Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. sep. 2022Jarolím
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Miroslav Beblavý
Miroslav Beblavý
22.05.2015 07:38 Domov
Majetkové priznania by malo podávať menej funkcionárov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.05.2015 07:38 Domov

Majetkové priznania by malo podávať menej funkcionárovBRATISLAVA - Znížiť počet zamestnancov, ktorí musia podávať majetkové priznania o takmer 70 percent a u zvyšných výrazne sprísniť kontrolné mechanizmy, aby podávanie priznaní nebolo len formalitou, navrhujú v novele zákona o majetkových priznaniach niektorých verejných činiteľov nezaradení poslanci Miroslav Beblavý a Martin Fedor. Diskusiou k právnej norme odštartujú zákonodarcovia 11. deň 51. schôdze parlamentu.


"Majetkové priznania musí k 31. marcu podať okrem 6 644 verejných funkcionárov aj približne 135-tisíc verejných zamestnancov. Podávať ich musia nielen tí, u ktorých to má zmysel, ako napríklad sudcovia, prokurátori, policajti či úradníci vo významných pozíciách, ale napríklad aj každý hasič či radový referent na úrade práce," vysvetľuje Beblavý. Pripomína, že doteraz nenašli jediný prípad, keď by majetkové priznanie verejného zamestnanca viedlo k jeho postihu. Navrhuje preto zúžiť okruh povinných osôb na policajtov, colníkov, sudcov, prokurátorov, predstavených v štátnej službe, štatutárov vo verejnej službe, veliteľov v rámci profesionálnych vojakov, výlučne nadriadených v hasičskom a záchrannom zbore a horskej záchrannej službe a ďalších zamestnancov, ktorých určí štatutár v internom predpise. Počet ľudí s povinnosťou podať majetkové priznanie sa tak podľa nezaradeného poslanca zúži na približne 40-tisíc osôb, teda na menej ako 30 percent súčasného stavu.
"Títo zamestnanci budú vypĺňať štandardizovaný dotazník, ktorý bude mať skutočnú výpovednú hodnotu. Preverovať údaje bude rezort vnútra, keďže pod neho budú patriť viac ako tri štvrtiny tých, ktorým táto povinnosť zostane a keďže má v súvislosti so zákonom o preukazovaní pôvodu majetku aj na to vytvorené najlepšie predpoklady,“ priblížil Beblavý. Pri funkčnom plate verejných funkcionárov vyššom ako trojnásobok priemernej mzdy navrhuje opozičný poslanec zaviesť povinnosť zverejňovať majetkové priznania. 

 

Diskutovať sa bude aj o novele zákona o sociálnom poistení. Poslanci za OĽaNO Erika Jurinová a Miroslav Kadúc chcú návrhom odstrániť diskrimináciu v oblasti zvyšovania starobných dôchodkov u osôb, ktoré do 31. decembra 2003 poberali starobný dôchodok a boli povinne dôchodkovo poistené z titulu svojho zamestnania, pričom podľa doteraz platných predpisov za toto obdobie nemajú nárok na zvýšenie starobného dôchodku a odvedené sociálne odvody sa im ani nezapočítali.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok