Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. okt. 2022Natália
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
16.08.2022 09:31 Kultúra
Výnimočná herečka Eva Rysová sa dnes dožíva 90 rokov
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.08.2022 09:31 Kultúra

Výnimočná herečka Eva Rysová sa dnes dožíva 90 rokov



Výnimočná dáma a herečka pani Eva Rysová má dnes dôvod na oslavu. Dožila sa krásneho jubilea.


 

Štyridsať divadelných sezón prežila v domovskom Divadle Nová scéna, kde odohrala desiatky dramatických i komediálnych postáv predovšetkým v činohre, ale svoje herecké majstrovstvo uplatnila aj v muzikáloch. Ku gratulantom sa pripája aj generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová.

 


 
„Nezameniteľné herectvo a šarm pani Evy Rysovej sme desiatky rokov mohli obdivovať nielen na divadelných javiskách, kde stvárnila vyše 200 rozmanitých postáv, ale aj v mnohých televíznych inscenáciách, seriáloch a filmoch. Dlhé roky spolupracovala s rozhlasom a dabingom. Ako pedagogička na VŠMU a Cirkevnom konzervatóriu vychovala celé generácie mladých umelcov, za čo jej patrí veľká vďaka. V mene bývalých kolegov pani Eve Rysovej želáme najmä veľa zdravia, síl a energie, ktorú tak rada rozdávala pri svojej práci.“

 

Eva Rysová sa narodila v Hajnáčke. Študovala na gymnáziu v Lučenci a na VŠMU v Bratislave v triede Júliusa Pántika. Okrem neho ju   počas štúdia ovplyvnili takí pedagógovia ako Andrej Bagar, Viliam Záborský, Ladislav Chudík alebo Mikuláš Huba.

 

Hereckú cestu začínala ako ochotníčka, po zavŕšení štúdií nastúpila mladá herečka do Armádneho divadla SNP v Martine (1955 – 1960). Jej prvou rolou bola Hanka v Karvašovom Pacientovi 113. Ďalších päť rokov účinkovala v Krajskom divadle v Trnave a jeden rok v Krajskom divadle Nitra. Počas desiatich rokov v mimo bratislavských divadlách vytvorila veľkú paletu rozmanitých postáv, v ktorých uplatnila svoj talent, zmysel pre komiku, krásu i šarm: Agnesa (Škola žien, 1955), Colomba (volpone, 1957), Helena (Sen noci svätojánskej, 1961), Rosaura (Prefíkaná vdova, 1962) či Beatrice (Sluha dvoch pánov, 1963).

 

 

V roku 1966 nastúpila do činohry Novej Scény, kde za 40 divadelných sezón vytvorila množstvo dramatických ženských postáv: Oľga (Tri sestry, 1972),  Gertrúda (Hamlet, 1974), Irina Arkadinová (Čajka, 1976), uplatnila však aj svoj zmysel pre komiku a grotesku: Pokorná (Jožko Púčik a jeho kariéra, 1979,  Belorítka (Kocúrkovo, 1982), Vybubnovaná (Najdúch, 1983), Ženíchová matka (Malomeštiakova svadba, 1985).

 

 

Eva Rysová sa predstavila aj v mnohých televíznych inscenáciách a filmoch – Americká tragédia, Portrét Doriana Graya, Eden a potom,Olejkár), veľkú popularitu jej prinieslo účinkovanie v seriáli Búrlivé víno televízie Markíza.

 

 

Dlhé roky pôsobila v Slovenskom rozhlase a venovala sa dabingu. Na VŠMU a Cirkevnom gymnáziu v Bratislave vyučovala umelecký prednes a javiskovú reč, venovala sa aj učeniu operných spevákov. V lete v roku 2019, po účinkovaní v klipe Mira Jaroša ohlásila, koniec hereckej kariéry.

 

Eva Rysová má syna, ktorý s rodinou žije v Kanade, v súčasnosti žije v zariadení pre seniorov s odbornou starostlivosťou.


 



reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TS Nová scéna / Netky

Foto:  Divadlo Nová scéna, TV Markíza



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok