Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
4. dec. 2021Barbora
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Člen epidemiologického konzília profesor Vladimír Krčméry.
Člen epidemiologického konzília profesor Vladimír Krčméry.
26.10.2021 20:30 Domov
Ako budú vyzerať tohtoročné Vianoce? Odborníci v tom majú jasno!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.10.2021 20:30 Domov

Ako budú vyzerať tohtoročné Vianoce? Odborníci v tom majú jasno!BRATISLAVA - To, ako prežijeme tohtoročné vianočné sviatky, závisí od ochoty ľudí nechať sa zaočkovať. Zároveň bude kľúčové preočkovať treťou dávkou vakcíny rizikovú skupinu obyvateľstva.


Profesor Vladimír Krčméry v dnešnej relácii Na Telo Plus s Michalom Kovačičom potvrdil, že po incidentoch, kedy ho na ulici ohrozoval muž so zbraňou a jeho rodina čelila vyhrážaniu, sa situácia upokojila a on sa mohol pokojne vrátiť na Slovensko. Istý čas totiž musel pre obavy o vlastnú bezpečnosť a bezpečnosť svojej rodiny žiť v Rakúsku. „Necítil som sa tu bezpečne. Situácia sa ale zlepšila a cítim sa oveľa bezpečnejšie,“ skonštatoval odborník. 

 

Vyhrážky smrťou

Priznal, že v jeho prípade nejde o prvý prípad, kedy ho niekto ohrozoval zbraňou. Na Haiti či v Burundi po ňom a lekároch strieľali pravidelne. Myslí si, že dôvodom je deštrukcia autorít od vypuknutia pandémie koronavírusu a žiaľ "do rany" sa dostali aj odborníci.

 

Verbálnym útokom čelia aj ďalší dvaja hostia relácie – predseda Lekárskeho odborového združenie (LOZ) Peter Visolajský či matematik Richard Kollár, ktorý už podal niekoľko trestných oznámení za vyhrážky smrťou.

 

Zároveň zhodnotil, že zatiaľ tu nevidí žiaden mechanizmus, ktorý by túto pandemickú vlnu zastavil. Situácia v nemocniciach sa bude aj naďalej zhoršovať. Odborníci zároveň nevedia vylúčiť, či sa nezopakuje scenár z druhej vlny pandémie, keďže im chýbajú dáta. 

 

Zaplnia sa nemocnice

Kollár uviedol, že nárast infikovaných prípadov delta variantom bude rapídne narastať, rovnako ako je tomu  v okolitých krajinách. Matematik podobný trend očakáva už od budúceho týždňa aj na Slovensku

 

„Typ stolovej hory sa začína meniť na Mount Everest,” skonštatoval infektológ Krčméry o pandemickej krivke tretej vlny. Dodal, že ak nebudú zaočkované 2/3 svetovej populácie, ťažko sa vyhneme ďalším vlnám pandémie. Kollár si myslí, že pandemická situácia sa začne zhoršovať naprieč všetkými okresmi. Dokonca aj v tých, v ktorých je relatívne vysoká zaočkovanosť.

 

„Bude mať rozličný rozsah. To, čo uvidíme, je, že na Západnom Slovensku, kde je vysoký stupeň zaočkovanosti, by sme nemali zažiť takú vážnu pandémiu. V okresoch, kde je však nižšia, môže byť rozsah oveľa vážnejší,“ uviedol matematik.

 

Ako prežijeme Vianoce?

Visolajský vianočné sviatky nevidí tak optimisticky ako minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. „V nemocniciach budeme mať určite plno, ale nielen covidu. Cez Vianoce bude doznievať táto vlna. Hospitalizovaných bude ešte veľa pacientov. Ak si chce niekto plánovať nejaké pobyty a je zaočkovaný, má určite slobodnejší výber. Ak pôjde o individuálny pobyt a nebude sa stretávať s veľa ľuďmi, je to podľa mňa bezpečné,“ zhodnotil lekár.

 

Krčméry k téme vianočných sviatkov dodal, že všetko je to ľuďoch a ich ochote nechať sa zaočkovať. Kollár vyzdvihol ďalší problém, ktorý sa spája s vianočnými sviatkami.

 

„Na Vianoce nastane jedna veľmi zlá vec. Deväť mesiacov, odkedy sme začali očkovať prvou dávkou. Výskumy a prax naznačujú, že ide o kritické obdobie, kedy začína klesať účinnosť vakcín najmä u ľudí nad 65 rokov. Ak týchto ľudí nestihneme zaočkovať treťou dávkou, tak práve vtedy by sa mohli reinfikovať. Ak tomuto riziku predídeme, je veľká šanca, že Vianoce by mohli byť optimistické a počty infikovaných klesať. V nemocniciach bude viac ľudí ako dnes, ale budeme klesať,“ pripomenul.

 

Povinné očkovanie

Krčméry na útlm v očkovaní zareagoval veľmi nepopulárnym opatrením, ktorým je povinné očkovanie ľudí určitých profesií, tak ako to urobili napríklad v Rakúsku či Českej republike.

 

Zároveň by uvažoval nad uvoľnením opatrení pre plne zaočkované osoby, aby sa zvýšila motivácia slovenskej populácie. Visolajský podotkol, že v rámci očkovacej kampane sme trochu zlyhali.

 

V práci sa často stretáva so staršími ľuďmi, ktorí by sa aj nechali zaočkovať, len im chýbajú informácie. Myslí si, že zlyháva komunikácia a že sme v tomto prípade nevyčerpali všetky možnosti, ktoré máme. Ako príklad uviedol všeobecných lekárov, ktorí svojich pacientov nedostatočne informujú. Nevylúčil pritom ani sankcie. reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Katarína Žáková

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok