Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. aug. 2019Jana
BratislavaBratislava 28°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
08.10.2014 15:27 Ekonomika
Imrecze: Kontrolné výkazy zmenili správanie podnikateľov aj podvodníkov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.10.2014 15:27 Ekonomika

Imrecze: Kontrolné výkazy zmenili správanie podnikateľov aj podvodníkovBRATISLAVA - Finančná správa (FS) SR zaznamenala rapídny pokles nadmerných odpočtov DPH, stúpol však počet transakcií medzi firmami, čo skomplikovalo odhaľovanie daňových podvodov.


Správanie podnikateľov, ale aj podvodníkov sa takto od februára 2014, odkedy sa zaviedli kontrolné výkazy dane z pridanej hodnoty (KV DPH), zmenilo, skonštatoval to v utorok (7.10.) na stretnutí s novinármi prezident FS SR František Imrecze. Prvé kontroly na základe KV DPH boli otvorené v mesiacoch marec a apríl 2014, zatiaľ väčšina z nich nie je uzavretá.
     

"V daňových priznaniach sa dramaticky znížil priemerný nadmerný odpočet DPH, a teda sa znížila suma, o ktorú sa niektorí podnikatelia usilujú štát okradnúť, narastá však počet transakcií, a tiež počet subjektov v reťazci, a takto logicky počet rizikových transakcií neklesá," skonštatoval Imrecze.
     

Schémy kontraktov sú čoraz zložitejšie, a tým pádom sú aj zložitejšie pre odhalenie podvodov. Daňové kontroly vo firmách sa takto neskracujú, naďalej trvajú v priemere 6 až 8 mesiacov. Predlžujú sa, ak firmy obchodujú so zahraničnými partnermi, teda ak do obchodného reťazca vstúpil nejaký medzinárodný subjekt. V takom prípade FS kontrolu preruší a čaká na vyjadrenie zo zahraničia. Takých prípadov je až 90 %. Dôvodom je, ako vysvetlil prezident FS, že môže ísť o zmiznutých obchodníkov, čo tamojšie daňové správy musia preveriť v rámci svojich konaní. Predpokladá sa preto, že z prebiehajúcich kontrol vyvolaných na základe kontrolných výkazov DPH, bude v priemere okolo 90 % s pozitívnym nálezom. "Masívnejší objem uzavretia kontrol na základe KV DPH nás čaká v najbližšom období," avizoval Imrecze.
     

Pokiaľ ide o podnikateľov, títo si od zavedenia KV DPH deklarujú menší objem nadmerných odpočtov DPH. To znamená, že na trhu objem nadmerných odpočtov DPH celkovo klesol. "Oproti minulému roku sa však významne zvýšil výber DPH, a tým pádom sa aj zlepšila dobrovoľná daňová disciplína," zhodnotil Imrecze. Zavedené opatrenia teda podľa neho svoj účel splnili.
     

"Kontrolná činnosť je najdrahší spôsob, akým sa má zabezpečiť zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu. Príjmy preto chceme zvýšiť zlepšením disciplíny podnikateľov," skonštatoval, k čomu podľa neho kontrolný výkaz DPH významne prispel. Avizoval, že daniari začnú uplatňovať vo väčšej miere miestne zisťovanie.
     

"Subjektom s rizikovými transakciami chceme vyslať signál, že ich pozorujeme. Výsledkom bude rýchlejšia daňová kontrola alebo dobrovoľné splnenie daňovej povinnosti," avizoval.
     

FS plánuje tiež internými predpismi, ktoré sú záväzné pre všetky daňové úrady, zaviesť čiastkový protokol v prípadoch, ak je voči jednému platiteľovi DPH v rámci jednej kontroly otvorených viac zdaňovacích období a v niektorom z nich nie sú pochybnosti, že má nárok na vrátenie nadmerného odpočtu DPH.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  ThinkstockphotosNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok