Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. feb. 2023Tatiana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Režisér rozprávky Marek Najbrt
Režisér rozprávky Marek Najbrt
28.11.2018 09:43 Film
Malí i veľkí diváci sa môžu tešiť: Do kín prichádza nová rozprávka Čertovské pero
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.11.2018 09:43 Film

Malí i veľkí diváci sa môžu tešiť: Do kín prichádza nová rozprávka Čertovské peroBRATISLAVA - Do slovenských kín vo štvrtok uvedú novú česko-slovenskú rozprávku Čertovské pero režiséra Mareka Najbrta.


Novinka priblíži bežný život remeselníkov a sedliakov v malom pokojnom mestečku Švindľov. Poddaní Švindľova riešia bežné každodenné starosti a ani netušia, že všetky ich priestupky a hriechy starostlivo zapisuje pomocou kúzelného pera z kohúta samotného Lucifera pekelná pobočka Šupvidly. Každý hriešnik má v pekle založenú vlastnú zložku, ktorá keď sa naplní, čertovské komando si nasadí rohy a chvosty a vyrazí na zem, aby hriešnika priviedlo do pekla. Jedného dňa však pero evidujúce hriechy pozemšťanov prestane fungovať. Lucifer sa teda rozhodne na pobočku vyslať svojho syna, neskúseného čerta Bonifáca. Pero mu však zakrátko ukradne prefíkaný krajčír Slizniak, ktorý následne spolu s ďalšími miestnymi špekulantmi, lenivcami a podvodníkmi ovládne mestečko a uväzní i samotného vládcu pekiel. Napokon je teda len na Bonifácovi, aby v sebe našiel odvahu čertov i poddaných oslobodiť a popritom si získať ruku krásnej Grétky.

„Snažili sme sa, aby tá rozprávka bola klasická v tom základnom zmysle - aby bola o dobre a o zle, aby tam bola láska, happy end, silná dievčenská a silná chlapčenská postava. K tým pravidlám, ktoré robia rozprávku rozprávkou, sme pristupovali s veľkým rešpektom. Na nejaké novátorstvo, že urobme všetko inak, divák nie je zvedavý. A ako každá rozprávka, aj táto má výchovný rozmer. Sám mám deti, takže im ju veľmi rád pustím a budem im opakovať, aby sa správali dobre, lebo inak ich stihne trest. To si myslím, že je to základné, najzrozumiteľnejšie posolstvo rozprávky a pri tom aj zostávame,“ povedal Najbrt.

 V hlavných úlohách si v Čertovom pere zahrali Judit Bárdos a Jan Cina. Lucifera stvárnil Ondřej Vetchý, čertov Lukáš Latinák, Václav Kopta, Jakub Žáček a ďalší. Ako hlavný zloduch, krajčír Slizniak sa predstaví Jan Budař, nečestného starostu Kriváka si zahral Tomáš Jeřábek a Grétkinho otca nedávno zosnulý Marián Geišberg. „Ja som druhý raz v živote nakrúcala rozprávku a druhý raz som mala pocit, že je hrozne krásne, aspoň pre mňa, hrať čistú lásku, bez nejakých očakávaní, bez nejakej minulosti, čistú, znovuzrodenú, úplne novú lásku. To je niečo krásne. A v tejto rozprávke je okrem toho takou čerešničkou na torte aj spoločenská kritika, piesne a dobrý čertovský humor. Takže myslím, že je to výnimočný projekt,“ poznamenala Bárdos.

 Rozprávka navyše malým divákom a diváčkam originálnym spôsobom priblíži, ako pracujú čerti - tí totiž tentoraz vôbec nie sú zlí, len dodržujú pravidlá. „Keď má niekto viac hriechov, ako má mať, tak poňho treba ísť a treba ho trošku povariť a mučiť, tak je to napísané. V tejto rozprávke je celé peklo vymyslené podľa toho, že je tam to čertovské pero, ktoré zapisuje tie hriechy. A listiny, ktoré spisuje, neustále pribúdajú a musia sa zosumarizovať, priradiť k nejakým menám, potom sa musia odvážiť, podľa čoho čerti zistia, či dotyčného stále netreba trestať alebo už je to cez čiaru a treba to ísť rýchlo vyriešiť. Takže vlastne celé peklo je taký úrad. A podľa mňa je to krásna paralela, lebo aj úrad je vlastne tak trochu peklo,“ zasmial sa Latinák.

 Na scenári rozprávky pracovala dvojica Robert Geisler a Tomáš Hodan, ktorí majú s Najbrtom na konte i český sitkom Kancelář Blaník (2014 - 2017). O kameru sa postaral Martin Žiaran, autorom výtvarného riešenia rozprávky je Robert Smolík a prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva, dotvoril architekt Henrich Borároš. Koproducentom bol popri RTVS a Českej televízii aj Patrik Pašš. „Ja som vždy túžil urobiť rozprávku. Robil som s Jakubiskom Perinbabu, ale na tej som pracoval ako strihač a rozprávku som túžil spraviť aj ako producent. Zároveň som vždy chcel urobiť rozprávku, ktorá by bola taká pútavá, že ju budú televízie cez Vianoce často vysielať. Na to ma asi pred šiestimi rokmi na festivale v Karlových Varoch oslovili páni producenti Beránek a Hůlovec, či by som s nimi nešiel do spolupráce, že majú rozprávku a chcú ju spraviť dosť výpravne zaujímavou, pričom smerujú k tej najvyššej ambícii, aká sa dá v rozprávke dosiahnuť. Mňa vyššie méty vždy zaujímali, vždy to bolo niečo, čo ma dráždilo, tak sme sa do toho pustili. Ten projekt bol dosť drahý, takže trvalo asi tri roky, kým sme naň zohnali peniaze, no myslím, že sa to všetko napokon oplatilo,“ uviedol Pašš.

Rozprávku nakrúcali na viacerých atraktívnych miestach v Česku i na Slovensku - na obľúbenom filmárskom zámku Ledeč nad Sázavou, v kaolínovej bani Nevřeň, kláštore Doksany, v Chrustenickej šachte či v skanzene Vychylovka na Kysuciach. Najhlbšie miesto, kde štáb nakrúcal, bolo 26 metrov pod zemou.reklama


reklama


Zdroj: SITA, netky IK

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok