FOTO Až 180-miliónov ľudí nemá prístup k pitnej vode, v konfliktoch zmietaných oblastiach sa používa ako zbraň proti civilistom

NETKY.SK • 31 August 2017, 15:00 • 2 min
FOTO Až 180-miliónov ľudí nemá prístup k pitnej vode, v konfliktoch zmietaných oblastiach sa používa ako zbraň proti civilistom

New York - Viac ako 180 miliónov ľudí nemá prístup k pitnej vode. Ide hlavne o krajiny postihnuté konfliktmi, násilím a nestabilitou. Na túto skutočnosť upozornil UNICEF v súvislosti so Svetovým týždňom vody.

slovakia

left justify in out

U detí žijúcich v kritických situáciách je až štvornásobne vyššia pravdepodobnosť, že nemajú prístup k pitnej vode. „Prístup detí k bezpečnej vode a sanitácii, obzvlášť počas konfliktov a krízových situácií, je právo, nie privilégium,“ uviedol Sanjay Wijesekera, riaditeľ programovej divízie vody, sanitácie a hygieny UNICEF. „V krajinách sužovaných násilím, vysťahovalectvom, konfliktmi a nestabilitou musí byť najdôležitejší prostriedok na prežitie – voda – prioritou.“

 

Podľa nedávnej analýzy UNICEF a Svetovej zdravotníckej organizácie sú ľudia žijúci v kritických situáciách až štvornásobne náchylnejší trpieť nedostatkom pitnej vody než zvyšok populácie. Z odhadovaných 484-miliónov ľudí žijúcich v kritických situáciách v roku 2015, chýbali 183-miliónom základné služby pitnej vody.

 

V Jemene, krajine otrasenej už viac ako 2 roky trvajúcim konfliktom, hrozí v jeho dôsledku kolaps vodovodných sietí, zásobujúcich najväčšie mestá. Okolo 15-miliónov ľudí už bolo odtrhnutých od prístupu k čistej vode a sanitácii.

 

V Sýrii, ktorú sužuje vojna už takmer siedmym rokom potrebuje prístup k vode približne 15-miliónov ľudí, z čoho 6,4-milióna tvoria deti. Voda je často používaná ako vojnová zbraň. Iba v roku 2016 boli civilisti úmyselne odrezaní od prístupu k vode najmenej tridsaťkrát, išlo o mestá ako Aleppo, Damascus, Hama, Raqqa či Dara. Islamisti tam zámerne znečisťovali sturne a vodné zdroje.

 

V oblastiach postihnutých konfliktom v severovýchodnej Nigérii bolo poškodených alebo zničených až 75 % vodnej a sanitačnej infraštruktúry, pričom 3,6-milióna ľudí zostalo bez základných dodávok vody.

 

V Južnom Sudáne, kde boje zúria už viac ako tri roky, bola poškodená alebo úplne zničená takmer polovica vodných zdrojov. „V mnohých ďalších prípadoch boli vodné a sanitačné systémy cieľom útoku, zničené alebo ponechané bez opravy až do bodu kolapsu. Keď deti nemajú žiadny prístup k bezpečnej vode a zdravotný systém je v ruinách, podvýživa a potenciálne smrteľné choroby, ako cholera, nastupujú.“

 

Napríklad v Jemene tvoria deti viac ako 53 % z viac ako pol milióna zaznamených prípadov cholery a akútnej vodnej hnačky. Somálsko trápi najhoršia epidémia cholery za posledných 5 rokov s takmer 77-tisíc prípadov podozrenia na choleru či akútnu vodnú hnačku. V Južnom Sudáne je výskyt cholery najvážnejší v histórii krajiny, od júna 2016 bolo zaznamenaných viac ako 19-tisíc prípadov.

 

V krajinách s hroziacim hladomorom, ako je severovýchod Nigérie, Somálsko, Južný Sudán a Jemen, akútne potrebuje prístup k bezpečnej vode takmer 30-miliónov ľudí, vrátane 14,6-milióna detí. Odhaduje sa, že tento rok bude podvyživených 5-miliónov detí, z toho približne 1,4-milióna bude trpieť vážnou podvýživou.  

 

 

 

 

 

 




twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Z.
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies