Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. dec. 2019Mikuláš
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
Otto Brixi
Otto Brixi
08.09.2015 10:11 Domov
Martvoň a Brixi navrhujú chrániť vojakov, ktorí oznámia korupciu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.09.2015 10:11 Domov

Martvoň a Brixi navrhujú chrániť vojakov, ktorí oznámia korupciuBRATISLAVA - Vojaci Ozbrojených síl SR, ktorí oznámia protispoločenskú činnosť alebo korupciu, by mali byť chránení. Počíta s tým pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady SR Antona Martvoňa a Otta Brixiho (Smer-SD) k zákonu o štátnej službe profesionálnych vojakov z dielne ministerstva obrany. Parlamentný ústavnoprávnych výbor pozmeňujúci návrh dnes odobril.


"Chceme chrániť aj vojakov ako oznamovateľov protispoločenskej činnosti a korupcie, ktorí nahlásia polícii a zamestnávateľovi takéto konanie svojich nadriadených alebo podriadených," vysvetlil Martvoň. Pripomína, že oznamovateľov korupcie chráni zákon o niektorých opatreniach protispoločenskej činnosti.

 

Ozbrojené sily SR však nie sú podľa jeho slov orgánom štátnej správy, ktorých sa tieto zákony dotýkajú, a nie je jednoznačné, či sa ochrana oznamovateľov korupcie vzťahuje aj na vojakov. "Tak navrhujeme, aby vojaci bojujúci proti korupcii boli chránení zo strany SR i Ozbrojených síl SR," doplnil Martvoň.

 

Poslanci zároveň navrhujú, aby bol vojakovi povinne doručený akýkoľvek personálny rozkaz, a riešia aj postup, keď vojak bol na základe oznámenia korupcie prepustený, a príslušné orgány rozhodnú, že ide o neoprávnené prepustenie. "Zakotvujeme povinnosť ozbrojeným silám prijať takéhoto vojaka späť na miesto, z akého bol prepustený," vysvetľuje Martvoň. Návrh počíta aj s tým, že každý personálny a disciplinárny rozkaz, ktorým bude vojak potrestaný, bude preskúmateľný súdom.

 

Zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov má zaviesť nové druhy štátnej služby. A to stálu štátnu službu a krátkodobú štátnu službu. Zmeny by sa mali prejaviť aj v platoch vojakov. Do stálej štátnej služby by mohli byť profesionálni vojaci vymenovaní z dočasnej po 17 rokoch jej trvania. V stálej štátnej službe majú byť profesionálni vojaci až do dosiahnutia vekovej hranice 55 rokov.

 

Ďalšou zmenou je, že vojaci, ktorí splnia nárok na výsluhový dôchodok, budú môcť na vlastnú žiadosť odísť a služobný úrad bude povinný ich žiadosti vyhovieť. Zákon tiež počíta s možnosťou úpravy príplatkov niektorým príslušníkom ozbrojených síl ako napríklad letovodom, pilotom a tiež príslušníkom Vojenského spravodajstva.

Ministerstvo si od zákona sľubuje zatraktívnenie vojenskej služby a nastavenie podmienok tak, aby bolo povolanie vojaka celoživotné.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok