Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. feb. 2023Tatiana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Infektológ, doktor Ľubomír Soják
Infektológ, doktor Ľubomír Soják
01.12.2022 11:39 Domov
1.decembra si pripomíname Svetový deň boja proti AIDS. Ochorenie však nie je doménou gayov, upozorňujú odborníci.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.12.2022 11:39 Domov

1.decembra si pripomíname Svetový deň boja proti AIDS. Ochorenie však nie je doménou gayov, upozorňujú odborníci.BRATISLAVA - To, že HIV je iba choroba homosexuálov, je mýtus. Vyvracia to aj skúsený infektológ, doktor Ľubomír Soják z Kliniky infektológie a geografickej medicíny v Bratislave.


Pred rokom sme chceli potešiť všetkých pacientov a čitateľov Netiek dobrou správou. K dispozícii mal byť už nový, depotný, teda postupne sa uvoľňujúci liek, injekcia, na HIV/AIDS. Čo sa však nezmenilo je fakt, že výskyt ochorenia je stále na vzostupe. Podľa slov erudovaného odborníka, doktora Ľubomíra Sojáka z Kliniky infektológie a geografickej medicíny na bratislavských Kramároch sa na Slovensko dostane táto celkom nová liečba najskôr o rok. Podľa jeho slov tento stav spôsobila aj pandémia koronavírusu.

 

Odborník upozorňuje tiež na fakt, že ochorenie HIV rozhodne nie je iba ochorením gay orientovaných osôb. Je to mýtus.  Zdôrazňuje, že nakaziť sa možno rovnako pri heterosexuálnom styku. 

 

Ako je to s výskytom HIV v súčasnosti?

 

,,V poslednom období pozorujeme vzostup chorenia HIV. Neliečené ochorenie môže byť smrteľné. V súčasnosti sú našťastie k dispozícii moderné lieky a stále čakáme aj na registráciu depotnej, teda postupne sa uvoľňujúcej injekcie. Ako naznačujej jej názov, účinné látky sa z nej uvoľňujú postupne, čiže pacient je chránený pomerne dlhší čas, čo mu do života vnáša väčší komfort," hovorí odborník. 

 

Ako ďalej dodáva: ,,Vyliečiť samotné ochorenie zatiaľ nevieme, no naši pacienti na liečbe prežívajú desiatky rokov. Neumierajú na AIDS, posledné štádium HIV, ale tak ako aj väčšina iných ľudí, na iné, pridružené ochorenia.  Z prevencie je dôležité vyhýbať sa najmä náhodným sexuálnym kontaktom. Nie je to ochorenie gayov, pretože nakaziť sa možno aj pri heterosexuálnom styku, používaní nesterilných ihiel, či v tetovacích salónoch."

 

Pokiaľ cestujeme do krajiny s vysokým výskytom HIV, prípadne je naše správanie sa také, že to vyžaduje, možná je aj profylaxia, teda podávanie tabliet,ktoré môžu zabrániť prenosu ochorenia. ,,V takomto prípade stačí prísť na našu ambulanciu a po vyšetrení človek predpis na takúto liečbu dostane." zdôrazňuje doktor Soják.

 

V prípade, ak máme podozrenie na takéto ochorenie, môžeme požiadať o testovanie sa. Dá sa tak urobiť cestou všeobecného lekára, prípadne anonymne, prostredníctvom Národného centra pre HIV/AIDS.

V lekárňach sa tiež dajú kúpit testy na samodiagnostiku. Pomocou slín, či krvi môžeme počas niekoľkých minút relatívne spoľahlivo zistiť, či nie sme infikovaní.

 

 

 

  reklama


reklama


Zdroj: Martin Petráš/Netky.sk

Foto:  markízaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok