FOTO Marián z Komárna dával bezdomovcom a ľuďom v núdzi jedlo: Hygiena mu to zatrhla

NETKY.SK • 13 Február 2017, 13:11 • 2 min
FOTO Marián z Komárna dával bezdomovcom a ľuďom v núdzi jedlo: Hygiena mu to zatrhla

KOMÁRNO – Marián Markovič (37) z Komárna chcel pomôcť ľudom bez domova, avšak dostal sa kvôli tomu do problémov.

slovakia

left justify in out

Každý deň prinášal bezdomovcom a rodinám v núdzi teplé jedlo. Spojil sa dokonca s priateľmi, ktorí vlastnia reštaurácie. Ľuďom v núdzi pomáhal mesiac, potom ho stopla hygiena.

 

„Moje rozhodnutie bolo veľmi spontánne. Požiadal som mojich kamarátov, ktorí majú reštaurácie, že či nechcú variť aj pre bezdomovcov,“ povedal Marián a dodal: „Každý jeden deň o druhej hodine popoludní sme tak začali nosiť obedy.“ Mariánova dobročinnosť oslovila tvorcov reálcie Reflex, ktorá jeho príbeh odvysielala. Ďalšie ráno zazvonil Mariánovi telefón a bol nepríjemne prekvapený.

 

 

 

„Volali z úradu hygieny a okamžite mi všetko zakázali. Vraj nemám oprávnenie ľuďom dávať jedlo, nie sú tam stoličky, stoly, rukavice, a že či máme zdravotné karty. A jedlo vraj nesmie byť staršie ako tri hodiny! Chcel som pomáhať chudobným a chorým, ale niekomu to zrejme strašne prekáža,“ povedal Marián, ktorý dodal, že do problémov sa dostali aj jeho znými, ktorý do reštaurácií poslali kontrolu.

 

 

 

„Nerozumiem tomu, prečo teraz mňa, ako aj majiteľov reštaurácií, ktorí pomáhali bezdomovcom, naháňa hygiena. Koľkí bezdomovci pritom jedia z kontajnerov? To je čo za hygienu? Hnus, celá dnešná doba. Som z toho smutný,“ povedal nahnevaný Marián.

 

Denník Nový Čas získal aj stanovisko  mesta Komárno, ktorému sa Mariánova dobročinnosť príliš nepozdávala. „Máme k dispozícii ďalšie inštitúcie, ktoré pomáhajú bezdomovcom. Ľuďom bez domova ponúka mesto jedlo aj ubytovanie. On nie je jediný, ktorý pomáha, máme aj iných podnikateľov, ktorí pomáhajú,“ povedal denníku hovorca mesta Komárno Róbert Králik.

 

 

 

Hygiena: Podávať jedlo bezdomovcom v Komárne sme zakázali mužovi s prenosnou chorobou

Hygienici v Komárne nezakázali miestnym podnikateľom ponúkať zadarmo jedlo bezdomovcom a sociálne slabším rodinám. Urobili tak len v prípade "jedného muža, ktorý trpí prenosným ochorením a môže tak ohroziť ostatných". Povedal to dnes hlavný hygienik SR Ján Mikas z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ).

 

Muž nechcel podľa Mikasa ukázať potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti. Ľudia ním pri manipulácii s jedlom musia disponovať. Kontrolóri preto vyzvali Komárňana, aby jedlo nepodával. "Ľudia bez domova majú totiž oslabenú imunitu, nemôžeme riskovať, že sa nakazia i ostatní," povedal Mikas. O aké ochorenie ide, nechcel špecifikovať.

 

Marián z Komárna sa cez víkend na sociálnej sieti sťažoval, že ho telefonicky kontaktovali hygienici. Podľa jeho slov ho upozornili na absenciu povolenia. "Upozornili ma, že ľudia pri podávaní jedla nemali rukavice a či máme potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti," napísal na Facebooku s tým, že sa nikto nestará o to, že bezdomovci často jedia i nájdené veci z kontajnerov. Zverejnil tiež, že hygienici si potom urobili "záťah na všetky reštaurácie, ktoré jedlo bezdomovcom poskytli".

 

Mikas túto informáciu poprel. Nebolo to podľa neho tak. V deň, kedy sa hygienici spojili so spomínaným mužom, robil regionálny úrad dve kontroly v stravovacích zariadeniach, doplnila Andrea Kološová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Komárne. Potvrdila, že "s týmto prípadom však nijak nesúviseli, šlo o naplánované akcie. Jednu prevádzku po kontrole zatvorili.

 

Hlavný hygienik tvrdí, že mužovi diagnostikovali ochorenie prednedávnom, má to byť i laboratórne potvrdené. Ak by teda ako zdravotne nespôsobilý podával jedlo i naďalej, hrozia mu postihy. Jednou z nich je napríklad finančná sankcia vo výške 1600 eur. O jeho pomoc bezdomovcom sa hygienici v Komárne dozvedeli z médií. Mikas nechcel spresniť, či je spomínaný muž majiteľom nejakej z reštaurácií v Komárne. Vývoj udalostí budú kontrolóri naďalej sledovať.

 

Podávať pokrmy oficiálne ľuďom bez domova môžu napríklad charitatívne organizácie. Je im dovolené nakladať i s jedlami po dátume minimálnej trvanlivosti, musia byť však zdravotne neškodlivé. Takéto potraviny im môžu odovzdať obchodníci. Na bezproblémovosť potravín po dátume trvanlivosti dohliada Štátna veterinárna a potravinová správa, ktorej prácu s takýmito potravinami treba nahlásiť.




twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Roman Kalina
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies