Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. feb. 2021Zlatica
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Chudoba vo svete rastie a miliardári naďalej bohatnú
Chudoba vo svete rastie a miliardári naďalej bohatnú
25.01.2021 15:43 Ekonomika
Keby sa spojilo desať najbohatších ľudí sveta, medzi ktorých patrí aj zakladateľ Facebooku, mali by na zaplatenie vakcín pre všetkých!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.01.2021 15:43 Ekonomika

Keby sa spojilo desať najbohatších ľudí sveta, medzi ktorých patrí aj zakladateľ Facebooku, mali by na zaplatenie vakcín pre všetkých!V dôsledku pandémie žije v chudobe až 500 miliónov ľudí a paradoxne 10 najbohatších ľudí sveta počas pandémie zbohatlo. Spolu až o 540 miliárd dolárov.


Nezisková organizácia Oxfambola založená v roku 1942 v Anglicku skupinou sociálnych aktivistov a akademikov z Oxfordu. Je to významná mezinárodná charitatívna organizácia, ktorá pod záštitou Oxfam International združuje 13 národných organizácií zameraných na odstránenie chudoby a nespravodlivosti vo svete.

Vytvorili správu o majetkovej nerovnosti, v ktorej uvádzajú, že desiati najbohatší ľudia sveta spolu dokopy, ak zlúčime ich majetky, počas pandémie koronavírusu zbohatli o 540 miliárd dolárov. 

 

"Spoločne bojujeme proti nerovnosti, aby sme ukončili chudobu a nespravodlivosť," prehlasujú na svojom webe príslušníci organizácie Oxfam.
 

 

 

 

Suma 540 miliárd dolárov by dokázala zabrániť všetkým ľuďom sveta upadnúť do chudoby v dôsledku vírusu a taktiež by stačila na zaplatenie vakcíny pre všetkých. 

 


Oxfam zverejnil svoju správu pri príležitosti virtuálneho stretnutia Davos Dialogue Svetového ekonomického fóra, na ktorom sa stretnú svetoví lídri. Uvádza v nej, že celkové bohatstvo miliardárov sa rovná celkovým výdavkom všetkých vlád skupiny G20 na zotavenie sa z koronavírusu. Celosvetovo sa bohatstvo miliardárov od 18. marca do 31. decembra 2020 zvýšilo o 3,9 bilióna dolárov, pričom v súčasnosti 11,95 triliónov dolárov. Teda stále platí, že bohatí bohatnú a chudobní chudobnejú.

Medzi desiatimi najbohatšími ľuďmi sveta sú zakladateľ Amazonu Jeff Bezos, zakladateľ Tesly Elon Musk či šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Bezos mal do septembra 2020 také zisky, že by mohol dať všetkým 876-tisíc zamestnancom Amazonu bonus v hodnote 105-tisíc dolárov a stále by bol bohatý tak, ako pred pandémiou.

Naopak najchudobnejší ľudia na svete sa z pandémie môžu podľa neziskovky zotavovať viac ako desaťročie. Organizácia odhaduje, že v dôsledku pandémie žije v chudobe až 500 miliónov ľudí, čo zvrátilo pokles chudoby vo svete zaznamenaný počas ostatných dvoch desaťročí.

Neziskovka vyzýva vlády, aby zvážili dane pre superbohatých. To, že ich vlády neskutočne ekonomicky podporovali, viedlo k rozmachu na trhoch s akciami, ktorý zvýšil miliardárske bohatstvo, zatiaľ čo reálna ekonomika čelí najhlbšej recesii za posledné storočie.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  Web Oxfam/ UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok