Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. jan. 2021Alfonz
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Róbert Bezák
Róbert Bezák
12.11.2013 14:51 Domov
Bezák: Ani Kristus nikdy nerozhodol bez toho, aby to vysvetlil
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.11.2013 14:51 Domov

Bezák: Ani Kristus nikdy nerozhodol bez toho, aby to vysvetlilBRATISLAVA - Cirkev má byť cirkvou dialógu a nie nevysvetlených rozhodnutí.


"S takouto cirkvou nesúhlasím. Ani Kristus nikdy nerozhodol bez toho, aby to vysvetlil," povedal na dnešnom predstavení knihy novinárky Marie Vrabcovej Vyznanie emeritný arcibiskup Róbert Bezák. Dodal, že v jeho prípade cirkevné autority nikdy nevysvetlili, prečo ho odvolali a ani dnes sa nezdá, že by svoj postoj chceli meniť.

Zdôraznil, že ak by bola katolícka cirkev bez problémov, nemusel by teraz pápež František robiť reformy. "Keď počúvam, ako chce pápež František, aby bola Vatikánska banka transparentná, tak sa pýtam, či doteraz nebola. A kde boli kardináli, čo to mali na starosti?" položil otázku.

Čo sa týka Slovenska, Bezák má podozrenie, že v Trnave za jeho predchodcu Jána Sokola dochádzalo k netransparentnému nakladaniu s finančnými prostriedkami v miliónových sumách. "Tu už nešli eurá, išli milióny a niekto s nimi mohol manipulovať," povedal. "Ja som nikdy nechcel otca arcibiskupa Sokola dostať do väzenia. Chcel som len, aby sa veci dali do poriadku," zdôraznil Bezák. Vyšetrovanie finančných tokov v trnavskej arcidiecéze však podľa neho prekračuje hranice Slovenska a nebude jednoduché, keďže transakcie boli komplikované a robené skôr na hrane zákona, ako vyslovene za ňou.

Bezák dodal, že nepravdivé informácie o ňom sa objavujú v talianskych aj nemeckých médiách, ale k pravde o tom, čo vlastne stálo za kauzou jeho odvolania, sa doteraz nedopátral nikto. "Niekto niečo spustil, doteraz nikto nezistil kto. Aké listy posielali veriaci, ktorí to boli? Boli to aj biskupi? Tí, ktorí ma obžalovali, musia dokázať, že mali pravdu. Ak to nepreukážu, musia byť potrestaní. Vznikla tu skupina ľudí, ktorí môžu do Vatikánu písať, dokonca tak relevantne, že sa tu odvolávajú biskupi," povedal Bezák. 

V minulosti sa podľa vlastných slov snažil riešiť svoju kauzu na najvyššej úrovni, dostať sa až k hlave katolíckej cirkvi je však podľa neho nesmierne ťažké. "Akoby na najvyšších miestach už moje meno tak poznali, že dávajú pozor, aby sa môj list nedostal vyššie. Dozvedel som sa z kongregácie pre biskupov, že kauza Bezák je pre nich už uzavretá," povedal. 

"Bol som za pápežom Benediktom XVI. Osobné stretnutie nebolo možné. Dalo sa stretnúť len na hromadnej audiencii," poznamenal s tým, že krátky rozhovor s ním si pápež jednoducho nezapamätal. "Tí, ktorí mu ho mali pripomenúť, mu ho nepripomenuli," dodal. Za pápeža Benedikta XVI. Bezákovi podľa vlastných slov hrozila dokonca exkomunikácia, za jeho nástupcu Františka sa "zovretie uvoľnilo". Napriek tomu však v tejto chvíli nevidí reálnu šancu na svoju rehabilitáciu. "Svojím spôsobom som 'dead man walking', bol som odsúdený na nečinnosť," povedal.

Nový rok chce Bezák stráviť už u redemptoristov v Taliansku. "Ak odídem zo Slovenska, nechcem, aby Slovensko išlo za mnou. Toto je rozlúčka so Slovenskom," povedal na margo knihy, ktorá aktuálne vychádza.

Knihu Vyznanie mapujúcu názory odvolaného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka dnes v Bratislave predstavila novinárka Marie Vrabcová. Na krste knihy sa zúčastnil osobne aj odvolaný arcibiskup Bezák. "Bolo pre mňa poctou, že som mohla napísať túto knihu," povedala autorka. "S úžasom som zistila, že aj mnohí, ktorí ho predtým podporovali, začali po čase naznačovať, že by sa mal stiahnuť, lebo je ho už priveľa. Podľa mňa pravdy nemôže byť priveľa," povedala s tým, že sa viacerí ľudia snažili získať rukopis knihy vopred, aby si mohli pripraviť argumenty. Nikto ho však vopred nezískal.

"Konferencia biskupov Slovenska (KBS) nepovažuje za správne využívať službu médií na komunikáciu s emeritným otcom arcibiskupom," stručne reagoval pre TASR na vydanie knihy sekretár KBS Anton Ziolkovský. reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok