Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. okt. 2021Demeter
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Úsek diaľnice D3 Svrčinovec.
Úsek diaľnice D3 Svrčinovec.
23.10.2017 18:11 Domov
Kysučania chystajú protest, ktorý zablokuje dopravu aj v Česku a Poľsku
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.10.2017 18:11 Domov

Kysučania chystajú protest, ktorý zablokuje dopravu aj v Česku a PoľskuKYSUCKÉ NOVÉ MESTO - Kysučania chcú pokračovať v protestných blokádach za urýchlenú dostavbu diaľnice D3. Začiatkom roka zablokovali hlavný cestný ťah do Poľska a Česka trikrát, v novembri chcú odstaviť dopravu vo Svrčinovci, čo by spôsobilo dopravné problémy aj za poľskými a českými hranicami.


„Zaťaženosť dopravy 30-tisíc áut na tomto úseku nemôže byť politická téma, je to dopravná téma a takto to musíme riešiť. Pripravujeme teraz protest vo Svrčinovci, kde chceme poukázať na to zaťaženie tranzitnej dopravy hlavne z Poľska a Čiech. My samozrejme musíme dbať trošku aj na život toho regiónu, aby tu proste nenastal nejaký úplný kolaps, ale ten protest vo Svrčinovci plánujeme, že to bude veľký protest, kde by sme chceli obmedziť dopravu, aby ju bolo vidieť aj v Poľsku, aj v Česku,“ povedal predseda petičného výboru Ľubomír Jánoška.

Petičný výbor za urýchlenú výstavbu diaľnice D3 adresoval otvorený list predsedovi vlády aj predsedovi Národnej rady SR. Vyjadrujú v ňom nespokojnosť s výstavbou dopravnej infraštruktúry na Slovensku a osobitne diaľnice D3. „Napriek ubezpečeniam zo strany ministerstva dopravy a Národnej diaľničnej spoločnosti , že ukončenie výstavby úsekov diaľnice D3 je jednou z priorít slovenskej strany a prioritou súčasnej dopravnej stratégie, skutočné výstupy z dielne ministerstva dopravy a Národnej diaľničnej spoločnosti svedčia o opaku. Svedčia o absolútnom ignorantstve objektívnych medzinárodne uznávaných kritérií pre stanovenie priorít. Výsledkom je, že za tejto vlády a tohto koaličného zoskupenia sa zastavili práce na riešení nezačatých úsekov D3, ktoré podľa objektívnych kritérií sú najproblémovejšie a ich riešenie najnaliehavejšie. Nemožno nevidieť, že sa rozhodujúca pozornosť a a investičné prostriedky sústredili v posledných dvoch rokoch na prípravu a budovanie ciest na južnom Slovensku. Naproti tomu na severnom Slovensku sa aj rozbehnuté prípravné práce na nezačatých úsekoch zastavili,“ uvádza petičný výbor v otvorenom liste premiérovi a predsedovi parlamentu.

Podľa hovorkyne ministerstva dopravy Karolíny Duckej nie je pravda, že štát zmenil svoje priority a odkladá dokončenie tejto diaľnice. „Rezort dopravy zverejnil zoznam úsekov, ktoré je možné začať súťažiť najneskôr počas roku 2019. Vyhlásenie súťaží na zhotoviteľa stavieb na posledných dvoch úsekoch D3 predpokladá Národná diaľničná spoločnosť v roku 2020. Posun v termínoch spôsobila zmena technického riešenia na úseku D3 Žilina, Brodno - Kysucké Nové Mesto, kde sa namiesto tunela Kysuca pôjde povrchovým riešením. Zmena na povrchový variant si vyžaduje nový proces posudzovania vplyvov na životné prostredie. Preto sa dva na seba nadväzujúce úseky D3 Žilina, Brodno - Kysucké Nové Mesto a Kysucké Nové Mesto - Oščadnica začnú v prípade finančného krytia stavať okolo roku 2020,“ uviedla Ducká.

Celá 60-kilometrová diaľnica D3 od Žiliny až po hranice s Poľskom mala byť podľa pôvodných sľubov hotová už v roku 2006. Súčasný minister dopravy Árpád Érsek avizoval dokončenie diaľnice D3 v roku 2026. Tri protestné blokády, ktoré Kysučania organizovali postupne vo februári, marci a apríli, ochromili dopravu na celých Kysuciach. Od Žiliny po Čadcu sa vytvorili desiatky kilometrov dlhé kolóny, ktoré sa rozpúšťali niekoľko hodín.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok