Testovaných na slovensku
185596
Infikovaných na slovensku
1526
Infikovaných svetovo
6850274
Úmrtí svetovo
398244
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. jún. 2020Norbert
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
22.11.2018 19:14 Zahraničie
Krajiny G20 zaviedli 40 nových reštriktívnych opatrení v obchode
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.11.2018 19:14 Zahraničie

Krajiny G20 zaviedli 40 nových reštriktívnych opatrení v obchodeŽENEVA - Krajiny skupiny G20 (20 najväčších svetových ekonomík) zaviedli 40 nových reštriktívnych opatrení v obchode od polovice mája do polovice októbra, ktoré pokrývajú približne 481 miliárd USD (421,60 miliardy eur) obchodnej výmeny.


Uviedla to vo štvrtok Svetová obchodná organizácia (WTO) vo svojej správe. Tieto zistenia by mali vážne znepokojiť vlády G20 a celé medzinárodné spoločenstvo, skonštatoval vo vyhlásení generálny riaditeľ WTO Roberto Azevedo.

 

Hrozí pritom ďalšia eskalácia sporov. Ak bude pokračovať súčasný trend, ekonomické riziká sa zvýšia, čo bude mať negatívny vplyv na hospodársky rast, pracovné miesta a spotrebiteľské ceny na celom svete.

 

Svetová obchodná organizácia robí všetko, čo je v jej silách, aby pomohla zmierniť situáciu, dodal Azevedo, ale riešenie si vyžaduje politickú vôľu a štátnické schopnosti lídrov G20, ktorí sa stretnú na budúci týždeň v Argentíne.

 

"Rozširovanie reštriktívnych obchodných opatrení a neistota vyplývajúca z takýchto krokov by mohli ohroziť hospodárske oživenie. Ďalšia eskalácia by priniesla potenciálne veľké riziká pre globálny obchod s negatívnym vplyvom na hospodársky rast, pracovné miesta a spotrebiteľské ceny na celom svete," uviedla WTO v správe.

 

Tri štvrtiny najnovších obchodných reštrikcií predstavovalo zvýšenie ciel, pričom mnohé z nich boli odvetou za clá na oceľ a hliník v USA.

 

WTO však do týchto čísiel nezarátala opatrenia, ktoré boli oznámené, ale zatiaľ neboli zavedené. A jedna krajina G20 požiadala, aby ju vynechali z monitorovacej správy, ktorá bola vykonaná na účel "transparentnosti", uviedla WTO.

 

Krajiny G20 tiež zaviedli takmer sedem opatrení na liberalizáciu obchodu, ako je zníženie dovozných ciel a vývozných ciel.

 

Hodnota obchodnej výmeny, na ktorú sa vzťahujú liberalizačné opatrenia, dosiahla 216 miliárd USD. Dve tretiny tejto hodnoty boli prisúdené Číne, ktorá znížila viac ako 1400 sadzieb na vozidlá, komponenty a iné produkty.

 

(1 EUR = 1,1409 USD)reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR, netky BL

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok