Testovaných na slovensku
179293
Infikovaných na slovensku
1522
Infikovaných svetovo
6388234
Úmrtí svetovo
377881
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. jún. 2020Xénia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
27.08.2019 13:11 Ekonomika
Zmeneny noriem pre výstavbu domov nepriniesli sprísnenie požiadaviek
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.08.2019 13:11 Ekonomika

Zmeneny noriem pre výstavbu domov nepriniesli sprísnenie požiadaviekBRATISLAVA - Nedávno zmenené pravidlá pre výstavbu rodinných domov napokon nezahŕňajú očakávané sprísnenie požiadaviek.


Združenie výrobcov murovacích materiálov (ZVMM) to považuje za dobrú správu nielen pre vlastníkov rodinných domov, ale aj pre budúcich staviteľov, vrátane tých, ktorí sa od 2. septembra môžu uchádzať o dotáciu vo výške 8-tisíc eur na domy s takmer nulovou potrebou energie.

Po júlovej revízii normy o tepelno-technických vlastnostiach stavebných konštrukcií a budov tak požiadavky na energetickú náročnosť ostávajú bez zmeny. Podľa združenia naďalej platí, že všetky budovy postavené po 31. decembri 2020 budú musieť spĺňať požiadavky pre energetickú triedu A0. Avšak nároky na obvodový plášť zostanú bez sprísnenia, teda vplyvu, napríklad, na ich hrúbku. Projektanti sa so situáciou budú môcť vysporiadať efektívnejšie, a to napríklad s využitím alternatívnych zdrojov energie.

Požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti jednotlivých častí obvodového plášťa budovy, ktoré mali platiť od roku 2021, boli nastavené za predpokladu neustáleho zvyšovania cien energií a nepretržitého technologického vývoja stavebných materiálov a boli zakomponované do pôvodného znenia normy ešte v roku 2012. Tieto predpoklady sa nenaplnili a k sprísneniu neprišlo.

 


"Oceňujeme, že zmena normy reflektuje aktuálnu situáciu a prináša zmiernenie pôvodne zamýšľaných normových požiadaviek na tepelnoizolačné vlastnosti obvodových konštrukcií. Záväznými naďalej zostávajú doterajšie normové hodnoty," povedal predseda ZVMM Martin Mihál. Sprísnenie požiadaviek by znamenalo neefektívne predraženie stavieb. "V tejto súvislosti je vhodné spomenúť, že plánované zvýšenie požiadaviek, ktoré zodpovedalo 8 až 10 centimetrom zateplenia, by ušetrilo na niektorých typoch rodinných domov len okolo 3 % energie," uviedol Mihál.

Dosiahnutie požiadaviek na budovu s takmer nulovou potrebou energie však nie je viazané iba na tepelnoizolačné vlastnosti stavebných konštrukcií stien, striech, podláh a okien. "Na dosiahnutie kritérií budovy s takmer nulovou potrebou energie je potrebné uplatniť zvýšený podiel obnoviteľných zdrojov energie, vetracie systémy so spätným získavaním tepla, moderné technické zariadenia budov používajúce takú kombináciu energetických nosičov, ktorá zabezpečí minimálnu potrebu energie pre jednotlivé kategórie budov," upozornil profesor Ivan Chmúrny zo Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity.

Moderné murovacie materiály majú podľa podpredsedu ZVMM Gabriela Szöllösiho veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré s rezervou spĺňajú súčasné normové požiadavky na obvodové steny aj bez dodatočného zateplenia. "To znamená, že sú vhodné aj na stavbu domu s takmer nulovou potrebou energie. Pridávať k ním ďalšie tepelnoizolačné vrstvy alebo zväčšovať hrúbku murovacích materiálov nad 50 cm je neefektívne. Oveľa účelnejšie je zvyšovanie podielu obnoviteľných zdrojov energie," dodal Szöllösi.

 


Členmi Združenia výrobcov murovacích materiálov sú spoločnosti Ipeľské tehelne, a. s., Lučenec, Leier Baustoffe SK, s. r. o., Bratislava, PORFIX - pórobetón, a. s., Zemianske Kostoľany, Wienerberger, s. r. o., Zlaté Moravce a Xella Slovensko, spol. s r. o., Šaštín - Stráže. Zamestnávajú spolu takmer sedemsto ľudí a v roku 2018 vyprodukovali vyše 1,5 milióna kubických metrov murovacieho materiálu.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/netky IK

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok