Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. máj. 2021Viktória
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Zlate exponaty z Krymu udržiavané v Holandku.
Zlate exponaty z Krymu udržiavané v Holandku.
11.09.2019 12:49 Zahraničie
Krymské múzea poskytujú amsterdamskému súdu nove dôkazy o tom, komu patrí zlato Skifov
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.09.2019 12:49 Zahraničie

Krymské múzea poskytujú amsterdamskému súdu nove dôkazy o tom, komu patrí zlato SkifovKRYM/SIMFEROPOL - Múzeá na Kryme poskytli odvolaciemu súdu v Amsterdame ďalšie dôkazy o svojej zbierke skifského zlata. Dnes o tom informoval spravodajskú agentúru TASS riaditeľ Centrálneho múzea Tavridy Andrei Malgin. Podľa neho, hovoríme o dokumentoch potvrdzujúcich nálezy dodané do múzeí, ako aj o fotografiách z konca 40. rokov a pred vojnou.


Odvolací súd v Amsterdame v polovici júla požiadal sporné strany o dodatočné informácie a dôkazy o vlastníctve skifského zlata. V tejto fáze súd rozhodol, že exsponáty by mali zostať v múzeu Alana Pearsona až do konečného rozhodnutia a to 6 až 9 mesiacov.

 

"Krymské múzeá poskytli presne toľko dokumentov, koľko bolo zaslaných nĺezov na výstavu do Amsterdamu," upresnil riaditeľ múzea.

 

Malgin poznamenal, že dátum rozhodnutia súdu ešte nie je pracovníkom krymského múzea známy . "Stále trváme na tom, aby sa všetky nálezy vrátili tam, odkiaľ boli odcudzené, teda do krymských múzeí," zdôraznil.

 

Situácia so zlatom Skifov.

Exponáty z Centrálneho múzea Tavridy ozdobili výstavu "Krym: zlato a tajomstvá Čierneho mora," ktorá sa konala od februára do augusta 2014 v múzeu Allarda Pearsona v Amsterdame. Celkovo bolo na dočasnú výstavu vyvezených vyše 2 000 položiek zlatých artefaktov, ktoré teraz udržuje vo svojom vlastníctve Holandsko. 

 

Neistá situácia so zbierkou skyfského zlata vznikla po zjednotení Krymu s Ruskou federáciou v marci 2014. Na exponáty vyvezené z polostrova, si okrem Krymských múzeí nárokovala aj Ukrajina. V tejto súvislosti Univerzita v Amsterdame, ktorá dohliada na prácu Múzea Allarda Pearsona, vrátila Ukrajine exponáty múzea z Kyjeva, ktoré boli tiež prezentované na výstave, ale pozastavila prevod cenností do krymských múzeí, až kým sa medzi stranami nedosiahne dohoda alebo nedôjde k právnemu riešeniu.

 

Ukrajinská strana je presvedčená, že skyfské zlato je súčasťou kultúrneho dedičstva krajiny, ktoré v súčasnosti nelegálne vlastní Holandsko a vyhlasuje vlastné práva na exponáty. Krymské múzea považujú zlato skifov za súčasť svojho kultúrneho dedičstva a poskytli aj zdokumentované dôkazy vykopávok ktoré boli objavené na území Krymu.    reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: N.R Netky.sk TASS.ru

Foto:  TASS.ruNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok