aplikovaných jazykov na Ekonomickej univerzite odcestovala na východ našej krajiny, kde ju čakajú ešte prezentácie v Prešove a v Košiciach.


Autorka pochodila už viacero väčších miest. Preto sa jej kniha opiera o skutočnosti a nie fikciu. Keď sa prechádzala po uliciach Milána, Paríža, Bratislavy či Berlína. "Tie ulice sa podobajú na seba preto, lebo sú v nich prakticky rovnaké nákupné centrá. No nie sú to len obchody, ale ide aj o architektúru, ktorá je neraz rovnaká," uviedla. 

 

 

 

Vybrala sa teda na netradičnú cestu okolo sveta. Jej hlavným cieľom každého väčšieho mesta bolo nákupné centrum. Cesta trvala 23 dní a počas nej navštívila kanadský Edmonton, Peking v Číne, Kuala Lumpur v Malajzii, Dubaj a napokon Casablancu v Maroku. Cieľom bolo precestovať a preskúmať najväčšie obchodné centrá sveta. Z ciest zistila jednu veľmi zaujímavú skutočnosť. Obchodné centrá totiž neponúkajú to, čo ľudia naozaj potrebujú ale prispôsobujú sa požiadavke rentability a investíciám.

 

 

"Miestna kultúra sa jednoducho prispôsobuje svetovej ponuke namiesto toho, aby sa ponuka prispôsobovala potrebám miestnej kultúry," zhrnula autorka knihy.

 

Rinny Gremaud, ktorá sa narodila v roku 1977 žije a pracuje v Lausanne. vyštudovala ekonómiu ekonómiu so špecializáciou na ekonómiu podniku. Dlho pracovala v banke, no po čase prácu zmenila a zamestnala sa ako učiteľka. Zaujímalo ju písanie a hľadala prácu v žurnalistike. Nakoniec sa jej to aj podarilo a v rokoch 2007 až 2015 pracovala pre denník Le Temps, odkiaľ jej kroky viedli do rozhlasu Radio Télévision Suisse.

 

 

Prezentácia jej knihy Un Monde en toc (Svet z imitovaného zlata) tvorí súčasť programu v rámci Mesiaca frankofónie na Slovensku. Cieľom je rozšíriť frankofóniu na celom Slovensku: od Bratislavy, cez Nitru, Ružomberok, Banskú Bystricu, Zvolen do Prešova a Košíc. "Podujatia Mesiaca frankofónie sú určené milovníkom filmu, klasickej či popovej hudby, umeleckých výstav, ako aj literatúry, gastronómie a diskusných prednášok," upozornil Francúzsky inštitút na Slovensku na svojej webovej stránke.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Récit de voyage au cœur de la société de consommation ! Une claque, une gifle : c'est pertinent, intelligent, juste. Et malgré le sujet cynique, un vrai bonheur de lecture grâce à l'écriture de Rinny Gremaud! ♥️ "Je dois lui dire que j'écris un livre sur l'ennui. Sur la répétition, le déjà-vu, la copie, les bégaiements du paysage construit, le monde en toc qui se rétrécit, et la disparition du voyage romantique, cette invention européenne. Lui dire que j'écris un livre pour constater que tout est pareil désormais, indifférent, uniforme, lissé par ce que l'on nomme les 'best practices', la mondialisation des managers, des ressources humaines toutes issues des mêmes moules, détentrices des mêmes MBA, que capitalistes et gouvernements consultent ponctuellement, pour un mandat, un audit, un rapport de 'benchmarck', en vue par exemple de l'édification d'un mall ou d'un aéroport. Je dois lui dire que j'écris un livre sur la fabrique de la monotonie qui modèle les villes et nous anesthésie tous, classes moyennes consommatrices de tous les pays." Vite, courez chez votre libraire pour découvrir la suite. (N'allez pas sur Amazon, c'est nul) #unmondeentoc #rinnygremaud #lavieenlettres #lirepenserresister #lisezdeslivres #nonfiction #journalismelitteraire #bookstagram #livrestagram #instalivre #instabook #seuil

Príspevok, ktorý zdieľa La vie en lettres (@aurelie.cauchie),

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  Pixabay, Instagram, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok