Kanada s vypätím síl vyhrala, Česko porazila 4:3

NETKY.SK • 13 Máj 2014, 07:21 • 2 min

MINSK - Hokejisti Kanady vyhrali v pondelňajšom stretnutí A-skupiny na MS v bieloruskom Minsku nad Českom 4:3. Zámorský tím rozhodol o svojom triumfe v druhej tretine, keď dvoma gólmi v priebehu 17 sekúnd potrestal prísne vylúčenie Jana Kovářa do konca zápasu.

Česi ešte koncovku zdramatizovali, ale "javorové listy" náskok s vypätím síl udržali a vyšvihli sa na čelo tabuľky.

Pre Čechov pokračuje šampionát v stredu o 15.45 SELČ súbojom s Talianskom, Kanaďania nastúpia o deň neskôr v rovnakom čase proti Dánsku.

Úvodný gól dali Česi

Jeden zo šlágrov A-skupiny začali výrazne aktívnejšie Česi a ich súpera zachránila na konci úvodnej päťminútovky dvakrát konštrukcia bránky po strelách Sekáča a Novotného. V 6. minúte ale už Červenka v prečíslení po peknej kombinácii druhej formácie prestrelil Reimera - 1:0. Kanaďania sa iba pomaly dostávali do tempa, pomohol im ale vyrovnávajúci gól Warda v polovici úvodného dejstva. Turris potom nepotrestal veľkú chybu Kindla a tak prvá tretina víťaza nenašla.

Tri góly Kanaďanov v 2. tretine

Práve Turris ale v 24. minúte otočil skóre v prospech Kanady. Česi sa v druhej časti iba sporadicky dostávali do zakončenia, v ich presilovke mal ale gólman plné ruky práce po delovke Klepiša. V 36. minúte musel ísť po nechcenom zranení Bieksu predčasne pod sprchy Jan Kovář a Kanaďania trestali dvoma gólmi v priebehu 17 sekúnd z hokejok MacKinnona a Riellyho, čim vyhnali z bránky Jakuba Kovářa.

V tretej tretine sa už "javorové listy" zamerali na defenzívu - Česi dvoma gólmi v 53. minúte ešte zdramatizovali koncovku, ale napriek obrovskému tlaku už neposlali duel do predĺženia.

A-skupina:

Česko - Kanada 3:4 (1:1, 0:3, 2:0)

Góly: 6. Červenka (Sobotka, Klepiš), 53. Novotný (Hudler), 53. Hertl (Jágr) – 10. Ward (Monahan, Huberdeau), 24. Turris (Read, Chimera), 37. MacKinnon (Ward, Ellis), 37. Rielly (Bieksa). Rozhodovali: Brüggemann (Nem.), Bulanov (Rus.) - Raming (Rus.), Suominen (Fín.), vylúčení: 6:3 na 2 min, navyše Jan Kovář 5+DKZ, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. 6000 divákov.

ČR: Jakub Kovář - Kindl, Němec, Ševc, Vitásek, Zámorský, Kolář, Jordán - Jágr, Hertl, Rolínek – Červenka, Sobotka, Klepiš – Hudler, Novotný, Sekáč - Zaťovič, Jan Kovář, Petružálek

Kanada: Reimer - Myers, Coburn, Bieksa, Garrison, Ellis, Gudbranson, Rielly - MacKinnon, Schenn, Burrows - Read, Turris, Chimera - Brouwer, Kadri, Hodgson - Ward, Monahan, Huberdeau - Scheifele

Hlasy po zápase:

Tomáš Hertl, útočník ČR (zdroj: RTVS): "Sme veľmi sklamaní, pretože Kanaďania dnes okrem presiloviek nič nemali. Pri početnej výhode im to tam so šťastím popadalo a hoci sme mali v závere tlak, nevyšlo to. Tak ako sme hrali v tretej tretine, musíme hrať stále. Takmer nás to tam padlo a boli by sme vyrovnali, ale nepodarilo sa..."